Stockholmot ajánlja a Budapest Airport megújult blogja

A budapesti repülőtér megújult blogja novemberben Stockholm városát ajánlja, mint kiemelt desztinációt a "Rázzuk fel a telet!" kampány első lépéseként.

Az ünnepi időszakban boszorkányos Luca-napi programokkal, filmcsillagtúrákkal, és számunkra vicces elnevezésű, édes kávészünetekkel vár Stockholm, ahol akár még az ünnepekre is bevásárolhatunk.

1. Andalogjon észak Velencéjének lagúnáin!

Az észak Velencéjének is nevezett város a skandináv térség igazi gyöngyszeme: 14 szigetre épült, amelyet 53 híd köt össze, így érdemes hajós túrán körbejárni. Izgalmas hangulatú az 1400-as évektől épülő, színes házakkal és girbegurba utcácskákkal csábító belváros, ahol gyalogszerrel fedezhetjük fel a látnivalókat. Ha pedig elfáradtunk, akkor térjünk be egy fikára valamelyik cukrászdába vagy kávézóba, és kóstoljuk meg a svéd süteményeket egy finom kávé kíséretében.

2. Pihenjen egyet fika-időben!

A nálunk kissé viccesen hangzó fika szó a svédeknél az édes kávészünetet jelenti, amelynek gyakran hódolnak: munkaidőben például két tradicionális fika-időt tartanak, reggel 9-kor és délután 3 óra táján. De fikának hívják azokat a rövid családi vagy baráti programokat is, amelyek nem szólnak másról, csak egy finom kávéról, frissítőről és egy kis édes süteményről. A fika kifejezés egyébként a XIX. századi szlengben alakult ki a kaffe (kávé) szóból, azt megfordítva, azóta a svédek a legnagyobb kávéfogyasztó nemzetté váltak a világon. A svédek fahéjjal vagy kardamommal édesített mini csigasüteményét pedig fikabrödnek nevezik, hiszen legtöbbször pont az ilyen édes félórácskákban fogyasztják egy fekete kíséretében.

3. Ismerje meg a legek városát!

Rekorder látnivalókban igazán nincs hiány Stockholmban! Évente egymillió turista tekinti meg a világ legrégebbi, épen maradt hajóját a Vasa Múzeumban: a 69 méter hosszú csatahajó tulajdonképpen a svédek Titanicja, hiszen 1628-ban, már az első útján elsüllyedt, és pontosan 333 évvel később emelték ki, majd restaurálták a 90%-ban épen maradt hajót. A svéd főváros büszkélkedhet a világ legrégebbi szabadtéri múzeumával is: a Skansen mintegy 150 épülettel, élő állatokkal teli parkkal és számtalan programmal mutatja be a skandináv vidéki életérzést kicsiknek és nagyoknak.

4. Kutassa a filmcsillagok nyomát!

A város számtalan hírességet adott a világnak, így itt született az isteni Garbo és a Casablanca könnyes tekintetű főszereplője, Ingrid Bergman is. A filmkedvelők ne hagyják ki a Gréta Garbo túrát, amelyben megismerhetik a művésznő szülőházát, életének fontos állomásait és nyughelyét csakúgy, mint a neki dedikált múzeumot. A legismertebb stockholmi minden bizonnyal a dinamit feltalálója, Alfred Nobel, aki a világra hagyományozta a Nobel-díjat. A neves feltaláló életét, az általa alapított díj történelmét interaktív kiállítás mutatja be a Nobel Múzeumban. Ha pedig egy kis zenére és bulira vágyunk, akkor kötelező programként próbáljuk ki az Abba Múzeumot.

5. Pattanjon seprűre!

A téli időszakban ünnepi kivilágítással ellensúlyozzák a hosszú, sötét éjszakákat és mandulás-mazsolás forralt borral, azaz glöggel melengetik a fázós utazókat. Svédországban nem ünneplik a Mikulást, ugyanakkor december 13-án, Luca napján boszorkányosan jó programokat szerveznek: ilyenkor a fiatal lányok fehérbe öltözve, adventi koszorúval a fejükön járják a várost, és karácsonyi énekekkel szórakoztatják a nagyérdeműt. A karácsonyi készülődés tulajdonképpen ezzel a mitikus nappal kezdődik, amiről azt tartják, hogy ez az év leghosszabb éjszakája, amikor a boszorkányok megmutatják magukat, az állatok pedig beszélni kezdenek.

