ICCA-jelentés: volt, ahol a rendezvények felét megtartották tavaly

Az iparág súlyos kitettsége miatt a 2020-as évben az ICCA nem a hagyományos ranglista alapú jelentését készítette el, hanem a világjárvány szövetségi konferenciákra és kongresszusokra gyakorolt hatását mutatja be nemzetközi szinten - tájékoztatta lapunkat a Budapest Convention Bureau.

A Budapest Convention Bureau annak érdekében, hogy a nemzetközi kongresszusipar piacán összehasonlíthatóvá tegye Magyarországot és Budapestet minden évben adatokat közöl az International Congress and Convention Association (továbbiakban ICCA) felé az adott évben hazánkban lezajlott szövetségi konferenciákról és kongresszusokról. A korábbi évek során az ICCA minden évben elkészített egy konferencia ország és város ranglistát, azonban a globális koronavírus-járvány alapjaiban változtatta meg a nemzetközi kongresszusipart. A 2019. évi adatok alapján Budapest a 26. helyen szerepelt a 424 város közül, míg a TOP 5 konferenciaváros Párizs, Lisszabon, Berlin, Barcelona és Madrid volt. Az országok közötti versenyben Magyarország a 36. helyet szerezte meg a 114 ország közül. Az országok ranglistáját az USA, Németország, Franciaország, Spanyolország és az Egyesült Királyság vezette 2019-ben.

Az iparág súlyos kitettsége miatt a 2020-as évben az ICCA nem a hagyományos ranglista alapú jelentését készítette el, hanem a COVID-19 világjárvány szövetségi konferenciákra és kongresszusokra gyakorolt hatását mutatja be nemzetközi szinten. A koronavírus-járvány hatására új mérési paraméterek is belekerültek a riportba, mint a gazdasági hatások és a bevételkiesés mérése. Bár az elemzés megerősíti, hogy az iparágban vágynak a személyes találkozókhoz való visszatérésre, a jövőben továbbra is megmaradnak a virtuális és a hibrid események elemei és bevált gyakorlatai. Az ICCA 2020. évi statisztikai jelentése nemcsak a múltat vizsgálja, hanem előrejelzést is nyújt a kongresszusipar jövőbeli trendjeire.

A szövetségi konferenciákat és kongresszusokat különböző módon érintette a világjárvány, ennek megfelelően az ICCA besorolt minden vizsgált rendezvényt a következő kategóriák valamelyikébe: 1) elhalasztott, 2) áthelyezett, 3) hibrid, 4) virtuális, 5) törölt, 6) nem érintett. 2020-ra összesen 8 409 tervezett, vagy ez évben megtartott szövetségi konferenciát, kongresszust azonosítottak, amely jelentősen kevesebb a 2019. évi adatokhoz képest, amikor is 13.252 szövetségi konferenciát és kongresszust szerveztek a világon. A szövetségi konferenciák és kongresszusok legnagyobb része (44%-a) 2020-ban elhalasztásra került, amely trend az év középső részében domináns volt, majd az év végére fokozatosan mérséklődött. A második legnagyobb szegmenst a virtuális találkozók teszik ki (30%). Ez a szegmens a legkisebb részaránnyal indult, majd a legnagyobbá nőtte ki magát az év utolsó két hónapjára, megelőzve az elhalasztott eseményeket. Ez is jelzi, hogy a szövetségi ülések iparága egyre jobban tudott alkalmazkodni a pandémiás helyzethez és az új körülményekhez. A harmadik legnagyobb aránnyal rendelkező típus a törölt rendezvények (14%), amely a járvány világszintű kitörésekor, 2020 márciusában a legnagyobb szegmensként szerepelt, azonban a hónapok előrehaladtával egyre csökkent a számuk és év végére a második legkisebb szegmens lett. A járvány által nem érintett események csak 9%-ot tesznek ki, havi bontásban számuk egyre kevesebb volt az idő előrehaladtával. Összességében a legkisebb részaránnyal az áthelyezett (1%) és a hibrid (2%) rendezvények zártak. Az áthelyezés nem véletlenül volt a legkevésbé kedvelt opció, hiszen extra költségekkel és logisztikával jár a szövetségi rendezvények átszervezése. A hibrid megoldás esetében 2020 augusztusától egy kisebb mértékű növekedést figyelhető meg, míg számuk korábban elenyésző volt, addig novemberre 4%-ot, decemberre pedig már 8%-ot tettek ki az országok statisztikái alapján.



