Kétségtelen, hogy idén ez a legnagyobb horderejű bejelentés a magyar légiközlekedésben: az Emirates napi járatot indít Dubaj és Budapest között a téli menetrendi időszak kezdetétől, azaz október végétől. És ami valóban fantasztikussá teszi a hírt: az Emirates rögtön széles törzsű, Airbus A330 típusú repülőgéppel indítja új járatát, így két osztályon 278 ülőhelyet kínálva hetente összesen akár 3892 utast képes szállítani Budapest és Dubaj között.
Az év légitársasága lett
Az Emirates a világ negyedik legnagyobb légitársasága, bázis-repülőtere az Egyesült Arab Emírségekben található Dubai International Airport. A Közel-Kelet vezető légitársasága 224 repülőgépből álló flottát üzemeltet, amely kizárólag széles törzsű légi-járművekből áll (Boeing 777, Airbus A330, Airbus A340, és Airbus A380), és világszerte 143 desztinációra közlekedik. A tavaly 44,5 millió utast szállító Emirates “Az év légitársasága” címet is elnyerte a SkyTrax, a vezető globális légiközlekedési tanácsadó vállalat szavazatai alapján.
Az illetékes magyar és dubaji légiközlekedési szakemberek évek óta dolgoznak az új járat beindításán, abból a feltételezésből kiindulva, hogy jelentős kereslet mutatkozik a Dubaj - Budapest közvetlen járatra, illetve a dubaji átszállással elérhetővé váló közel-keleti, ázsiai, afrikai és csendes-óceáni úti célokra. A Budapestről induló utasok egyetlen dubaji átszállással el tudnak érni olyan népszerű turisztikai célpontokat, mint a thaiföldi Phuket, illetve olyan üzleti célpontokat, mint Peking, Szöul, Tajpej, Tokió vagy Sydney.
A fontos új járat elindítását célzó erőfeszítésekről Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója elmondta: „Hihetetlen öröm számunkra, hogy Budapesten üdvözölhetjük az Emirates légitársaságot. Az idei évre szolgáltatásaink jelentős fejlesztését ígértük, és a Budapest Airport rendkívül büszke arra, hogy bejelentheti az egyik legnagyobb globális légi fuvarozó érkezését, különösen így, hogy az Emirates minden nap repülni fog, ráadásul széles törzsű géppel. Keményen dolgoztunk velük az elmúlt öt évben azon, hogy a gyorsan növekvő forgalmú Budapestet is vegyék fel a járathálózatukba, és nincs kétségem afelől, hogy ez az új, napi rendszerességgel közlekedő járat nagyon népszerű lesz.”
Tim Clark, az Emirates Airline elnöke elmondta: „A konnektivitás és a mobilitás kulcsfontosságú a világgazdaság működésében, és budapesti járatunk új lehetőségek egész tárházát nyitja meg a magyar emberek előtt. Ügyfeleinknek – beleértve az utasokat és az exportőröket is – a dubaji csomópontunkon keresztül gyorsabb átszállást biztosítunk számos, jelenleg kevésbé intenzíven kiszolgált desztináció, például Sydney, Tajpej és Phuket felé. Ezek a fontos úti célok új keresletet generálnak, segítik a kétoldalú kereskedelem fejlődését a keleti piacokkal, és tovább erősítik a magyar gazdaság versenyképességét. Globális hálózatunk végső soron minden ügyfelünknek hasznára válik.”
Jön az ügyfélszolgálati központ
Szijjártó Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára kiemelt jelentőségűnek nevezte a járatindítást. Fülöp Judit, az államtitkárság sajtófőnöke hétfői közleményében felidézte, hogy Szijjártó Péter még a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkáraként jelentette be idén márciusban az Emirates légitársasággal közösen, hogy a vállalat ügyfélszolgálati központot hoz létre Budapesten, amely 300 új munkahelyet hoz majd létre.
Az akkor folytatott megbeszélések és a magyar kormány pénzügyi támogatásairól szóló tárgyalások után döntött az Emirates úgy, hogy közvetlen járatokat indít Budapestről - tette hozzá. Szijjártó Péter a közlemény szerint elmondta: "a közvetlen légi járatnak azért van kiemelt jelentősége, mert az Egyesült Arab Emirátusok az arab világban a legfontosabb gazdasági partnerünk, de a kereskedelmi kapcsolatok még mindig nagyban függnek a nemzetközi vállalatok termelésszervezési döntéseitől. Ezért kell a kis- és közepes vállalkozások súlyát növelni és a közvetlen elérhetőség, jelen esetben a légi közlekedés is ennek az egyik alapfeltétele."
A járatok Dubajból helyi idő szerint 8.20-kor indulnak és 11.35-kor érkeznek Budapestre, majd 15.05-kor indulnak vissza és 23.30-kor érkeznek. A légitársaság honlapján azt közölte: a járat megnyitásával egyidejűleg kezdi meg működését Budapesten az új ügyfélközpontjuk, a két lépés összesen háromszáz új munkahelyet hoz létre több millió dolláros beruházással.
Az Egyesült Arab Emírségek Magyarország legnagyobb arab kereskedelmi partnere, évente 1,2 milliárd dollár értékben kereskednek egymással.
Az Emiratesnél jelenleg 140 magyar dolgozik, köztük 114 légiutas kísérő és nyolc pilóta. Az Emirates a világ negyedik legnagyobb légitársasága, bázis-repülőtere az Egyesült Arab Emírségekben található Dubai International Airport. Flottája 224 repülőgépből áll, köztük ötven Airbus A380-asból, gépeikkel világszerte 143 úti célra közlekednek. A március 31-ével zárult üzleti évben az Emirates 22,5 milliárd dolláros árbevételt ért el, az üzemelési költségek 12 százalékkal emelkedtek, de a 13 százalékkal magasabb árbevétel miatt a cég nyereséges maradt: az üzleti évre 887 millió dolláros pluszt könyveltek el, amely 43 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
Forrás: MTI / turizmusonline.hu