A mostani kitörés előreláthatólag azonban nem fog olyan súlyos problémákat okozni, mint az Eyjafjallajökull négy évvel ezelőtti vulkántevékenysége. A Bardarbunga több ezer földrengést követően Izland legnagyobb gleccsere - a Vatnajökull jégtakaró, azon belül is a Dyngjujökull-gleccser - alatt tört ki, így könnyen előfordulhat, hogy a kitörés el sem jut a felszínig. A láva jelenleg a gleccser jegét olvasztja. A környéken több száz embert evakuáltak.
A légiközlekedés számára pénteken a legmagasabb fokú, vörös riasztást rendelték el a hatóságok, és szombaton repülési tilalmat vezettek be a vulkán közelében a hamu esetleges légtérbe kerülése miatt, azonban hamarosan csökkentették a riasztás mértékét narancssárgára, mert a felszínre való kitörés szakértők szerint egyelőre nem fenyeget, bár a vulkáni tevékenység folytatódik a vastag jégtakaró alatt.
Szombatról vasárnapra virradóra egy 5,3-as, majd egy 5-ös erősségű földrengés rázta meg a vulkán környékét - ami 1996 óta a legerősebb rengés ebben a régióban -, Izland meteorológiai irodája szerint azonban az epicenturmuk nem a vulkán középpontjában, hanem attól északkeletre találhatók, és a rengések csupán abból a nyomásváltozásból következnek, ami a magma felszín alatti folyásából ered.
2010-ben az Eyjafjallajökull-vulkán kitörése megbénította a légiközlekedést Európa és az Atlanti-óceán északi része felett, és több százezer járatot töröltek a légitársaságok, ám a Bardarbunga vulkáni tevékenysége várhatóan nem fog légiközlekedési fennakadásokat okozni. Ezért egyelőre egyetlen izlandi repülőteret sem zártak le, mivel eddig semmi jel nem mutat arra, hogy gázok vagy hamu kerülne a levegőbe a jég alól.
{youtube|id=1kZXVqVrEWo}
{youtube|id=CIfSKIOH7S0}
Forrás: Origo
Forrás: SkyNews
Forrás: Icelandic Met Office