6. Gyerekekkel ki ne hagyja a Svéd Tündérmúzeumot!

Stockholm kiváló úti célpont a családoknak is, hiszen a hotelek, a vendéglők és a bevásárlóközpontok gyerekbarát programokkal várják a kicsiket is. A svéd tündérvilág múzeuma, a Junibacken ilyenkor különleges attrakciókkal színesíti állandó kiállítását. A svéd királyi múzeumban, a Royal Armoryban pedig színházi előadásokat rendeznek a gyerekeknek, amelyekben szereplőként is részt vehetnek korhű jelmezekbe öltözve. A felnőtteknek is kihagyhatatlan program a Vasaparken, ahol Európa legnagyobb koripályáján korcsolyázhatunk.

Bár Stockholmban számtalan zenés és szórakoztató programból válogathatunk az év minden időszakában, az idei november azonban még ebből is kiemelkedik. November 11-én kezdődött az International Film Festival, amely a migráció kérdését mutatja be. Ez utóbbi nemcsak Svédországban, de jelenleg Európában mindenhol az egyik legfontosabb téma. November 14-én pedig a Tele2 arénában lépett fel Madonna, aki életében először adott koncertet Stockholmban.


A slow turizmus szigete - Szardínia, ahol a 100 éves életkor sem ritkaság

A slow turizmus szigete - Szardínia, ahol a 100 éves életkor sem ritkaság 

Méretre a második legnagyobb sziget a Földközi-tengeren. Igazából autóval lehet legjobban bejárni, de ha jól szervezzük, felfedezésére kiváló a vonat és a távolsági busz is.
Nyári vendégérkezések számai - elégedettek lehetnek az osztrákok

Nyári vendégérkezések számai - elégedettek lehetnek az osztrákok 

Ígéretesen alakul az idei turisztikai év Ausztriában, a nyári statisztika is ezt támasztja alá.
Hivatalos tájékoztatás Kongóról és Algériáról

Hivatalos tájékoztatás Kongóról és Algériáról 

Módosítás történt Kongó Demokratikus Köztársaság utazásra nem javasolt területeiben, Algéria is új biztonsági kategóriába került át.
Bővült az utasbiztosítások palettája - csak kevesen tudnak róla

Bővült az utasbiztosítások palettája - csak kevesen tudnak róla 

Már külföldi fizikai munkára is kiterjeszthető az idehaza megköthető utasbiztosítás.
Az Uber szintet lépett Horvátországban

Az Uber szintet lépett Horvátországban 

Múlt héttől új szolgáltatás érhető el Zágrábban, amely lehetővé teszi az Uber-felhasználók számára, hogy kedvencükkel utazhassanak.
Top 10 legnépszerűbb úti cél ennél az utazási irodánál

Top 10 legnépszerűbb úti cél ennél az utazási irodánál 

2024 nyarán Törökország volt a legnépszerűbb úti cél, a távoli célállomások között Dubai és a Maldív-szigetek voltak az élen.
A város, amelyet egykor Abbáziának hívtak

A város, amelyet egykor Abbáziának hívtak 

A két név ugyanazt a várost takarja: Opatija korábban Abbáziaként volt ismert. Opatija Horvátország vezető turisztikai desztinációja.
Növekedésben a Mount Everest

Növekedésben a Mount Everest 

A folyóerózió felfelé tolta a hegyet, és az elmúlt 89 000 év során további 15-50 méterrel növelte a magasságát.
Az olvadó gleccserek átrajzolják a svájci-olasz határt

Az olvadó gleccserek átrajzolják a svájci-olasz határt 

A határok tisztázása mindkét ország számára segít meghatározni, mely természeti területek fenntartásáért felelősek.
Bevásárolt Ausztriában ez a hazai cégcsoport

Bevásárolt Ausztriában ez a hazai cégcsoport 

Az alsó-ausztriai szálláshelyekkel együtt a cégcsoport kínálata 22 hazai és 12 határon túli szállodára, valamint rendezvényhelyszínre bővült.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.