Az idáig regisztrált foglalások alapján az egy főre jutó éjszakánkénti átlagár Horvátországban 13 602 forint, ez 11 százalék körüli árnövekedést jelent. A legtöbben továbbra is júliusban és augusztusban utaznak, de az elő- és utószezon iránt is nő az érdeklődés,
májusra idén 32 százalékkal emelkedett a foglalások száma.
A tavaly ugyaneddig megtett előfoglalásokhoz képest képest 18 százalékos növekedés látszik a Horvátországba szóló foglalások darabszámát illetően a szállásfoglaló portál adatai szerint.
A megtett foglalások alapján, a bruttó közvetített szobaárbevételből és a vendégéjszakák számából meghatározva az egy főre jutó éjszakánkénti átlagár Horvátországban 13 602 forint, ami 11 százalékos átlagos árnövekedést jelent tavalyhoz képest.
Apartmanok esetén az átlagár fejenként és éjszakánként 11 180, hotelben 34 290 forint
– mondta Molnár Tímea, a portál Horvátországért és Ausztriáért felelős menedzsere.
A kereslet mozgatja az árakat is: júliusban a legdrágább (14 120 Ft) egy éjszaka átlagára egy főre, de nem sokkal olcsóbb az augusztus sem (13 800 Ft). Ezzel szemben
májusban, júniusban és szeptemberben 11 300 - 12 650 forint közötti az átlagár.
A májusi foglalások 32 százalékkal, a szeptemberiek 19 százalékkal, a júniusi foglalások 12 százalékkal nőttek a tavaly ugyanezen időszakban az eddig eérkezett foglalásokhoz képest.
Foglalási adataink alapján a Kvarner-öböl, Dalmácia Zadar és Split régiója a legkedveltebb
– mondta Molnár Tímea. Az eddig beérkezett foglalások alapján a legkeresettebb települések a magyarok körében Vir, Crikvenica, Medulin, Starigrad és Zadar.
Az eddig beérkezett foglalások alapján elmondható, hogy
eltolódtak az apartmanok irányába: a 2024-es szezonra szóló foglalások 78 százaléka esetében választották ezt a szállástípust.
A Szallas.hu adatai szerint az összes foglalást tekintve csak minden tizedik foglaláshoz kértek félpanziót, reggelit 5 százalék választott, all inclusive ellátást pedig csupán egy százalék igényelt.
Legtöbben (27%) 7 éjszakára foglaltak, 20-20% azoknak az aránya, akik 5-6 éjre, 13 százalék körüli pedig azoké, akik 4 éjszakára maradnak. Horvátország mind a párok, mind a családok számára vonzó úti cél idén is: csaknem minden harmadik foglalás 4 főre szól, minden ötödik pedig két főre.
Az eddig már megtett Horvátországba szóló nyári foglalások 32 százalékát idén februárban, 31 százalékát januárban, 17 százalékát márciusban, 9 százalékát áprilisban tették meg, a maradék 11 százalékát pedig még tavaly.
A kutatásról:
A kutatásban 1028 fő vett részt, akik közül 11,5 százalék egy nyaralást tervez idén, amit a horvátoknál tölt el. 9,5 százalék azoknak az aránya, akik az Adrián és belföldön is vakációznak 2024-ben. A nyári úti cél kiválasztását leginkább a tengerparti elhelyezkedés befolyásolja, de az árak és a megközelíthetőség is fontos. Sokaknak számít a lakhelytől való távolság és az ajánlás is – barátoktól, ismerősöktől vagy vendégértékelés formájában. A Horvátországban vakációzók körében szálláskereséskor fontos szempont, hogy legyen hűtőszekrény, WiFi, légkondi, ingyenes parkolási lehetőség és bolt a közelben. A felmérés szerint jellemzően nem kisállattal együtt indulnak útnak a magyarok a horvátokhoz. Programok közül a strandolás vezet, de a városnézés és hajókirándulás is a legnépszerűbbek között vannak.
Az előfoglalások darabszáma alapján a magyarok legkedveltebb horvát úti céljai:
1. Vir
2. Crikvenica
3. Medulin
4. Starigrad
5. Zadar
6. Bibinje
7. Makarska
8. Njivice
9. Selce
10. Vodice
Az előfoglalások megoszlása a legnagyobb horvát turisztikai régiók között:
- Kvarner-öböl: 33%
- Dalmácia - Zadar: 25%
- Dalmácia - Split: 16%
- Isztriai-félsziget: 14%
- Egyéb: 12%
A horvát előfoglalások megoszlása szállástípusonként:
- apartman: 78%
- hotel és resort: 17%
- egyéb: 5%