A La Manche csatorna részét képező angol tenger leghíresebb üdülőhelye, Brighton szemlátomást nyüzsgővé vált. Ez a hely manapság legalább annyira ismert és felkapott, mint például a dél-franciaországi Nizza. Jelenleg több mint százötvenezren lakják, de a nyári hónapokban ennek a többszörösét is eléri a vendégekkel együtt a lakók száma.
Tájékoztatóközpont a főpályaudvaron
Londonból alig egy órás vonatozás után érkeztünk Brighton turistákkal zsúfolt főpályaudvarára, melynek fontos része az érdeklődők tájékoztatására kialakított központ. Itt színes prospektusokkal és térképekkel látják el az érkezőket, emellett kerékpárkölcsönzőt is találhatnak a látogatók.
A vasúti főpályaudvartól sokan gyalogosan indulnak el a belváros felé. Ám az egyik közeli utcában különleges látvány fogadja az érdeklődőket. A régiségek utcájához lehet elérni, amely sok apró üzlettel és utcai pultokon elhelyezett csecsebecsékkel kecsegtet. Sokan megállnak és válogatnak a figyelemfelkeltő régi könyvek, a folyóiratok, bakelitlemezek között. De akadnak itt indián ruhák és tollak, érdekes formájú kalapok, sőt régen használt író-, illetve fényképezőgépek is.
Nyüzsgő kavalkád az angol tenger partján
Utunk ezután a békés belvárosba vezetett, ahol az egymás mellett emelkedő viktoriánus házak, valamint az modern lakórészek szépségében gyönyörködhettünk. Brighton nyüzsgő életének egyik központja az angol tenger partján végignyúló, több kilométer hosszú sétány. A vízben kialakított hatalmas mólókon szórakoztató pavilonok – céllövöldék, hajóhinták, ajándékboltok, halsütőhelyek, csónak- és biciklikölcsönzők, valamint játékkaszinók – sorakoznak. A gyerekeknek dodzsemezhetnek, a felnőttek pedig a magasból vízen lesikló csónakokat próbálhatják ki. Emellett voltak olyanok is, akik a Brighton Pier horrorisztikus stúdióját tekintették meg.
Nem kevésbé látványos az a tengerparton emelkedő óriáskerék, amely a London Eye kisebb változata. Természetesen sokan ki is próbálták, beültek a forgó kapszulákba, hogy az eléjük táruló panorámát szemlélhessék. Ahogy a helybeliek mondták, a sétány végéről tiszta időben Dower hófehér sziklái is előtűnnek. Lent a kavicsos parton pedig nyugágyakkal várták a napfényre vágyó turistákat. Ott tartózkodásunkkor sokak nem kis meglepetésére több fiatal meg is mártózott a hideg tengervízben.
Azt is megtudtuk, hogy Brighton helyén már a rómaiak idejében kis halásztelepülés állt, amely egészen a XVIII. századig megmaradt, amikor felfedezték az angol tenger vizének a gyógyhatásait. A jó levegőn való üdülésre és gyógyulás ígéretére alapozva azóta is csalogatják a turistákat ebbe a városba.
Indiai palota, kínai berendezéssel
A helybeliek sokat köszönhetnek IV. György brit uralkodónak, aki nagyon szerette és naggyá tette Brightont. Az akkor még halászfalu szép fekvése tetszett meg a hercegből előlépett királynak, aki egy tanyát vásárolt ott. Ekkor a későbbi uralkodó azzal bízta meg Henry Holland tervezőt, hogy a tengerpart közelében építsen neki egy királyi pavilont. A szakember ezt valóra is váltotta, miután nagy területen, az indiai paloták stílusában alkotta meg azt a – később sok vitát kiváltó – épületet, amelyet a kínai művészet kellékeivel rendezték be. A király azután 1812-ben kérte fel John Nash-t, korának híres építészét arra, hogy bővítse a pavilont. Így jött létre a ma is látható tornyos, kupolás, a brit építészet hagyományitól eltérő indiai épületegyüttes. Ám ez jelenleg az üdülőváros egyik ékességének számít, amelyet múzeumként működtetnek. Szépen kialakított kertje pedig a turistacsaládok kedvenc piknikezőhelye.
Fiatalos város sokszínű kultúrával
A város utcáin számtalan üzletet, butikot és művészeti boltot láthattunk. A bájos macskaköves sikátorokban pedig főleg ékszereket, ruhákat és régiségeket árultak. A vállalkozásokat hatalmas cégérek jelzik a házakon. Brighton olyan hely, ahol úgy tűnik, mintha folyamatos vakáció lenne. Ezt azzal magyarázzák, hogy télen-nyáron a turisták sokasága áramlik ide. Az egyetemeknek és főiskoláknak köszönhetően pedig úgy is emlegetik, hogy London mellett Brighton a fiatalok másik városa Nagy-Britanniában, amely sokszínű kultúrával rendelkezik.