Brexit: Mi lesz veletek, uniós munkavállalók?

A brit belügyminisztérium illetékese szerint ha nem sikerül megállapodásra jutni az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről, akkor már jövőre, a brit kilépés márciusra várható időpontja után új szabályok lépnek életbe az akkor újonnan, letelepedési és munkavállalási szándékkal Nagy-Britanniába érkező EU-állampolgárok számára.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Caroline Nokes, a belügyi tárca bevándorlási ügyekért felelős államtitkára a londoni alsóház belügyi bizottságának kedd esti meghallgatásán kijelentette: megállapodás nélküli Brexit esetén a munkáltatóknak alaposan ellenőrizniük kell azoknak az EU-állampolgároknak a nagy-britanniai munkavállalási jogosultságát, akik "március végéig még nincsenek itt".

A brit belügyminisztérium jelenleg érvényes útmutatója szerint a külföldi EU-állampolgárok kétféle tartózkodási jogviszonyért, letelepedett, illetve előzetes letelepedett státusért folyamodhatnak, attól függően, hogy a kérelmező a brit EU-tagság 2019. március 29-én esedékes megszűnése után tervezett átmeneti időszak végéig, 2020. december 31-ig eltöltött-e öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában.

Az útmutató szerint azok is kitölthetik az ötéves tartózkodási időszakot, akik az átmeneti időszak végéig még nem tartózkodnak ennyi ideje Nagy-Britanniában, és utána ők is végleges letelepedett státusért folyamodhatnak. Ez a jelenlegi tervek alapján azokra is vonatkozik, akik a brit kilépés után, de a tervezett átmeneti időszak lejárta előtt érkeznek Nagy-Britanniába. A Brexit-feltételekről szóló megállapodás elmaradása azonban azt is jelentené, hogy a brit EU-tagság megszűnése utáni napon nem lépne életbe az átmeneti időszak.

Caroline Nokes a meghallgatáson - a bizottság elnökének azt firtató kérdésére, hogy mi lesz a brit kilépés után érkező EU-állampolgárokkal, ha nem lesz megállapodás a Brexit feltételrendszeréről - azt mondta: ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a brit hatóságok előrehoznák az új bevándorlási rendszer meghonosítását, és az akkor érkező EU-állampolgárokat már nem illetné meg automatikus munkavállalási jogosultság, egészen addig, amíg át nem esnek ugyanazon az elbírálási eljáráson, amelyet a brit hatóságok a világ bármely más részéről érkezőkkel szemben alkalmazni fognak. Egyelőre nem ismert, hogy a Brexit után a brit kormány milyen egységesített bevándorlási rendszert honosít meg.

A belügyi államtitkár a keddi alsóház meghallgatáson elismerte azt is, hogy a Brexit-megállapodás elmaradása esetén a külföldi EU-munkavállalókat alkalmazó brit vállalatoknak "nehézségeket okozna" annak megállapítása, hogy az uniós országokból érkezett jelentkezők közül kinek van jogosultsága életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodása alapján munkavállalásra, és "ki az, aki csak látogatóba érkezett, de mégis úgy dönt, hogy megpróbál munkát szerezni".

Caroline Nokes elmondta azt is, hogy a már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok letelepedési kérelmének elbírálására létrehozott rendszer eddigi próbaüzeme során mindössze 650-en nyújtottak be folyamodványt, jóllehet a hatóságok négyezer önként jelentkezőnek ajánlották fel a kérelmek előzetes benyújtását.

Az államtitkár szerint ennek egyik oka az, hogy az Apple operációs rendszerével működő mobil eszközökre letölthető alkalmazás még nem működik, mert a gyártó "nem hajlandó" kibocsátani javító frissítést, így csak az Android operációs rendszerrel működő eszközök tulajdonosai tudják az erre kidolgozott mobil alkalmazáson keresztül benyújtani folyamodványukat. Nagy-Britanniában becslések szerint 3,5 millió külföldi EU-állampolgár él.

Forrás: MTI


Alaposan felbolygatja a horvátok életét a foci-vb

Alaposan felbolygatja a horvátok életét a foci-vb 

A labdarúgó-világbajnokság késő esti és hajnali mérkőzései felborították a horvát munkavállalók jórészének napirendjét, derül ki egy friss felmérés alapján.
Kiwi.com: ilyenek az idei nyár utazási trendjei

Kiwi.com: ilyenek az idei nyár utazási trendjei 

A tavalyi foglalási mintát alapul véve három magyarból egy még csak most foglalja le utazását a Budapestről induló szezonális mediterrán járatok valamelyikére.
Töretlen a magyarok külföldi utazási kedve

Töretlen a magyarok külföldi utazási kedve  

Közel 8 százalékos növekedés 2025 első negyedévéhez képest, és az elmúlt öt év legerősebb első negyedéves eredménye.
Megtorpant a horvát turistaforgalom

Megtorpant a horvát turistaforgalom 

Az Adriai-tenger partvidékén 27,1 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ugyanannyit, mint tavaly.
Fotós kalandtúrával csábítja az utazókat Málta és Gozo

Fotós kalandtúrával csábítja az utazókat Málta és Gozo 

Új élményalapú turisztikai kezdeményezéssel népszerűsíti Máltát a VisitMalta.
Szárnyal az olasz konferenciaturizmus

Szárnyal az olasz konferenciaturizmus  

Egyre erősödő növekedést és átalakuló trendeket mutat az olasz konferencia- és üzleti rendezvényipar.
Újabb hőhullám Franciaországban

Újabb hőhullám Franciaországban 

A turizmusnak és a fesztiváloknak is próbatételt jelent a több napon át tartó kánikula. Utcabálok, sportesemények maradnak el, múzeumok rövidített nyitva tartással várják a látogatókat.
Halálos erdőtüzek Spanyolországban

Halálos erdőtüzek Spanyolországban 

Turisták ezreit érinti a katasztrófa.
Újabb bizonyíték, hogy Frida Kahlo halhatatlan világsztár

Újabb bizonyíték, hogy Frida Kahlo halhatatlan világsztár 

A londoni kiállítás rekordokat döntöget, miközben több oldalról is komoly kritikák érik.
Bemutatkozott Lengyelország legmisztikusabb városa

Bemutatkozott Lengyelország legmisztikusabb városa 

Fotókiállítás, ízek és kulturális élmények.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.