A Budapest Airporton működő Priority Lane-t váltja ki a repülőtér július 1-jével bevezetésre kerülő új szolgáltatása, a gyorsító sáv. A szolgáltatást egyrészt légitársasági jogosultság alapján vehetik igénybe az utasok, azaz a klasszikus modellben működő társaságoknál a business jeggyel rendelkezők használhatják, akiknek így rövidebb ideig kell sorban állniuk, hogy túljussanak az utasbiztonsági ellenőrzésen, másrészt bármely utas számára elérhető lesz, aki vouchert vásárol a gyorsító sáv igénybevételére.
A gyorsító sáv bevezetéséről kérdeztük Melles Botondot, az Air France KLM magyarországi igazgatóját, aki elmondta, meghökkentőnek találja a repülőtérnek ezt a döntését. Véleménye szerint a sáv eddig is létezett és a prémium utasok rendelkezésre állt térítésmentesen. Most új néven (Priority Lane helyett Fast Track Lane) a Budapest Airport újra márkázza a terméket, de a valódi újdonság, hogy mostantól térítéskötelessé teszi azt. A légitársaságok 2012 július 1-től a ‘gyorsító sáv’ használatért minden egyes utas után díjat kötelesek fizetni a repülőtér felé.
A repülőtér árstruktúrája egyre inkább a fapados üzleti modell felé tolódik el, azaz külön szolgáltatásokra bontva számítanak fel díjakat, ha azokat valaki igénybe szeretné venni. A Budapest Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér forgalmának pedig 50%-át még mindig a klasszikus légitársaságok adják, akik nem mellékesen évtizedek óta hűséges ügyfelei a repülőtérnek, emlékeztet.
Melles Botond szerint az egyenlő teherviselés lenne igazságos. Elmondta, mindig is utasonként fizettek biztonsági díjat, amely összeg egyesítve tartalmazza mind az economy utasok normál, mind pedig a prémium utasok priority lane-en keresztül történő utasbiztonsági átvizsgálását. A prémium utasok után számított biztonsági díj összegét a repülőtér nem kívánja csökkenteni, tehát az új Fast Track Lane rendszer bevezetésével újabb költségeket ró a klasszikus légitársaságokra. A klasszikus cégek pedig - a fapadosokkal ellentétben – az újabb költségeket nem tudják továbbhárítani vagy profit-tartalommal értékesíteni prémium utasaik felé.
Az igazgató sérelmezte azt is, hogy a repülőtér a szolgáltatást anélkül vezette be, hogy azt komolyabb konzultációs folyamat előzte volna meg. Elmondta, hogy a májusi AOC értekezleten jelentették be a ‘fizetős” gyorsító sáv bevezetése, ezen a résztvevő klasszikus légitársaságok mindegyike ellenezte a szolgáltatás ilyen formájú bevezetését, amelyet a későbbiekben írásban is megerősítettek a repülőtér felé. A hivatalos repülőtéri tarifákról szóló konzultációt június 25-én rendezik a légitársaságok képviselőivel, ezzel szemben a Budapest Airport június 1-től ún. soft launch-csal bevezette és július 1-től már élesben díjat szed a szolgáltatásért.
Az igazgató hangsúlyozta, megértik, hogy a Budapest Airport jelenlegi helyzete nem könnyű és igyekeznek pozitívan együttműködni a repülőtérrel, azonban szeretnék, ha mindenki számára fair árstruktúrát követnének.