Suanne Kraus-Winkler turisztikai államtitkár volt az osztrák SchauTV adásának vendége, amelyben az ágazatot érintő legnagyobb kihívásokat járták körül az adás szerkesztői - írja a GD Consulting.
Az államtitkár asszony elmondása szerint a munkaerőhiány és az energiaválság okozza az osztrák turisztikai vállalkozások számára jelenleg a legnagyobb problémát. A munkaerőpiac olyannyira megváltozott, hogy az már üzemeltetési kérdések teljes átgondolást és újratervezését követeli meg a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás területén tevékenykedőktől. Jelenleg Ausztriában 35 ezer betöltetlen álláshely van a szektorban, s mivel a munkaerő más országokban is hiányzik, így pótlásuk hatalmas kihívás. Az elmúlt években a munkavállalók elvárásai is megváltoztak, a munka és a családi élet harmonikus összeegyeztetése (work-life-balance) nagyon fontos elvárás lett számukra. Az e téren megnövekedett elvárásokat is ki kell elégíteni a munkáltatóknak, ha sikeresek akarnak lenni a jövőben.
Sok vállalkozás már most szolgáltatáspalettájának szűkítésre és a nyitvatartási idő csökkentésre kényszerült – érzékeltette az általános helyzetet az osztrák turisztikai államtitkár. Az elszabadult infláció és a magas energiaárak miatt már rövid távon is legalább 10-15 százalékos áremelést foganatosítanak az ausztriai turisztikai vállalkozások, ennyi még talán átterhelhető a fogyasztókra – vélekedett az államtitkár. Hogy mi lesz a plafon, azt egyelőre „még nem látjuk, de egy bécsi szeletet bizonyára nem lehet majd 50 eurós áron értékesíteni” – tette hozzá Kraus-Winkler. Ausztriában jelenleg a turisztikai ágazatban dolgozók nincsenek eléggé megfizetve – nyilatkozta az ORF-nek az osztrák munkaügyi hivatal (AMS) vezetője, Johannes Kopf. Érvelése szerint önmagában a fizetés nem elegendő szempont, ami a munkavállaló döntésekor releváns, a rugalmas munkakörülmények és a kiegészítő juttatások rendszere legalább ennyit nyomnak a latban – olvasható az AMS vezetőjével készült interjúban.