Forrás: BUD CB szerkesztés az ICCA Annual Statistics Study 2020 alapján

Az érintett események számát tekintve elmondható, hogy a vírus a szeptember, június és október hónapokban érintette a legtöbb szövetségi találkozót, ezekben a hónapokban ugyanis több, mint 1000 rendezvényre gyakorolt hatást a járványhelyzet. November, május, július és augusztus követi őket a sorban, amikor is 600 és 800 között volt az érintett események száma. Az ICCA az egyes kategóriákba sorolt rendezvények résztvevőszámát is monitorozta. A regisztrált eseményekhez összesen 4.570 000 résztvevő tartozott. Ebből több, mint 3 millióan a virtuális (37%) és az elhalasztott (38%) eseményeken vettek részt. Habár a virtuális események száma jóval alacsonyabb volt, az elhasztottakéhoz képest, a résztvevők száma az online platformokon lebonyolított rendezvények esetében jóval magasabb volt.

A szövetségi rendezvények méretét tekintve, a kisebb (50-től 149 főig) találkozóktól egészen a 2000 fős határig a leginkább jellemző trend (40-47%) az elhalasztás volt, amit a virtuális megoldás követett. Ezekben a kategóriákban az elhalasztott események 14-15%-os határon mozogtak. 2000 fő felett azonban a virtuális rendezvények lebonyolítása vette át a vezető pozíciót és az elhalasztott összejövetelek részaránya 31-34%-ra csökkent. A nagy találkozók virtuális térbe helyezésének gyakoribb előfordulása mögött a magyarázat a következő lehet: a nagyobb szövetségek, akik több taggal rendelkeznek és ezáltal nagyobb a költségvetésük is, több forrást tudnak a személyes találkozók online térbe helyezésére fordítani. A járvány által nem érintett események részaránya a legkisebb (50-149 fős) találkozók esetében a legmagasabb (12%), míg a legalacsonyabb értéke az 1000-1999 fős és a 3000 fő feletti rendezvények esetében van.

Az érintett és érintetlen események régiónkénti vizsgálatában megfigyelhető, hogy az elhalasztott és törölt találkozók aránya együttvéve a Közel-Keleten volt a legalacsonyabb (49%), vagyis a rendezvények 51%-át meg tudták tartani. A Közel-Kelet után Észak-Amerikában kerülhetett sor a legtöbb esemény megtartására 2020-ban, a szövetségi találkozók 50%-át kellett csak törölni vagy elhalasztani. Ezzel szemben a többi térség mind rosszabb arányokkal rendelkezik ilyen tekintetben: Európa 60%, Ázsia 55%, Latin-Amerika 61%, Óceánia 60%, Afrika 63%. A virtuális találkozók aránya Észak-Amerikában (39%), az elhalasztott és a törölt események aránya Afrikában (50%), a vírus által nem befolyásolt rendezvények aránya pedig a Közel-Keleten (19%) volt a legmagasabb. Hibrid találkozók tekintetében egyértelműen Ázsia jár az élen 80 hibrid módon megrendezett eseményével.

Tematika tekintetében a technológiai témával rendelkező események körében volt a legmagasabb a virtuális (48%) és a hibrid (3%) megvalósítás aránya. Feltételezhető, hogy a technológiai találkozókat szervező egyesületek már fejlettebb infrastruktúrával és magasabb szintű know-how-val rendelkeztek a virtuális/hibrid találkozók megrendezéséhez, mint más egyesületek. A virtuális/hibrid események magas százalékának eredményeképpen a technológiai szövetségek tudták a legtöbb 2020-ra tervezett rendezvényüket megtartani. A technológia után az oktatási témában rendezett találkozók esetében volt a legmagasabb a virtuális megvalósítás aránya (32%), bár jelentősen kevesebb az előbbi tematikájú rendezvényekhez képest. A legmagasabb elhalasztási és lemondási aránnyal a tudományos témájú rendezvényeket jellemezte, összegezve 66%-a az eseményeknek nem került megrendezésre.



Tekintettel arra, hogy a hibrid és virtuális rendezvényekre történő átállás nagy hatást gyakorol a szektor számos meghatározó elemére, többek között a résztvevők számára, a regisztrációs díjakra, a találkozók gazdasági teljesítményére, a desztinációk egészére (utazási költségek, szállás költségek, étel-ital és egyéb kiadások tekintetében), így az ICCA riportja külön foglalkozott az online részvétel lehetőségeivel is. A 2020-as év a hibrid és virtuális rendezvények berobbanásának katalizátoraként is nevezhető, ugyanis 2648 eredetileg hagyományos módon tervezett rendezvényt alakították át hibrid (143) vagy online (2505) eseménnyé. Az online részvétel számottevően nagyobb volt, mint a személyes lett volna, 50%-kal megnőtt a részvevők száma a találkozók virtuális térbe helyezésével. A regisztrációs díj ezzel szemben viszont jelentősen csökkent, közel 60%-kal.

