Adómentességet kaptak a brüsszeli szállodák

A belga főváros vendéglátó- és szállodaipara számára a márciusban Brüsszelben történt merényletsorozat már csak a kegyelemdöfés volt. Az ottani HORECA-ágazat a párizsi terrortámadások óta minden idők legínségesebb napjait éli. A kormányzat a Brüsszeli Szállodaszövetség kezdeményezésére rögtön megtette a megfelelő lépéseket, hogy könnyítsen a szállodaipar helyzetén.

A brüsszeli turisztikai hivatal, a VisitBrussels igazgatóhelyettese, Geert Cochez az egyik belga napilapnak elmondta, 5 hónapja tart a lidércnyomás. A párizsi terrorakciók után ugyanis Brüsszel Molenbeek nevű kerületébe vezettek a szálak. A világsajtót bejárták a szigorított terrorkészültség képei: a felfegyverzett katonák és a harckocsik Brüsszel főterén. Ezután következett márciusban a tűzpárbajjal súlyosbított hajtóvadászat az egyik párizsi merénylő, Salah Abdeslam után, majd annak letartóztatása. A március 22-én történt robbantások a zaventemi repülőtéren és a brüsszeli metróban pedig végképp elriasztották a turistákat.

Márciusban 600 vendéglátóipari egység jelentett csődöt, normál esetben havi 40 hely zár be. A brüsszeli ágazat a húsvéti hétvége után kongatta meg a vészharangot. Húsvét hétfőn, a robbantások után egy héttel soha nem látott mértékűre, 18 százalékosra zuhant a kihasználtság a város szállodáiban. Az azt megelőző évben 73 százalékos volt a töltöttség. A Brüsszeli Szállodaszövetség két azonnali óvintézkedést kért a kormánytól, amely rögtön vészforgatókönyvet dolgozott ki az ágazat érdekében. Új jogszabályt vezetett be, hogy megelőzze a tömeges elbocsátásokat. Ennek értelmében az állam az átmenetileg feleslegessé vált munkavállalók fizetésének a 65 százalékát állja. Az intézkedést június 30-ig meghosszabbították. Április 25-ig 23 ezer munkavállaló nyújtott be kérelmet a kompenzációra.

A másik intézkedés szerint 6 hónapra felfüggesztették a szállodák számára a vendégéjszakák után járó hoteladó befizetésének kötelezettségét, amely egyébként a világon az egyik legmagasabb mértékű Brüsszelben. „Négy héttel a robbantások után Brüsszel legfelkapottabb, éttermekkel teli utcájában, a Beenhouwerssteeg-en, ahol mindig óriási a tömeg, még mindig síri csend honol. A három leghíresebb helyen is (Aux armes de Bruxelles, Chez Léon és Chez Vincent) a személyzet fele voltaképpen munkanélküli, olyan ritkán hívják be őket. A 7000 eurós havi bérleti díjakat pedig a napi 100 helyett 10 vendégből nem lehet kigazdálkodni. A legtöbb étterem 6 órás munkaidő bevezetésével igyekszik elkerülni az elbocsátásokat, de sokan a legrosszabbtól tartanak: ha még 1-2 ilyen gyenge hónap jön, a környék összes étterme lehúzhatja a rolót. A két Michelin-csillagos étterem, a Comme Chez Soi séfje Lionel Rigolet úgy fogalmazott: „Brüsszel haldoklik” – olvasható az ad.nl holland híroldalon.

A szintén holland Volkskrant egy hónappal a terrortámadások után azt írja: Berlinből 5 euróért lehet Brüsszelbe repülni, a turisták azonban inkább kerülik a várost. A kávézók és éttermek mellett a szállodák is komoly gondokkal küzdenek a lemondott kongresszusok és az elmaradó turisták miatt. A flamand turisztikai marketingszervezet, a Toerisme Vlaanderen honlapján részletesen foglalkozik a támadások kapcsán kialakult helyzettel. A frissülő utazási információk mellett hasznos tanácsokat ad a turisztikai vállalkozásoknak, hogyan nyugtassák meg a vendégeket, miként kezeljék a lemondásokat, hogy fogják meg a kiadásokat a nehéz időkben, milyen marketingfogásokkal éljenek, vagy éppen miket kerüljenek, sőt a leggyakoribb vendégkérdésekre angol sablonválaszokat is mellékelnek. A belga kormány a napokban jelentette be, hogy 66 millió eurót áldoz a brüsszeli gazdaság újjáélesztésére. A mentőöv részeként fokozzák a tömegközlekedés, a parkok és a rendezvények biztonságát és finanszírozási útmutatást, valamint hiteleket adnak a kis- és középvállalkozások számára. 100.000 eurót különítenek el arra a célra, hogy a szállodákban ingyenes bérletet igényelhessenek a turisták a közösségi közlekedésre.

Részlegesen megnyitották a brüsszeli nemzetközi repülőtér indulási csarnokát

Vasárnap délután három, hétfőtől pedig már huszonöt légitársaság utasai használhatják az indulási csarnokot. A vállalat tájékoztatása szerint a robbantások következtében jelentősen megrongálódott csarnok teljes újranyitása júniusban várható.

A Zaventem repülőteret április elején részleges újranyitották, és jelenleg korábbi kapacitása 80 százalékával üzemel.

A két helyszínen - a repülőtéren és a metróban - végrehajtott brüsszeli terrortámadásokban legalább harminckét ember életét vesztette.

Zaventem Európa egyik legnagyobb repülőtere: évente 23,5 millió utast szolgál ki, valamint 489 ezer tonna teherszállítmány halad át rajta. Hetvenhét különböző légitársasággal 226 úti cél érhető el az Európai Unió és a NATO székhelyének is otthont adó belga főváros nemzetközi repülőteréről. (MTI)


Friss kutatás:  az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást

Friss kutatás: az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást 

Pedig a nyaralások során bekövetkező balesetek és betegségek akár milliós költségeket is okozhatnak.
Új trend az európai utazók körében

Új trend az európai utazók körében 

Nyaralás a Balti-tenger lengyel partján.
Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben

Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben 

Újabb eset borzolja a kedélyeket Olaszországban a múzeumokban viselkedni nem tudó turisták miatt.
Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba

Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba 

Egyre népszerűbb a coolcationing.
Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön

Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön  

A Happy Travel több mint 17 éve volt jelen a szlovák utaztató piacon.
Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől

Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől 

Ha eddig azt hittük, hogy a régió és az itteni élmények nem tudnak már semmi újat nyújtani, akkor ideje újratervezni.
A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony

A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony  

A perzselő hőség szinte egész Franciaországot sújtja, a Météo France mérései szerint hétfőn sok helyen mintegy 38 Celsius-fok feletti értékeket regisztráltak.
Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.