„A városnak lehetnek turistái, de a város ne legyen a turistáké”

Budapest is csatlakozott a fenntartható turizmusról és a kulturális örökség tiszteletéről szóló Barcelonai nyilatkozathoz. „Better Places To Live. Better Places To Visit” címmel 2018. április 19-én rendezett Barcelonában konferenciát a NECSTouR, a fenntartható és versenyképes turizmus európai régióinak hálózata. A workshoppal egybekötött találkozó mintegy 17 európai desztináció (Barcelona mellett Bécs, Bilbao, Brüsszel, Budapest, Cardiff, Dubrovnik, Girona, Graz, Hamburg, Helsinki, London, Madrid, München, Párizs, Reykjavík, Zürich) vezető szakértőinek részvételével zajlott. Budapestet a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) képviselte — tudtuk meg hétfőn a BFTK-tól.

A már nevében is a jövőbe („next”) tekintő, a jövő érdekében végzett felelős turizmuspolitikát hangsúlyozó NECSTouR hálózat egy olyan nemzetközi platform, amelyen népszerű desztinációk közös válaszokat fogalmaznak meg a fenntarthatósági kritériumok által támasztott kihívásokra. A mostani barcelonai találkozó apropóját a Kulturális Örökség Európai Éve (EYCH 2018) adta: a konferencia átfogó célja egy páneurópai párbeszéd elindítása a kulturális örökség turizmusban betöltött jövőbeni szerepéről.

Az április 19-én kiadott Barcelonai Nyilatkozat a turisztikai és a kulturális szereplők közötti szinergiák beindításának, valamint az interkulturális párbeszéd erősítésének szándékával jött létre. A nyilatkozatban több érdekelt fél – a turisztikai szakma mellett a magán, a civil és a kulturális szféra, valamint a fogadóközösség és a turisták – különböző érdekeit harmonizálják, és hangsúlyeltolódás mutatkozik benne a korábbi, profitmaximalizálásra építő szemlélet felől egy holisztikus, a helyi környezet, a helyi lakosság és az üzleti szféra érdekegyensúlyára törekvő megközelítés irányába.

Amint a konferencián elhangzott: „A városnak lehetnek turistái, de a város ne legyen a turistáké. („The city can have tourists, but tourists should not have the city.”)

A deklaráció egyik sarkalatos célja a turisták jövőbeni szemléletformálása annak érdekében, hogy a kulturális örökségi helyszínek teherbíró képességének megőrzéséhez – különféle adókon keresztül – járuljon hozzá a látogató (pl. „kulturális örökség adó”, karbantartási és javítási díjak formájában). A nyilatkozat a helyi lakosokat céltudatos polgároknak tekinti, akik az adott desztináció és a helyi kultúra „legjobb nagykövetei”, és akik alkalmasak arra, hogy érzékenyítsék vendégeiket a fogadóterület kulturális önazonossága, „emberi dimenziója” iránt. Intézményi szinten a nyilatkozat újat hoz abban, hogy ösztönzi az átmenetet a hagyományos „idegenforgalmi tanácsi struktúra” felől az interaktív szemléletet közvetítő „turisztikai edukációs centrumok” irányába, ahol az oktatás a misszió, hogy a turista – tartózkodása idejére, sőt akár azt követően is – osztozzon a helyi értékek, szokások, hagyományok tiszteletében.

Az április 19-ei konferencián Pap Mária, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ turisztikai divízióvezetője egy panelbeszélgetésben vett részt, a Visit Reykjavik és a Visit Barcelona egy-egy vezető képviselőjével együtt. Áshildur Bragadóttir, az izlandi küldött elmondta, hogy Izland páratlan természeti csodái mellett egyre inkább Reykjavik mint

városi – azaz kulturális turisztikai - célpont kerül előtérbe a termékfejlesztésben és a promócióban. Joan Torrella, a Visit Barcelona felelős vezetője a barcelonai overturizmust kezelő, smart látogatómenedzsment fejlesztésekről szólt. Budapest esetén szóba került a bulinegyed túlterheltsége, a szükséges és körvonalazódó civil és önkormányzati összefogás, a házirend, az éjszakai polgármester, az airbnb-vel való hivatalos kommunikáció, a regisztráció, az adófizetési fegyelem. Pap Mária említette továbbá a budapesti fürdőkultúrát, mint a tágabb értelemben vett kulturális örökség részét, az Európa Sportfővárosa 2019. cím elnyerését, valamint a magyar gasztronómiai kultúra erősödő nemzetközi elismertségét.

