Adómentességet kaptak a brüsszeli szállodák

A belga főváros vendéglátó- és szállodaipara számára a márciusban Brüsszelben történt merényletsorozat már csak a kegyelemdöfés volt. Az ottani HORECA-ágazat a párizsi terrortámadások óta minden idők legínségesebb napjait éli. A kormányzat a Brüsszeli Szállodaszövetség kezdeményezésére rögtön megtette a megfelelő lépéseket, hogy könnyítsen a szállodaipar helyzetén.

A brüsszeli turisztikai hivatal, a VisitBrussels igazgatóhelyettese, Geert Cochez az egyik belga napilapnak elmondta, 5 hónapja tart a lidércnyomás. A párizsi terrorakciók után ugyanis Brüsszel Molenbeek nevű kerületébe vezettek a szálak. A világsajtót bejárták a szigorított terrorkészültség képei: a felfegyverzett katonák és a harckocsik Brüsszel főterén. Ezután következett márciusban a tűzpárbajjal súlyosbított hajtóvadászat az egyik párizsi merénylő, Salah Abdeslam után, majd annak letartóztatása. A március 22-én történt robbantások a zaventemi repülőtéren és a brüsszeli metróban pedig végképp elriasztották a turistákat.

Márciusban 600 vendéglátóipari egység jelentett csődöt, normál esetben havi 40 hely zár be. A brüsszeli ágazat a húsvéti hétvége után kongatta meg a vészharangot. Húsvét hétfőn, a robbantások után egy héttel soha nem látott mértékűre, 18 százalékosra zuhant a kihasználtság a város szállodáiban. Az azt megelőző évben 73 százalékos volt a töltöttség. A Brüsszeli Szállodaszövetség két azonnali óvintézkedést kért a kormánytól, amely rögtön vészforgatókönyvet dolgozott ki az ágazat érdekében. Új jogszabályt vezetett be, hogy megelőzze a tömeges elbocsátásokat. Ennek értelmében az állam az átmenetileg feleslegessé vált munkavállalók fizetésének a 65 százalékát állja. Az intézkedést június 30-ig meghosszabbították. Április 25-ig 23 ezer munkavállaló nyújtott be kérelmet a kompenzációra.

A másik intézkedés szerint 6 hónapra felfüggesztették a szállodák számára a vendégéjszakák után járó hoteladó befizetésének kötelezettségét, amely egyébként a világon az egyik legmagasabb mértékű Brüsszelben. „Négy héttel a robbantások után Brüsszel legfelkapottabb, éttermekkel teli utcájában, a Beenhouwerssteeg-en, ahol mindig óriási a tömeg, még mindig síri csend honol. A három leghíresebb helyen is (Aux armes de Bruxelles, Chez Léon és Chez Vincent) a személyzet fele voltaképpen munkanélküli, olyan ritkán hívják be őket. A 7000 eurós havi bérleti díjakat pedig a napi 100 helyett 10 vendégből nem lehet kigazdálkodni. A legtöbb étterem 6 órás munkaidő bevezetésével igyekszik elkerülni az elbocsátásokat, de sokan a legrosszabbtól tartanak: ha még 1-2 ilyen gyenge hónap jön, a környék összes étterme lehúzhatja a rolót. A két Michelin-csillagos étterem, a Comme Chez Soi séfje Lionel Rigolet úgy fogalmazott: „Brüsszel haldoklik” – olvasható az ad.nl holland híroldalon.

A szintén holland Volkskrant egy hónappal a terrortámadások után azt írja: Berlinből 5 euróért lehet Brüsszelbe repülni, a turisták azonban inkább kerülik a várost. A kávézók és éttermek mellett a szállodák is komoly gondokkal küzdenek a lemondott kongresszusok és az elmaradó turisták miatt. A flamand turisztikai marketingszervezet, a Toerisme Vlaanderen honlapján részletesen foglalkozik a támadások kapcsán kialakult helyzettel. A frissülő utazási információk mellett hasznos tanácsokat ad a turisztikai vállalkozásoknak, hogyan nyugtassák meg a vendégeket, miként kezeljék a lemondásokat, hogy fogják meg a kiadásokat a nehéz időkben, milyen marketingfogásokkal éljenek, vagy éppen miket kerüljenek, sőt a leggyakoribb vendégkérdésekre angol sablonválaszokat is mellékelnek. A belga kormány a napokban jelentette be, hogy 66 millió eurót áldoz a brüsszeli gazdaság újjáélesztésére. A mentőöv részeként fokozzák a tömegközlekedés, a parkok és a rendezvények biztonságát és finanszírozási útmutatást, valamint hiteleket adnak a kis- és középvállalkozások számára. 100.000 eurót különítenek el arra a célra, hogy a szállodákban ingyenes bérletet igényelhessenek a turisták a közösségi közlekedésre.

Részlegesen megnyitották a brüsszeli nemzetközi repülőtér indulási csarnokát

Vasárnap délután három, hétfőtől pedig már huszonöt légitársaság utasai használhatják az indulási csarnokot. A vállalat tájékoztatása szerint a robbantások következtében jelentősen megrongálódott csarnok teljes újranyitása júniusban várható.

A Zaventem repülőteret április elején részleges újranyitották, és jelenleg korábbi kapacitása 80 százalékával üzemel.

A két helyszínen - a repülőtéren és a metróban - végrehajtott brüsszeli terrortámadásokban legalább harminckét ember életét vesztette.

Zaventem Európa egyik legnagyobb repülőtere: évente 23,5 millió utast szolgál ki, valamint 489 ezer tonna teherszállítmány halad át rajta. Hetvenhét különböző légitársasággal 226 úti cél érhető el az Európai Unió és a NATO székhelyének is otthont adó belga főváros nemzetközi repülőteréről. (MTI)


Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni

Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni 

Ha tavasszal szeretnénk utazni, akkor közeli úti célra még vehetünk kedvező árú repülőjegyet.
Ausztria 2024-es turisztikai eredményei

Ausztria 2024-es turisztikai eredményei 

Ausztria számára 2024 különösen sikeres év volt a közép-kelet-európai piacokon.
Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik

Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik 

Mutatós vendégszámok, az igazi profik ősszel indulnak a szigetre.
Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban

Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban 

Vajon szüksége van marketingre a világ egyik leglátogatottabb országának, amely több esetben az overtourismmal is küzd?
Túlzsúfoltság a velencei karneválon

Túlzsúfoltság a velencei karneválon 

Valentin nap hétvégéjén hatalmas tömegű turista áradat lepte el a velencei utcákat és hidakat újabb aggodalmakat keltve a helyiekben.
Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek

Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek 

A 2025-ös év ismét gazdagá vásárprogramot hoz a brnó-i vásárterületre, tele nagy jelentőségű eseményekkel különöző iparágak és egyéb szakterületek számára.
Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában

Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában 

Kulturális központtá alakítaná Diego Velázquez (1599-1660) világhírű spanyol festő sevillai szülőházát az épületet megvásároló befektetői csoport.
Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni?

Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni? 

Az elsőt Budapesten mérik, a második pedig Málta szigetén a most jellemző hőmérséklet.
A jövő fesztiválja Bécsben

A jövő fesztiválja Bécsben 

Áprilisban Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson

Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson 

A 44 éves magyar sportoló közösségi oldalán ad mindennap helyzetjelentést, de az érdeklődők online is nyomon tudják követni a hajóját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.