A maláj légitársaság sorsa tavaly megpecsételődött, miután két, az egész világsajtót bejáró légikatasztrófa is történt nem sokkal egymást követően: 2014. márciusában a Malaysia Airlines Boeing 777-200-as, Kuala Lumpurból Pekingbe tartó gépe tűnt el 239 emberrel a fedélzetén, melyet azóta sem találtak meg, hivatalos nyilatkozat szerint a repülőgép az Indiai-óceánba zuhant, túlélők nincsenek. Júliusban pedig a légitársaság ugyanilyen típusú gépét lőtték le Ukrajna felett, a járaton 280 utas és 15 fős személyzet tartózkodott, akik Amszterdamból Kuala Lumpurba repültek volna. Túlélők ebben az esetben sem voltak.
Ezt követően számos stratégiai lépést kezdett fontolgatni a légitársaság: szó volt például névváltásról és arról, hogy az állam megvásárolja a céget, de új járathálózat létrehozása is felmerült, és körülbelül hatezer alkalmazottat is el kellett bocsátani, mindezt azután, hogy a légikísérők tömegesen mondtak fel a légiközlekedési vállalatnál. Tavaly augusztusban már arról számoltunk be, hogy jelentősen romlott a Malaysia Airlines pénzügyi helyzete az első fél évben: a légitársaság az első fél évben 750 millió ringgit (56 milliárd forint) veszteséget jelentett, amely 65 százalékkal nagyobb a 2013 első félévinél. Ennek következtében a társaság közlése szerint elkerülhetetlenné vált a cég átstrukturálása, amelyre a 370-es és a 17-es járatuk elvesztése előtt is szükség lett volna.
Christoph Müller, akit egy hónapja neveztek ki a Malaysia Airlines vezérigazgatójának, elmondta: a cég csökkenő teljesítménye a két légikatasztrófát megelőzően, azoknál jóval korábban kezdődött, így nem csupán a tragikus események vezettek a technikai csődhöz. Hozzátette, hogy a légitársaság a normál menetben üzemel, és a csőd nem érint egyetlen járatot sem. Christoph Müller korábban az ír Aer Lingus-nál, a belgiumi Sabenánál és a németországi Lufthansánál is vezető pozíciókban dolgozott, „Terminátor” becenevét pedig onnan kapta, hogy bármelyik céghez megy, mindenhol munkahelyek tucatjait szünteti meg.
A Malaysia Airlines 20.000 munkavállalójából jelenleg 6.000 embernek szűnt meg a munkaviszonya, a 14.000 alkalmazott pedig komoly átszervezésre számíthat. A légitársaság szeptember elsején tervezi bejelenteni átmárkázását, ami Christoph Müller szerint nem feltétlenül fog névváltozást is jelenteni. Hozzátette, elképzelhető, hogy bizonyos útvonalakon csökkenteni fogják a járatok számát vagy a gépek méretét. Elmondta továbbá, hogy céljuk az, hogy a 2015-ös évben megállítsák a mélyrepülést, 2016-ban stabilizálják a vállalatot, 2017-ben pedig újra növekedésnek induljanak.
Forrás: Turizmus Online
Forrás: BBC