A világjárvány gazdasági hatását is igyekeztek megbecsülni az ICCA kutatói, mértéke azonban csak feltételezhető. A 2019-es év 13.252 szövetségi rendezvényéhez képest 2020-ban mindössze 3.484 esemény megrendezésére került sor, amely alapján nem meglepő, hogy a COVID-19 világjárvány csaknem megtizedelte a 2020-as gazdasági teljesítményt. Míg 2019-ben a becsült összeg kiadása a szektornak 10.817 millió USD volt, addig 2020-ra becsülve ez az érték mindösszesen 1.665 millió USD. A csökkenés négy szegmensre bontható: volumenhatás (kevesebb találkozót terveztek 2020-ra), a kiadások csökkenése az elmaradt találkozók és az elhalasztott találkozók miatt és a virtuális/hibrid találkozók miatti kevesebb kiadás, mint például az utazási /szállásköltségek elmaradása.

Az ICCA 2020. évi riportja részletes összefoglalót nyújt a szövetségi konferenciákat és kongresszusokat sújtó koronavírus-járvány hatásairól, azonban az is látható, hogy az iparág bizakodó az élő rendezvények visszatérése kapcsán, amelyek nemcsak multiplikatív folyamatokat indukálnak a nemzetgazdaságokban, hanem a tudományos életre is komoly hatással vannak.

A Budapest Convention Bureau kiemelt figyelmet fordít a szövetségi piacon való nemzetközi értékesítési munkának és bár a pályázási, döntési folyamat olykor éveken átnyúló, az új iroda munkatársai és a hazai tudományos szövetségek által benyújtott munkák közül több döntőbe jutott, eredményhirdetés előtti szakaszban van. A szövetségi piac nemzetközi kongresszusainak hazánkba hozatala a konferencia- és rendezvényipar regenerálódásán túl a turizmus szektor újraépülésére, valamint a nemzetgazdaság tág spektrumára nézve is jelentős élénkítő hatással bír.


Utazási hackerek jelentkezését várják

Utazási hackerek jelentkezését várják 

Z-generációs álommeló: ismét lehet pályázni World Travel Hackernek.
Új program a Brazíliába látogató turistáknak

Új program a Brazíliába látogató turistáknak 

Kihagyhatatlan program annak, aki kikapcsolódásra és pihenésre vágyik.
Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság  az ÖRV kongresszusán

Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság az ÖRV kongresszusán 

Európa „túlzottan elkényelmesedett a jólétben, de optimista döntésekkel még lehet változtatni.
Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében

Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében 

Ittunk egy mennyei trappistát, beszélgettünk egy titokzatos emberrel és megvizsgáltuk az unió szívét.
Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség

Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség 

Ras Al Khaimah most a magyar piacot is célba vette.
Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást

Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást  

Azonban sokan látják úgy, hogy a szigorítás túl messzire megy.
Leszakadtak a párizsi Moulin Rouge szélmalmának lapátjai

Leszakadtak a párizsi Moulin Rouge szélmalmának lapátjai 

Egyelőre nem tudni, mitől szakadhattak le a lapátkerekek.
Csendes Olivér az ÖW-től továbblép

Csendes Olivér az ÖW-től továbblép  

Csendes Olivér, az Österreich Werbung (ÖW) digitális és innovációs igazgatója nyártól a Visit Hungary vezérigazgatójaként folytatja munkáját.
Ausztrália a legvonzóbb célország a munka miatt költözni vágyóknak

Ausztrália a legvonzóbb célország a munka miatt költözni vágyóknak 

Magyarország a korábbi, 2018-as felmérés óta 18 helyet csúszott vissza a népszerű városok rangsorában, így 2023-ban a 74. helyre került.
Új vasútvonal épülhet a spanyol tengerparton, ami összeköti a tengerparti városokat

Új vasútvonal épülhet a spanyol tengerparton, ami összeköti a tengerparti városokat 

Az új vonatvonal a turisták számára is lehetővé tenné, hogy minél többet fedezzenek fel Costa del Sol izgalmas turisztikai látványosságaiból.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.