Az ember azt gondolná, hogy egy légitársaság nyílvános bejelentése olyan formában történik, hogy a tulajdonosok, a vezetőség, a lízingcég vagy a repülőgépgyártó, légügyi hatóság együttesen kiállnak a plénum elé és a fentiekre egyértelmű választ adnak. A Sólyom esetében nem így történt. Vágó József vezérigazgató, a Nemzetbiztonsági Hatóság egykori tisztje, a Nemzeti Közlekedési Hatóság volt igazgatója, mindenestre a létszámhiány ellenére nyugtatott, hogy ebben az állapotában a Sólyom már kiállhat a nyilvánosság elé.
A készültség ezen fokán kiderült: a korábban a sajtó által beharangozott típus, az Airbus A320-as helyett 6 darab, 12 business, 98 turista osztályú ülésre székezett Boeing 737-500-as érkezik. A szakmai körök által túlságosan nagy fajlagos költségű, a Malév által 2004-ben kivont, több mint 20 éves géptípus Vágó egy félmondata szerint „beesett”, kihagyhatatlan ajánlat volt. A lízingcég vezetője épp szabadságon van, ezért ő majd csak később kommentálja a Sólyom gépbeszerzéseit - derült ki. Hogy melyik lízingcég, azt nem tudni. Vágó elmondta: a típust, és egyáltalán minden gépüket csupán 3 évig tervezik lízingelni, ezt követően közvetlen a gyártól vásárolnak. Az is az Airbus lesz, mert az mégis csak uniós gyár, az uniót gyarapítja, Magyarország pedig valahol mégis csak az unió tagja – fűzte tovább gondolatait Vágó József.
Addig is, amíg az üzemeltetés költségvetési oldaláról nézve előnyösebb 50 gépes homogén flotta 2017-ig feláll, teljesen vegyes lesz a kép, akár a Malév azon korszakában, amikor a Tupoljevtől a Boeingon át a Fokkerig minden repült, csak a vécédeszka nem. Szolgál majd tehát B737-es, Airbus A330-as és 340-es széles törzsű gép, valamint egy konkrétan meg nem nevezett, regionális forgalomban bevetett típus is. A hosszú távra bevetendő széles törzsűek már jövő nyáron hadba állnának Vágó meglátása szerint. Hosszú távú járatok nélkül a légitársaság életképtelen – tette hozzá. Különösen, hogy a Sólyom budapesti bázisán keresztül terítené a népet világot behálózó járatain. (Arról nem szólt a fáma, hogy több nagy légitársaság lassanként levedli a négy hajtóműves A340-eseket ma már magasnak számító fogyasztásuk miatt.)
És, hogy ezt a tarkabarka flottát ki fogja tölteni? A prémium utas a vezérigazgató szerint. Potenciális utazóközönségként többször említette a konferenciaturistákat, akik részben valóban el-elmaradtak az egyes útvonalakon a Malév kimúltával megszűnt full service járatok miatt. De a konferencia turistákon túl is megvan az a komoly magyarországi vásárlóerő, mely életben tudná tartani a légitársaságot. Vágó elmondása szerint már most több a megrendelése mint a gépe. Hozzátette: a fapadosokkal nem kívánnak konkurálni, és - hasonlóan olyan, igen-igen régóta a piacon lévő légitársaságokhoz mint például a Lufthansa, KLM turista osztályán - fapadosodni sem.
Hova repül majd
az ekkora flottát eltartani és felépíteni képes prémium utas, milyen áron? Üzleti titok. Majd megtudjuk, ha már elkezdődik az online értékesítés, akkor – Vágó szerint néhány hét múlva – a menetrend is publikus lesz. Azzal nem vagyunk beljebb, hogy megtudtuk: az első 6 gép 22 desztinációt, köztük 6 európai fővárost repül. Az kiderült, hogy a reptéri leszálláshoz szükséges résidők, slotok a magyar fél részéről jóvá lettek hagyva.
A Sólyom járathálózata kiépítése érdekében nem tervez egyik légi szövetség tagjává sem válni. Vágó úgy látja, hogy a szövetségek ideje öt év múlva lejár, hatékonyságuk megkérdőjelezhető. Ezek hallatán az embernek óhatatlanul eszébe jutnak a Qatar-vezér Akbar al Baker szavai a budapesti járatnyitón, amikor is kijelentette, hogy – anyagiakban és gépparkban igencsak bővelkedő – légitársasága nem tervez szövetséghez való csatlakozást. Majd nem sokkal később a Qatar Airways a korábban a Malévet is magában foglaló oneworld-höz csatlakozott. A Sólyom-vezér szerint az aránytalan erőviszonyokat jelentő szövetségi tagság code share megállapodásokkal kiváltható.
Ugyanakkor az is kiderült, hogy az augusztus 18-án érkező Boeing 737-500-as eleinte – Vágó szavaival élve – ad hoc repüléseket végezne, mely lehet charter, vagy a média sétarepülős meggyőzése, hogy a gép valóban itt van Magyarországon. Egy nem megerősített ágazati pletyka szerint az első desztinációja London City reptér lenne.
Átlátható
Vágó József nem győzte hangsúlyozni, hogy a Sólyom mennyire magyar, mennyire átlátható hátterű cég, rejtegetni nincs mit. Leszögezte: „Magyar érzelműek vagyunk, magyar embereknek Magyarországon adunk munkát.” Ezt külsőségekben is alátámasztandó el is nevezték az első gépet Álmos Vezérnek. „Kezdődik a HONFOGLALÁS” (sic) – zárul a sajtótájékoztatón kiosztott sajtóanyag. A honfoglaló Sólyom pedig mentes lesz mindenféle sallangtól, nagybácsik által beprotezsált dolgozóktól - fokozta a vezérigazgató. A dolgozókat az augusztus 18-án már működő légitársasághoz augusztus elsejével kezdik felvenni. Tervek szerint már ebben az évben mintegy 700 embernek adnának munkát. Ha felvették őket, a magyar átlag fölötti fizetés lesz a jutalmuk – ígérte Vágó József. De a bérköltség szerinte még így is a Maléves 64%-át teszi ki.
És, hogy a 100%-ban magánkézben lévő magyar céghez kik adják a pénzt, az az átláthatóság jegyében nem derült ki konkrétan, megint csak üzleti titoktartásra hivatkozva. Csupán, annyi, hogy egy, az ománi Muscat-ban bejegyzett idegenforgalmi vállalkozás, illetve egy dubaji „széles körű nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező, tőkeerős pénzügyi befektető.” Róluk a lízingcéghez, menetrendhez és egyebekhez hasonlóan szintén fellebben majd a fátyol a megfelelő időpontban – biztatott Vágó József.