Hirosima: a lebegő pagoda és a tengerből kiemelkedő szentély

Kiotó és Hirosima között elég nagy a távolság. Ennek ellenére a száguldó japán szuperexpresszel alig több mint egy óra alatt megtettük az utat.

Hirosimába – a béke és az emlékezés városába – 30 fokos kánikulában, gyalog érkeztünk a város kikötőjéhez. Az öbölre nyíló part már tele volt turistákkal. Mindenki a kompot várta, amellyel a szemben levő úgynevezett Szigorú-szigetre, Hirosima népszerű turisztikai látványosságára jutottunk át.



Szentély a tengerben

Manapság az utazók inkább a Szentélyek-szigete néven ismerik jobban ezt a vidéket. Különös hely, amely tele van érdekességgel és japán csodákkal. Amikor partot értünk, a hajóállomás előtti tér gyorsan megtelt vendégekkel, akik az ott sétáló szelíd őzeket és szarvasokat simogatták. A sziget belseje felé haladva szinte nem is találkoztunk helyi lakosokkal, csak turistákkal és szolgáltatókkal – ezt a tájat még ma is nagyrészt érintetlen erdők borítják. Ám már a kompból nézve előtűnt az a tengerből kiemelkedő, vörösre festett szentélykapu, amely az úgynevezett lebegő pagoda előtérében emelkedik. Ezt Japán legismertebb szimbólumként tartják számon, amelynek a szépségét és népszerűségét az is bizonyítja, hogy szinte valamennyi utazási iroda plakátján és az útikönyvek borítóin látható.

Ez a hely kiállta a történelem évszázados viharait. A vörösre festett szentélykaput még 1874-ben építették, de a történészek szerint már azt megelőzőleg, hétszáz éven át egy hasonló építmény is állt itt. Azt mondják, hogy a sziget spirituális gyökerei viszont még ennél is régebbiek.

Amikor a kapuhoz gyalogoltunk, éppen apály volt, tehát különleges látványt nyújtva teljesen kiemelkedett a tengerből. Az oda érkezett családok, főleg gyerekek sokasága vette körül a szentélyt, akik a sekély vízben pancsoltak. Nem sokkal később jött a dagály, így a víz fokozatosan elborította a kapu alapjait, és tartóoszlopainak egy részét. Eközben a tenger beljebb ért a pagodáig, amely úgy tűnt, mintha egy óriási hajóként lebegett volna a víz felett, meghökkentő látványt nyújtva.

Osztrigafesztivál és a fenyőfáklyák ünnepe

Kevesen gondolnák, de ezen a helyen a januári télben táncfesztivált tartanak, áprilisban pedig drámai műveket mutatnak be a színpadon, az előadásokon viselt ruhákat és maszkokat pedig ki is állítják itt. Egy hídon áthaladva értük el a színházat, amelyet még 1564-ben alakítottak ki, ennek szomszédságában pedig többféle kincset és kulturális tárgyat láthattunk. A különlegességek között fedeztük fel például a világ legnagyobb fakanalát is.

A lebegő pagodából kiérve az épület mögötti dombtetőn ötemeletnyi magas régi templom emelkedett a maga szépségében. Egyébként ezen a szigeten évről évre több nevezetes eseményt is tartanak. Így februárban például osztrigafesztiválra, decemberben pedig a fenyőfáklyák ünnepére várják a turistákat. A nyár kezdetén, júniusban rendezik a már hagyományos zenei és hajóünnepet, augusztusban pedig a szentély előtt tűzijátékot tartanak.

A szigeten eltöltött, élményekben gazdag órák után visszaindultunk a komppal Hirosima kikötőjébe. Ezt követően autóbusszal értünk a város központjába, ahol sok minden az emlékezésről, az 1945. augusztusi atomtámadásról szól. Akkoriban szinte teljesen elpusztult Hirosima, de a helyiek összefogtak és elhatározták, hogy egy nagyobb és gazdagabb város építenek. Ez sikerült is nekik: a város ma magasba emelkedő, modern épületekkel, sugárutakkal, parkokkal és ipari negyedekkel van tele. Ugyanakkor itt-ott meghagyták a háború sebeit is, hogy azokkal a katasztrófára emlékeztessenek.

