Menjünk-e az arab országokba nyaralni?

A Magyar-Egyiptomi Baráti Társaság szervezésében előadássorozatot tartottak az Arab világ és a turizmus témakörben március 3-án az Utazás kiállításon. Az egyik téma a „A turizmus biztonsági kihívásai a Közel-Keleten és Törökországban” volt, a témáról N. Rózsa Erzsébet egyetemi docens, az MTA KRTK Világgazdasági Kutató Intézet munkatársa tartott előadást.

Legfőbb kérdés szerinte, hogy utazzunk-e a kérdéses országokba: Tunéziába, Marokkóba, Jordániába, a Persza-öböl térségébe, de elsősorban Egyiptomba? Kérdésére igennel válaszolt.

Mint elmondta, napjainkban egész mást jelent a biztonságpolitika, a katonai biztonsági kérdések mellett egyre inkább a terrorizmus kérdéseit is ide kapcsoljuk. De a biztonságnak számtalan egyéb dimenziója van, főleg gazdasági: milyen az oktatási rendszer, túlnépesedési rendszer van-e, vagy elnéptelenednek, van-e elég víz, vagy sem. A sok tényezőből álló biztonságérzet szubjektív: számít, hogy az egyén, egy állam, egy közösség ítéli-e meg. 22, összesen 380 millió lakost számláló arab ország gazdaságának jelentős hányadát közvetve és közvetlenül is a turizmus adja.

Nagyon kedvelt, de ma látogathatatlanná vált célpont volt Szíria. Egyiptomba szívesen utazunk, gond csak messze a turistáktól, a Sinai-félszigeten fordul elő. Tunézia talán a legkedveltebb ország volt, sajnos ott kifejezetten turizmus célpontokra támadtak, átmenetileg vissza is esett a látogatottság — idézte fel az előadó. Az arab világ Európához közeli egzotikum, de a radikális iszlamista csoportok támadására a turizmus jelentős visszaeséssel válaszol.

„Ördögi kör ez, gazdaságuk és nemzeti jövedelmük igen nagy hányada származik a turizmusból, ha a turisták nem mennek, az állam elmaradt körülmények közé kerül, még több lesz az elégedetlenség. Én se megyek oda, ahol lőni fognak” — mondta N. Rózsa Erzsébet. 

Marokkóban folyamatosan növekszik a turisták száma, itt jelenleg nincsenek konfliktusok. Egyiptomot a korábbiaknál kevesebben látogatják, de biztató, hogy folyamatosan növekszik az oda látogatók száma. 2011-ben az arab tavasz forradalmi hulláma Tunéziában és Egyiptomban okozott jelentős visszaesést, a két országban 2014-ben a nemzetközi látogatások száma 22%-kal, illetve 14%-kal maradt el a 2008-astól. 

Zöld szahara meg a nyavalya

Dr. Steier József afrikanista, a társaság egyik alapító tagja, klímakutató, több könyv szerzője. Egész életét arra tette fel, hogy gazdasági eszközökkel, tudással, kapcsolatokkal, innovációval, megváltoztassa Afrika lehetőségeit. Többek között nem kisebb vállalkozásba fogott, mint a sivatag zöldítése. Előadásában erről, a Zöld Szahara projektről szólt, megemlítve a Csád tó „eltűnését” is. Mint mondta, 2050-re Afrikában 3 milliárdan fognak élni, zömükben fiatalok, nekik programot, teret, munkát, tevékenységet kell adni, ezért fontos a Szahara zöldítésének nemzetközi összefogással készülő programja.

Amit egy turistának tudnia kell Egyiptomban címmel Nadzsal Ida szólt az újdonságokról, a látnivalókról, valamint arról, hogy milyen fontos, hogy a megfelelő óvintézkedéseket tegyünk utazás előtt. Tévhitek vannak az oltásokkal kapcsolatban. Véleménye szerint az elmúlt néhány évben a sok utazás egy idő után megváltoztatta az immunrendszert, ha az alapoltások többek között például a himlő, a rubeola, a kanyaró már megvan, akkor csak a sárgaság elleni védőoltás szükséges, a hepatitis A-B-C javasolt. Hogy mitől kaphatjuk el a fertőzést? Nemcsak víztől, és ételtől, de érintkezés során is fertőződhetünk.

Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a szállodákban, hotelekben a szervezett turizmus számára hozott rendelkezések elegendők, a higiénés szabályok megtartásával klórozzák a vizet. Sokkal inkább oka lehet a bajoknak, hogy a reggel kitett étel lefedés nélkül várja a vendéget, időközben a legyek, vagy a levegőben terjedt kórokozók rátelepednek az ételre. Lapunk munkatársának elmondta az előadó, hogy a legtöbb fertőzést a nem szervezett turistaúton kaphatják el a vendégek azzal, hogy például a víz közel van a szennyvízcsatornához, vagy a gyümölcsök több napja állnak a kínálótálban.


Özönvíz Spanyolországban – frissítve

Özönvíz Spanyolországban – frissítve 

Eddig több mint kétszázan haltak meg a valenciai áradásokban, miközben egy másik spanyolországi régiót is sújt a nagymennyiségű lezúdúló eső.
Három napos gyász az újvidéki tragikus pályaudvaromlás miatt

Három napos gyász az újvidéki tragikus pályaudvaromlás miatt 

Pénteken dél körül leomlott az újvidéki vasútállomás épületének védőtetője és több embert maga alá temetett.
Törökországban még tart a nyár

Törökországban még tart a nyár 

Ez vár ránk idén ősszel Antalyában.
Román tengerpart: az új titkos favorit?

Román tengerpart: az új titkos favorit? 

A beutazó turizmus 7-12 százalékkal nőtt a nyári hónapokban az előző évhez képest. 
Elvarázsolt étterem, fenntartható halgazdaság és az arany elixír

Elvarázsolt étterem, fenntartható halgazdaság és az arany elixír 

Piran különleges titkainak nyomában jártunk.
Bécsben rendezik a rangos szállodafejlesztési konferenciát

Bécsben rendezik a rangos szállodafejlesztési konferenciát 

Jövő év elején az osztrák főváros lesz a HOTCO szállodabefektetési konferencia helyszíne.
Dinamikus árképzés az osztrák sípályákon

Dinamikus árképzés az osztrák sípályákon 

A főidényben a nagyobb síterepeken napi síbérletek ára akár a közel 80 eurós határt súrolják. 
Dubaj ősszel is a legjobb úti cél

Dubaj ősszel is a legjobb úti cél  

Az ősz beköszöntével számos szabadtéri programlehetőséget kínál Dubaj minden korosztály számára. 
Csokoládéfesztivál Opatijában

Csokoládéfesztivál Opatijában 

November második hétvégéjén a csokoládé szerelmeseinek paradicsomává változik Opatija.
Ausztria már készül a téli szezonra

Ausztria már készül a téli szezonra 

Úgy gondolják, a téli pihenésre vágyók idén már nem akarnak annyira takarékoskodni, mint az előző években.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.