Mint írják, a hibrid munka Európában annak ellenére tartja magát, hogy a teljesen távmunkában dolgozók száma folyamatosan csökken, és
nő a nyomás arra vonatkozóan, hogy heti öt napra térjenek vissza az emberek a munkahelyeikre.
Fotó: Depositphotos
Az olyan vállalatok, mint a JPMorgan, az Amazon és a Goldman Sachs nemrégiben több ezer alkalmazottat utasítottak arra, hogy térjenek vissza az irodába heti öt napra,
olyan okokra hivatkozva, mint a termelékenység és a munkakultúra.
Ugyanakkor – a tavalyi 1 százalékos csökkenés ellenére – a hibrid munka továbbra is a leggyakoribb megoldás (44%) azon uniós munkavállalók körében, akiknek a munkakörét távolról is el lehet látni.
Az Eurofound legfrissebb, az Élet és munka az Európai Unióban című tanulmánya szerint
a kizárólag munkahelyen végzett munkakörök aránya 41 százalék, ami 5 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest.
Fotó: Living and Working in the EU research, Eurofound, published in January 2025
Az olyan országokban, mint
Hollandia, Írország, Finnország és Németország, a legtöbb munkavállaló számára engedélyezett a teljes vagy részleges otthoni munkavégzés, az arányuk megközelíti vagy meghaladja a 70 százalékot.
Ezzel szemben Ciprus, Görögország, Horvátország, Portugália és Olaszország a legkevésbé rugalmas országok közé tartozik, és az emberek többsége soha nem dolgozik otthonról.
Az Egyesült Királyság nem szerepelt az Eurofound felmérésében, azonban egy 2024 decembere és 2025 januárja között végzett kormányzati felmérés szerint a felnőttek 41 százaléka dolgozik otthonról, legalábbis néha.
Érdekesség, hogy
szinte minden uniós országban a férfiak nagyobb valószínűséggel dolgoznak részben vagy teljesen otthonról, mint a nők.
Cipruson a legalacsonyabb a férfiak és a nők aránya (25% és 22%).
Hollandiában a legmagasabb a férfiak és a nők aránya (83% és 72%).
A preferenciáikra vonatkozó kérdésre válaszolva
az uniós munkavállalók túlnyomó többsége (74%) legalább havonta többször szívesebben dolgozik távolról.
A többség (31%) hetente többször, 24% naponta szeretne otthonról dolgozni, 18% pedig azt mondja, hogy soha nem szeretne távolról dolgozni.
A kutatás ugyanakkor megállapítja, hogy
a kizárólag otthonról történő munkavégzés iránti vágy a világjárvány óta megnőtt, a 2020-as 13 százalékról 2024-re 24 százalékra emelkedett
- áll az Euronews összegző hírében az Eurofound legfrissebb felmérése alapján.