Összességében a tavalyinál 17%-kal kevesebb – 15 milliárd forint – vagyoni biztosíték befizetését igazolták 2011-re a Magyarországon letelepedett utazási irodák – tudtuk meg Lukács Balázstól, az MKEH Idegenforgalmi Osztályának osztályvezetőjétől.
Lukács elmondta, hogy az alacsonyabb kaució egyik oka a gazdasági válság és az utazásszervezők ehhez kapcsolódó alacsonyabb 2010-es árbevétele, de a csökkenés csődök és kivonulások következménye is. Mint ismeretes, a TUI ősszel felszámolta magyarországi telephelyét, tavaly nyáron csődbe ment a Karya Tour, decemberben pedig az Aeroviva dobta be a törülközőt. A Magyar TUI Kft. tavaly még csaknem egymilliárdos – 938 455 600 forint – vagyoni biztosítékkal rendelkezett. Az Aeroviva bedőlése 494, a Karya csődje pedig 317 millióval apasztotta a kauciók összegét.
A tavalyi TOP 100-as lista érdekesen alakult át a 2011. február 7-i adatok szerint. A Neckermann, amely tavaly 2 029 152 000 forint vagyoni biztosítékkal nyugtatta utasait, továbbra is az élen van, de bevételének csökkenésével arányosan idén már csak 1,9 milliárddal. A második és harmadik helyen azonban csere történt: előretör a Best Reisen, maga mögé utasítva a szintén erős versenyző Kartago Tourst. A Kartago tavaly még 1,268 milliárd forinttal szerepelt a listán, idén 1,1 milliárddal. A Best az egyetlen az élen, amely idénre a bevétel 8%-os növekedését tervezve növelte vagyoni biztosítékát 100 millió forinttal, 1,2 milliárdra. Jócskán beelőzött tavalyhoz képest a Green Travel, amely a 2010- es 10. helyről a negyedik helyre tornázta fel magát. Az idei 760 millió forintos biztosítéka közel duplája a tavalyinak. Csökkentette ugyan tavalyhoz képest a kaucióját, de továbbra is ötödik a listán az IBUSZ 700 millió forintos biztosítékával. A tavalyi toplista hatodik és hetedik helyezettje szintén helyet cserélt idén. A hatodik az OTP Travel lett, 514 millió forintos kauciójával, amelyet a Tensi követ 430 millió forinttal. Ez mindkét iroda esetében csökkenést jelent tavalyhoz képest. A TUI kivonulása és az Aeroviva csődje miatt két hely is megüresedett a tízes listán, de nem pusztán emiatt került a nyolcadik helyre idén az Unitravel, hanem azért is, mert vagyoni biztosítéka tavalyhoz képest majdnem 90 millióval emelkedett. Megőrizte kilencedik helyét a Medina Tours, habár kauciója alacsonyabb, mint a tavalyi. A tízes listát idén az Anubis Travel zárja 262 milliós letétjével.
Sok az újonc a 12%-osok élcsapatában
A Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal (MKEH) által közzétett nyilvántartás szerint a tavalyi évhez képest alaposan átrendeződött a nem chartereztető, 12 százalékos vagyoni biztosítékkal rendelkező utazásszerezők top 10-es listája.
Megőrizte tavalyi első helyét a Fehérvár Travel, amely a tavalyi 408 millióról idén 440 millióra emelte banki letétjét. A tavalyi második helyezett Pegazus-Sport-Tours Kft. 2011-ben a kilencedik helyre csúszott vissza, idén fizetett vagyoni biztosítéka negyede a tavalyinak. Ehhez hasonló arányban csökkent a kauciója a tavalyi harmadik helyezett Quaestornak és negyedik helyezett Car-Tournak is, amelyek idén kiszorultak a top 10-ből. 2011-ben a második legtöbb vagyoni biztosítékot a Vista fizette a nem chartereztetők közül, ami így is kevesebb a tavalyihoz képest. A harmadik helyre a WecoTravel érkezett közel 135 millió forintos biztosítékával, ők, mint ismeretes, tavalyi összeállításunkban még Chemol Travel néven, a hatodik helyen szerepeltek. Hatmillió forinttal növelte vagyoni biztosítékát a 2010-eshez képest a Haris Travel, amely így idén a negyedik helyre került. A tavalyi kilencedik helyezett Z(s)eppelin Bt. idén az ötödik helyre ugrott előre vagyoni biztosítékának csaknem 4 millió forintos emelésével. A tízes lista második fele szinte teljes egészében az újonnan érkezőké: a hatodik a CWT Utazási Iroda lett, a hetedik az EF Education Kft., a nyolcadik helyen pedig a Proko Travel és a VIP Travel osztozik. A top tízes listát idén a Campus Club zárja több mint 61 millió forintos kauciójával.
A száz legnagyobb
A piac széttagoltságára jellemző, hogy míg a lista elején álló charterező utazásszervezők 1-2 milliárd forintos vagyoni biztosíték meglétét kellett, hogy igazolják, addig a belföldi utaztatók közül a kisebbeknél elegendő volt a 600–700 000 forintos letét ahhoz, hogy a top 100-ba bekerüljenek. A belföldön piacvezető IBUSZ 15 milliós letétje után második a Neckermann 9 millióval. A 12%-os letéttel rendelkező, vagyis charterezéssel nem foglalkozó, külföldre utakat szervező irodáknál a legmagasabb letét – Fehérvár Travel – 400 millió forint volt, míg a második helyezett Vista 156 milliós letétet igazolt.
Nem mindenre vonatkozik a kaució Kurucz János, a Vista ügyvezetője rámutatott: „A kauciók az utazási termékeknek csak egy bizonyos körére vonatkoznak, azaz az irodák teljes forgalmára vonatkozóan csupán részinformációt jelentenek. Nemcsak a repülőjegy-forgalom, hanem az üzleti utaztatás, a testre szabott utazások földi szolgáltatásainak jelentős része is kimarad egy ilyen statisztikából.” Az is tény ugyanakkor, hogy az utazási irodák teljes forgalmáról nem vezet nyilvántartást az MKEH. |