Az idegenvezető tulajdonképpen ügynöke a múzeumnak; jó ügynökké azonban úgy válhat, ha ismeri azt a kulturális portékát, amelyet „elad”. Ehhez viszont nem hátrány, ha felkészülés céljából térítésmentesen tekintheti meg a különböző gyűjteményeket. A Magyarországi Idegenvezetők Szövetsége (MISZ) igyekszik már egy ideje a problémát orvosolni, nem sok sikerrel. Bálint Zoltán MISZ-elnöktől megtudtuk, hogy több ízben is megkeresték az illetékes minisztériumokat, de elutasítás volt a válasz, vagy nem is volt válasz. Lapunk is megkereste az ügyben illetékesnek tűnő Önkormányzati Minisztérium (ÖM) Turisztikai Szakállamtitkárságát, illetve az Oktatási és Kulturális Minisztériumot (OKM). A kérdéseinkre adott válaszokból megállapítható, hogy sem az ÖTM, sem az OKM nem zárkózik el az ingyenesség idegenvezetőkre történő kiterjesztése elől, de nem minisztériumi hatáskörben kívánja megoldani, hanem a hatályos jogszabályra hivatkozva, amelynek 6. bekezdése szerint: „A muzeális intézmény fenntartója egyes kiállítások látogatóinak, illetve a látogatók meghatározott körének … további kedvezményeket is adhat.” Ez mind az ÖM, mind az OKM meglátása szerint lehetővé teszi, hogy nem csupán a MISZ, de az utazási iroda, sőt akár maga az idegenvezető is kezdeményezheti egy ingyenes belépésre jogosító, mindkét fél érdekeit egyaránt szolgáló egyezmény megkötését. Ugyanakkor az ÖTM válaszában kiemeli, hogy az idegenvezetés saját költségeit a vonatkozó jogszabályok alapján elszámolni képes piaci alapú tevékenység. Ellentétben a jogszabályban felsorolt kedvezményezetti körökkel, amelyek alapesetben hasonló költségelszámolást törvényileg nem alkalmazhatnak. De a kedvezmények kiterjesztésének jogszabályi akadálya nincs.
Megkérdeztük erről az Országos Közgyűjtemények Szövetsége (OKSZ) elnökét, dr. Bodó Sándort, a Budapest Történeti Múzeum (BTM) igazgatóját is. Bodó eleinte az idegenvezetők iránti bizalmatlanságának adott hangot mondván, hogy a Várnegyedben úgyis csak a Mátyás-templomba, illetve néhány ajándékboltba viszik az idegenvezetők a vendéget. Szerinte ezért nem érné meg a díjmentességet biztosító egyezmény. Érdekes ugyanakkor – és a BTM ezzel nincs egyedül –, hogy idegenvezető-tanulók ingyenesen látogathatják a tárlatokat. Ennek ellenére Bodó Sándor bevallása szerint mintegy ezer idegenvezetőnek küldött levelet, és szorgalmazott velük találkozót, amelyen megvitathatnák a hatékonyabb együttműködés lehetőségeit. Kezdeményezésére érdemi reagálás nem érkezett. Bálint Zoltán nem hallott a kiküldött levelekről, de úgy látja, előremutatóbb lenne, ha az OKSZ az egyes idegenvezetők helyett a MISZ-t keresné meg.
Bodó Sándor legnagyobb meglepetésünkre beszélgetésünk hatására megígérte, hogy a BTM-ben azonnali hatállyal elrendeli, hogy az idegenvezetők felkészülés céljából ingyenesen látogathassák az intézményt. Bodó ígéretét megtartotta; egy lapunk által felkért idegenvezető másnap igazolványa felmutatásával minden további nélkül beléphetett a BTM-be. Érdeklődésünkre, hogy a BTM példája ragadós lesz-e, Bodó Sándor megjegyezte, a soron következő közgyűlésen javasolni fogja az általa tett intézkedés megfontolását. Hasonlóan pozitív visszajelzést kaptunk a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságán (PMMI) is. A PMMI sajtóreferense, Kassai Hajnal jogosnak tartja az idegenvezetők ingyenes belépését szorgalmazó felvetést, ugyanakkor elmondta, hogy a jogszabály által meg nem határozott belépőkre kiterjesztett ingyenesség után a 20%-os áfát meg kell fizetniük. Teljes ingyenességet ezért nem tudnak biztosítani, de ha az idegenvezetők e-mailben bejelentkeznek, hogy felkészülés céljából valamelyik PMMI-gyűjteményt meglátogatnák, 50%-os kedvezményt tudnak számukra biztosítani. A felkészülést elősegítendő a PMMI idegenvezetők részére minta-tárlatvezetéseket is szervez. A fentiek alapján úgy tűnik, érdemes szorosabbra fűzni az együttműködést a közgyűjteményi szövetségek és az idegenvezetők érdekképviseletei között, mivel néhány telefonnal egy első hallásra komolynak tűnő probléma is megoldható.