A romániai utazási irodákat tömörítő munkáltatói szövetség (APATR) tájékoztatása szerint a tavalyiakhoz mérten 20 százalékkal nőttek a romániai gyógyüdülők bevételei, ami jócskán meghaladja a Fekete-tenger romániai partszakaszán mért gyarapodást.
Ennek egyik oka a szakértők szerint az, hogy sokan gondolják meg, hogy többszáz kilométert utazzanak a tengerpartig, ha jóval közelebb van egy olyan gyógyüdülő, ami ma már wellness-szolgáltatásokat is kínál, a legkisebbeket pedig élményfürdő is várja. Miközben pár éve még inkább a nyugdíjasok gyógyüdültetésének megkopott helyszínei voltak a gyógyüdülők, ma már számuk visszaszorulóban, és egyre több a fiatal, kisgyerekes család.
A hivatalos statisztikák szerint Románia legkeresetettebb gyógyüdülője még mindig a Bihar megyei Félixfürdő, de Szovátának és Kovásznának sem kell szégyenkeznie.
Öt százalék körüli forgalomnövekedésről számolt be Cătălin Șipoș, a Nagyvárad melletti Félixfürdőn és Püspökfürdőn több szállodát és fürdőt üzemeltető Turism Felix Rt. illetékese. Tájékoztatása alapján nem csak nyáron, hanem már az április–májusi időszakban is sok vendégük volt, és még most ősszel is nagy a kereslet az ajánlataik iránt.
A főszezonban elsősorban a félpanziós ajánlataik voltak népszerűek. „Sok család érkezett, fiatalok, 40–50 éves korig. Ők nem a gyógykezelésekért jönnek, hanem a kikapcsolódási lehetőséget tartják szem előtt” – ecsetelte.
Hozzátette, a nyugdíjasok száma csökkenő tendenciát mutat, az új trend, hogy a nyaralni vágyók egyre inkább a minőségi és teljes körű ellátást keresik.
„A négyés az ötcsillagos szállodáinkban volt a legnagyobb forgalom” – mutatott rá. Hozzátette, hogy a társaságuknál már csak egy hotel maradt két csillaggal, de idén ott is folytatták a renoválást, mint ahogyan egy másik létesítményben is felújítottak egy emeletet még az év elején.
Tusnádfürdőn a turistaforgalom mintegy 20 százalékkal növekedett, amióta megépítette az önkormányzat az élményfürdőt, és ezzel arányosan a bevételek is emelkedtek – számolt be Albert Tibor polgármester.
A különböző fejlesztések köszönhető az is, hogy Parajdon immár négyévszakos, vagyis állandó a turistaforgalom – vallja Seprődi Zoltán, a parajdi sóbánya igazgatója.
A gyógyfürdőkbe, üdülőhelyekbe a turisták egy része ma már nem gyógykezelésre érkezik, egyre többen érdeklődnek a wellness-, spa-, rekreációs szolgáltatások iránt – mutatott rá Godra Árpád, a szovátai Danubius Health Spa Resort értékesítési igazgatója is. Kifejtette, Szovátára a nyári időszakban nagyon sok családos vendég látogatott.
Érdekesség eközben, hogy Kolozs megyében is egyre nagyobb az érdeklődés a gyógyfürdők iránt. A Kolozsvárhoz tartozó szamosfalvi gyógyfürdőnek sós és termálvize van, ezért az emberek többsége a gyógyulás reményében, kezelésre érkezik, iszappakolás és gyógymasszázs is szerepel a kezelések között - olvasható a Gyergyói Hírlapban.
Forrás: Gyergyói Hírlap