Pozsony a fapadosokra épít

Tavaly közel 900 ezer utast szállított Pozsonyból és Pozsonyba a Ryanair. Az ír fapados ezzel a szlovák reptér legnagyobb cége lett, s tovább kívánja bővíteni ottani jelenlétét. Micahel O'Leary szerint a tavalyi 1,4 millió utas hamarosan 2,5 millióra növekedhet.

A Ryanair, a Danube Wings és a Norwegian Air Shuttle vezeti a pozsonyi reptér toplistáját, maíg a charetcégek közül a Travel service bonyolította le a legnagyobb forgalmat tavaly. A gazdasági válság elsősorban a kis, regionális reptereket érintette súlyosan. A repülőterek európai szövetsége (ACI Europe) elemzése szerint a legérzékenyebb veszteséget az évente 5 milliónál kisebb forgalmat elérő repterek szenvedték el az elmúlt években. Ez történt a pozsonyi repülőtér esetében is, hiszen tavaly 11 százalékkal csökkent a személyforgalom - ugyanakkor a teheráru fuvarozásban csúcsot döntöttek 22 500 tonnával.

A tavalyi adatok szerint a 1,4 millió utasból 971 ezret tett ki a menetrendszerű járatokat, 442 ezret pedig a charterjáratokat igénybe vevők száma. A szlovák főváros repteréről hat hagyományos légitársaság üzemeltet járatokat 28 célállomásra. A célpontok közül továbbra is London a legnépszerűbb - ide majd 300 ezren indultak Pozsonyból. Ezt Dublin, Milánó, Brüsszel és Birmingham követi a sorban.

A legnagyobb légitársaság továbbra is a Ryanair, amely egymaga 875 ezer utast fuvarozott, míg a második és harmadik helyen a Danube Wings és a Norwegian Air Shutlle áll 28 ezer, illetve 27 700 utassal. A charter piacon már nagyobb a választék, hiszen ott 17 cég 40 célállomásra közlekedtet járatokat Pozsonyból. A legjelentősebb szereplő a magyar piacon is jelen lévő Travel Service, amely 291 ezer utast szállított - főleg török és egyiptomi üdülőhelyekre. A charter célpontok közül Antalya a legnépszerűbb, amelyet a bolgár Burgasz és az egyiptomi Hurgada követ.

A cargo forgalom felívelése 2008-ban kezdődött és tavaly csúcsot állított be. A 22 500 tonnás érték 10 százalékkal múlja felül a 2011-es szintet. A pozsonyi reptér - amelyet a szlovák kormányok korábban eladásra is meghirdettek, sikertelenül - tavaly új terminál épületet avatott. A M.R.Stefanik reptér új épületével a cél, a forgalom fellendítése volt. A repülőtér vezetői elsősorban a fapados cégekben bíznak: idén áprilisban Michael O'Leary a Ryanair tulajdonosa kijelentette, hogy tovább bővítik pozsonyi jelenlétüket, ahonnan most 16 célállomásra közlekedtetnek járatokat. Az ír "repülő fenegyerek" szerint a pozsonyi légikikötő hamarosan elérheti az évi 2,5 millió utast.


Krétára indít charterjáratot Debrecenből a Kartago Tours

Krétára indít charterjáratot Debrecenből a Kartago Tours 

Az utazásszervező új úti céllal bővítette debreceni indulású ajánlatait.
Új korszak kezdődik a low cost légitársaságnál

Új korszak kezdődik a low cost légitársaságnál 

A Wizz Air célja, hogy 2029-re kizárólag új generációs, neo gépeket üzemeltessen.
Repülési élmény autista gyerekeknek

Repülési élmény autista gyerekeknek  

Autizmussal élők számára szerveztek repülési próbát a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.
Így nőtt a római nemzetközi repülőtér forgalma egy év alatt

Így nőtt a római nemzetközi repülőtér forgalma egy év alatt 

2019 óta tízmillióval emelkedett az érkezők és indulók száma, hosszabb távon pedig 60 millió fölötti utasforgalmat akarnak elérni.
Wizz Air: csalók élnek vissza a légitársaság nevével!

Wizz Air: csalók élnek vissza a légitársaság nevével! 

Csalók próbálnak pénzt kicsalni az utazóközönségtől.
Új logisztikai csomópontot nyitott a lett légitársaság

Új logisztikai csomópontot nyitott a lett légitársaság  

A régió egyik legmodernebb áruszállító HUB-ja üzemel ezentúl a rigai reptéren.
HungaroControl: paradigmaváltás, fejlesztések és még több légiforgalmi irányító

HungaroControl: paradigmaváltás, fejlesztések és még több légiforgalmi irányító 

Május 26-án Turi Ferenc vezérigazgató és Bárány Ákos kommunikációs és marketing igazgató a nyári csúcsszezonra való felkészülésükről tartott beszámolót.
Kutyafogadó a római reptéren

Kutyafogadó a római reptéren 

A Dog Relais az első olyan kutyáknak szánt fogadóhely, amelyet olasz repülőtéren hoztak létre.
Autóbuszkiállítás és buszvezetés a BKV óbudai garázsában

Autóbuszkiállítás és buszvezetés a BKV óbudai garázsában 

Május 24-én az Óbudai autóbuszgarázsban folytatódik a BKV idei nyílt napjainak sorozata.
Privát lakosztályok a felhők felett

Privát lakosztályok a felhők felett 

Az Emirates újabb fejlesztéseket vezet be prémium utasai számára a „Fly Better” ígéret jegyében.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.