Az emlékpark ma békességet sugároz

Napjainkban Hirosima Japán egyik legfejlettebb városa, amelynek jó példája, hogy itt található a Mazda-autógyár, ahol a legkorszerűbb technológiákkal készítik a járműveket. Ugyanakkor az emlékezésről szól a település szívében kialakított nagy kiterjedésű Béke Emlékpark, ahol mindig találni tisztelgő helybelieket és turistákat is. Mellette magasodik az úgynevezett Atomkupola, amely a várost ért atomtámadás középpontjában áll. A híres épület csontvázszerű kupolája az egykori ipari bemutatócsarnok helyén látható.

A park békességet sugároz, és tele van a világ minden részéről összesereglett érdeklődőkkel. De itt láthattuk a Béke Emlékcsarnokát, a hirosimai síremléket és a Béke Lángját is. A múzeumban pedig az atomtámadásról fennmaradt fotók emlékeztettek a borzalmas pusztításra. Ott jártunkkor a parkban több látogató is megkongatta a Béke harangját.

A mai Hirosima azonban nemcsak erről szól, hanem a helyi lakosokról, a fiatalokról és az érkező vendégekről. Az utcákon, a tömegközlekedési eszközökön sok a jókedvű ember, akik tisztelik egymást és készséggel segítik a vendégeket, hogy eligazodjanak a városban. De szívet melengető látvány például a nagy japán meseíró, Mieckichi Suzuki (1882-1936) szobra is, amely gyerekkel és madarakkal ábrázolja a művészt, a szigetországban ugyanis különösen a madarakról írt meséit kedvelik.


DZT: íme, az innovatív MI-influenszer

DZT: íme, az innovatív MI-influenszer 

A Német Turisztikai Hivatal (DZT) elindítja első MI-influenszer projektjét és ezáltal egy további szinten is felhasználja a mesterséges intelligenciát az úticél Németország nemzetközi marketingjében.
Mozart egykori otthona moziteremmé alakult

Mozart egykori otthona moziteremmé alakult 

A KINOLINO elnevezésű gyermek filmfesztiválnak először ad otthont moziként a híres bécsi zeneszerző egykori otthona.
Portugália turisztikai kínálata Budapest szívében

Portugália turisztikai kínálata Budapest szívében 

A rendezvényen közel harminc portugál turisztikai szolgáltató mutatta be legújabb ajánlatait, a résztvevők megismerkedhettek a portugál kulturális örökséggel, gasztronómiával, valamint a különböző régiók által kínált élményekkel, helyszínekkel, hotelekkel.
Megjelent Ausztria síkalauza

Megjelent Ausztria síkalauza 

Több mint 200 síterülettel, aktuális árakkal és tippekkel.
Mesterséges Intelligencia a gyakorlatban – podcastban elmesélve

Mesterséges Intelligencia a gyakorlatban – podcastban elmesélve 

Novemberben egy kísérleti jellegű adással jelentkezett a népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast.
Föld alatti bunkervilág,  kommunista építészeti emlékek és mediterrán gasztronómia

Föld alatti bunkervilág, kommunista építészeti emlékek és mediterrán gasztronómia 

íme, mindezeket rejti az egykori kommunista ország fővárosa, Tirana.
Bécs köszöni, de nem kér a Black Friday-őrületből

Bécs köszöni, de nem kér a Black Friday-őrületből 

Narancshét vs. Black Friday – ez Bécs fenntartható válasza a vásárlási lázra.
 Firenze betiltja a kulcsdobozokat és  az idegenvezetők hangszóróit

Firenze betiltja a kulcsdobozokat és az idegenvezetők hangszóróit  

Firenze is lépéseket tesz a túlturizmus visszaszorítására, és olyan intézkedéseket vezet be, mint például a rövid távú bérbeadók által használt kulcsdobozok és az idegenvezetők hangszóróinak betiltása.
Vendée Globe: Weöres Szabolcs megjavította a vitorláját, folytatja a versenyt

Vendée Globe: Weöres Szabolcs megjavította a vitorláját, folytatja a versenyt 

A magyar versenyzőnek sikerült megjavítania sérült vitorláját, és folytatja a földkerülő vitorlásversenyt.
Közép-Európa legszebb karácsonyi vásárainak kaleidoszkópja

Közép-Európa legszebb karácsonyi vásárainak kaleidoszkópja 

Közép-Európa legszebb adventi vásárai idén is megnyitják kapuikat, hogy ízekkel, illatokkal, zenével és különleges programokkal varázsolják el az oda látogatókat.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.