Az utazási csomag jövője a tét!

Az utazásszervezőket aggasztja, hogy az Európai Bizottság nem hajlandó az utaztatás teljes értékláncában felülvizsgálni a fogyasztók védelmét - tájékoztatta lapunkat a Magyar Utazási Irodák Szövetsége.  

Az ECTAA múlt héten, Thessalonikiben tartott közgyűlésén az utazásszervezők és utazási irodák nemzeti szövetségei súlyos aggodalmakat fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy milyen irányba tart az Európai Bizottság szabályozási folyamata. Köztudott, hogy az Európai Bizottság konzultációkat folytat a csomagtúra törvény (PTD) felülvizsgálatáról annak érdekében, hogy tovább erősítse a fogyasztók jogainak védelmét. A megfontolásra előkészített változtatási lehetőségekből azonban azt látjuk, hogy nem közelítik az utazásszervezőkre és a légitársaságokra vonatkozó szabályokat.

Didier Reynders, akinek a portfóliójában a fogyasztóvédelem szerepel, nyilvánvalóvá tette, hogy a PTD felülvizsgálata nyomán korlátozni kívánja az utazásszervezők által beszedhető előlegek összegét. Ugyanakkor az utasjogok felülvizsgálata nyomán egyáltalán nem akarja korlátozni az előlegek légitársaságok általi begyűjtését a légitársaságokért felelős Adina Valean.

Ez az ellentmondás az ECTAA szerint nyilvánvalóvá teszi, hogy az Európai Bizottság nem érti az utazási piac működését. Az utazásszervezők nem maguknál tartják az utazók által befizetett előlegeket, hanem a szállítóikat, köztük a légitársaságokat kell abból kifizetniük – melyek legtöbbször 100%-os előlegfizetést várnak el. Ugyanígy, miközben a Bizottság tovább szigorítaná az utazásszervezők esetleges fizetésképtelenségére vonatkozó szabályozást, továbbra sem keresi annak a módját, hogy hatékony védelmet alakítson ki a légitársaságok fizetésképtelensége esetére, holott erre az Európai Számvevőszék is felszólította 2021 júniusában, amikor azt javasolta, hogy a PTD-ben foglalt fogyasztóvédelmet, beleértve az utasok hazahozatalának költségeit, a légitársaságokra is terjesszék ki a 261/2004-es jogszabály módosításával.

Frank Oostdam, az ECTAA elnöke szerint: “Az előlegfizetések korlátozása és a fizetésképtelenség elleni védelemnek az értéklánc egyetlen szereplőjére való hárítása az utazásszervezők – jellemzően kisvállalatok - kárára szolgál, és kiszorítja őket a piacról. Ez a folyamat oda vezet, hogy a fogyasztókat megfosztjuk egy lényeges utazási terméktől, a csomagtúra szolgáltatástól, amely a legmagasabb fokú biztonságot adja az utazónak.” “Felszólítjuk Didier Reynderst és Adina Valeant, hogy egységesítsék intézkedéseiket az utazási értéklánc teljes hosszában, ha a céljuk valóban az, hogy érdemben javítsanak a fogyasztók védelmén!”

Az ECTAA mintegy 123,000 európai utazásszervezőt és utazási irodát képvisel, melyek szabadidős és üzleti célú céges utazókat szolgálnak ki az utazási tanácsadástól a komplex szolgáltatásokig terjedően.


Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni

Kiderült, mikor érdemes repülőjegyet venni 

Ha tavasszal szeretnénk utazni, akkor közeli úti célra még vehetünk kedvező árú repülőjegyet.
Ausztria 2024-es turisztikai eredményei

Ausztria 2024-es turisztikai eredményei 

Ausztria számára 2024 különösen sikeres év volt a közép-kelet-európai piacokon.
Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik

Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik 

Mutatós vendégszámok, az igazi profik ősszel indulnak a szigetre.
Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban

Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban 

Vajon szüksége van marketingre a világ egyik leglátogatottabb országának, amely több esetben az overtourismmal is küzd?
Túlzsúfoltság a velencei karneválon

Túlzsúfoltság a velencei karneválon 

Valentin nap hétvégéjén hatalmas tömegű turista áradat lepte el a velencei utcákat és hidakat újabb aggodalmakat keltve a helyiekben.
Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek

Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek 

A 2025-ös év ismét gazdagá vásárprogramot hoz a brnó-i vásárterületre, tele nagy jelentőségű eseményekkel különöző iparágak és egyéb szakterületek számára.
Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában

Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában 

Kulturális központtá alakítaná Diego Velázquez (1599-1660) világhírű spanyol festő sevillai szülőházát az épületet megvásároló befektetői csoport.
Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni?

Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni? 

Az elsőt Budapesten mérik, a második pedig Málta szigetén a most jellemző hőmérséklet.
A jövő fesztiválja Bécsben

A jövő fesztiválja Bécsben 

Áprilisban Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson

Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson 

A 44 éves magyar sportoló közösségi oldalán ad mindennap helyzetjelentést, de az érdeklődők online is nyomon tudják követni a hajóját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.