A budapesti turizmus színtere tehát a város élő szövete, ahol civilek és turisták élménykereső találkozása valósul meg. A látogatómendzsment azonban tisztán körvonalazott kompetenciákat és finanszírozást igényel, hiszen a turisták nem az egyes kerületekbe, hanem Budapestre érkeznek (Egy Budapest van!).

A konferencia Katalónia kormánya és tartományi turisztikai hivatala, a „Kulturális Turizmus Nemzetközi Éve 2018” szervezőbizottsága, valamint a „Kulturális Örökség Európai Éve 2018” menedzsmentje támogatásával valósult meg, a barcelonai Tengerészeti Múzeum közel 600 éves falai között kialakított rendezvényteremben. A helyszín maga is a fenntarthatóság impozáns szimbóluma volt.


Magyarok utazási kedve 2025-ben: hol tartanak a foglalások?

Magyarok utazási kedve 2025-ben: hol tartanak a foglalások? 

Hazai utazási irodák képviselőit kérdeztük: milyen most a helyzet, hogyan alakulnak a foglalások, és mire számítanak a nyári főszezonban?
Amit eddig nem tudott a Notre-Dame harangjairól

Amit eddig nem tudott a Notre-Dame harangjairól 

A harangtudományban Bourdon néven ismert harangot csak kiemelkedő alkalmakkor szólaltatják meg.
Elsüllyedt halászhajó okoz gondot a Kanári-szigeteken

Elsüllyedt halászhajó okoz gondot a Kanári-szigeteken 

Egy elsüllyedt halászhajó miatt rendeltek el környezetvédelmi készültséget Gran Canaria több településén.
Fehér Lótusz-hatás: egyre többen Phuketen és Ko Samuin

Fehér Lótusz-hatás: egyre többen Phuketen és Ko Samuin 

A magyarok 42 százalékkal többször kerestek rá thaiföldi úti célokra idén februárban, mint tavaly ugyanekkor, sőt, bizonyos napokon kiugrások láthatóak a keresési görbén is.
Földrengés rázta meg Nápoly térségét

Földrengés rázta meg Nápoly térségét 

A dél-olaszországi Nápoly térséget csütörtök kora hajnalban 4,4-es erősségű földrengés rázta meg – közölte az olasz Országos Geofizikai és Vulkanológiai Intézet (INGV).
Országok listája, ahol keveset süt a nap

Országok listája, ahol keveset süt a nap 

Az Egyesült Királyság csak az ötödik legkevesebb napsütést kapó ország.
Spanyolország idén az úti cél? Erről jobb, ha tud – turistaként

Spanyolország idén az úti cél? Erről jobb, ha tud – turistaként 

Spanyolország továbbra is verhetetlen úti cél. Azonban a helyi hatóságok hoztak olyan új szabályokat, amelyekkel jobb, ha számol idén.
Az idei ITB Berlin eredményei, jövőre jön az ITB Americas

Az idei ITB Berlin eredményei, jövőre jön az ITB Americas 

Az idei szakmai rendezvény 100 ezer szakmai résztvevőt vonzott, akiknek 87 százaléka külföldről érkezett.
Egyre többen keresnek tűzálló házakat Los Angelesben

Egyre többen keresnek tűzálló házakat Los Angelesben 

Az egész ház mindössze néhány alapanyagból épült: földből, vízből, homokzsákokból, szögesdrótból, vakolatból és egy kevés cementből, de a legfontosabb különlegessége nem látható.
Egy ideig zárva a párizsi modern művészeti múzeum

Egy ideig zárva a párizsi modern művészeti múzeum 

Bezárt öt évre a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményével rendelkező párizsi Pompidou Központ modern művészeti múzeuma.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.