A Google minden évben közzéteszi a Google Year in Search eredményét, amely összegzi, hogy az elmúlt évben mely desztinációkra kerestek rá leginkább az amerikai utazni vágyók, és rangsorolja, melyik régiók forgalma ugrott meg leginkább.
Nos, az Egyesült Államokban élők által legkeresettebb úti cél tavaly egy szigetcsoport volt
- állítja az amerikai Travel and Leisure turisztikai szaklap.
Listavezető a Gili szigetcsoport
De hol is van ez a turistaparadicsom?
Mindössze három apró szigetről van szó, amelyek Indonéziában, Lombok közelében találhatók.
A táj mesés: a szigetek kristálytiszta vízből emelkednek ki, amelyeket meleg, fehér homokos strandok ölelnek körül. Buja, trópusi erdő, hatalmas kókuszpálmafák, strandok, partmenti szállodák csábítják a vendéget. Az amatőr búvárok különösen kedvelik, ami elsősorban a Gili Meno sziget partjainál található Nest című víz alatti installációnak köszönhető. Ez a különleges műtárgycsoport 48 szoborból áll, amelyek az óceán fenekén találhatók, és amelyeket az elmúlt években már kezdett birtokba venni a tenger élővilága.
Pedig Lombok nincs közel, az Egyesült Államok keleti partjától akár 24 óráig is tarthat az út, a nyugati parttól is 22 óráig.
A megérkezést követően pedig a városkában még fel kell szállni a turistának egy kompra, hogy elérje úti célját.
Az egzotikus tengerpartok verhetetlenek
Az úti célok listáján
második helyen Washington szerepel, majd következik Miami; Amszterdam; Asheville, (Észak-Karolina); a kanadai Banff; Szamoa; a Kanári-szigetek; valamint az Azori-szigetek.
A lista meglepő, különösen Amszterdam szereplése, az egzotikus tengerpartok túlsúlya viszont érthető. Az is, hogy nem Florida iránt érdeklődnek, hiszen az mára az amerikai nyugdíjasok városának lett elkönyvelve. Hogy Kanadát illetően miért pont Banff, azt pontosan nem tudni. Olykor egy-egy filmsorozat is szerepet játszik egy úti cél népszerűségében.
Azt nem említik, hogy
több felmérés szerint az amerikaiak háromnegyede soha nem hagyja el hazáját, sőt, államát sem.
Érthetően: az USA hatalmas területű ország, a legkülönbözőbb éghajlati övezetekkel, sok ezernyi várossal és természetvédelmi területtel.
Vietnámba sokan nosztalgiából utaznak
Bár nem szerepel a lista első tíz célpontja között,
évek óta népszerű célpont Vietnam,
amit mi furcsának tartunk, de az amerikaiak nem: számos rokonuk, honfitársuk halt ott meg, egy értelmetlen és szörnyű háború következtében. Ráadásul mára szívesen fogadott vendégek lettek a pénzes amerikai turisták, az idősebbek pedig gyakran „nosztalgiából” utaznak oda.
Ugyancsak meglepő, hogy
a belföldi turizmus területén népszerűek lettek a hajdani rabszolga kereskedelem útvonalai,
amely a hatalmas ország történelmének részei ma már. Ilyen például Alexandria (Amerikára jellemző, hogy ahány nemzet, annyiféle városnév őrzi a hajdani őshaza emlékét). Ezt a várost 1749-ben dohánykikötőként alapították, a 19. század közepéig itt összpontosult az USA rabszolga kereskedelme. A mai generáció mindezt a történelemkönyvekből tudhatja meg. Az amerikai Alexandriában mára múzeum létesült az erőszakkal behurcoltak emlékére.
Ami a világjárást illeti, a volt gyarmatok előnyben részesülnek, hiszen nevük, elhelyezkedésük ismert. Azt persze mindenütt elvárják, hogy angolul beszéljenek velük a helyiek.
Kubába igen, Ukrajna közelsége miatt hozzánk még kevesen érkeznek
A kisebb európai országok egy része teljesen ismeretlen az amerikai átlagemberek körében. Ha mégis utána járnak, merre van, mondjuk Ausztria vagy Magyarország, akkor
azt is láthatják a térképen, hogy például esetünkben túl közel van a megtámadott Ukrajna. A Covid után a háborús veszély az, ami sokakat visszatart az utazástól.
Kuba külön fejezetet érdemel: többnyire az onnan emigráltak – de már amerikai állampolgárok – akarják felkeresni régi hazájukat. Egy részük inkább csak nosztalgiából utazik oda, néhányan közülük még emlékeznek arra a korszakra is, amikor az USA gyarmata volt a sziget. Mára a külföldiek számára különleges látványosságnak tűnő, retro életmód az, ami a kalandvágyókat odavonzza.