A Chopin reptérről alig harminc perces busz ut után a Crowne Plaza hotelhez megérkezve már az elején leesik az állunk, mert egy olyan Varsó képe tárul elénk, amely inkább hasonlít New Yorkra vagy Montreálra. Mindenhol modern felhőkarcolók nyújtózkodnak az ég felé, a háromsávos utak és a széles járdák a tágasság és a szabadság érzését adják. Még az is lehet, hogy Varsó egészen más lesz, mint amilyennek a fejemben létezett?
A Crowne Plaza tökéletes kiindulópontnak bizonyult a város felfedezéséhez – nemcsak elhelyezkedése miatt ideális, hanem a kényelmes és modern, a reggeli minden képzeletet felülmúló bőséges választéka minden napunkat bearanyozta. Némi felfrissülést követően alig vártuk, hogy a nyakunkba vegyük a várost, és egy hipermodern városrészből elindulva, a Prostán végigsétálva nem sokkal később már egy másik kor díszletei között találtuk magunkat.
Utazás Varsóban
Fotó: SZT
Varsó a második világháborúban lényegében teljesen megsemmisült, 85 százaléka romhalmazzá vált. Aztán mint egy főnix madár feltámadt poraiból (ezért is hívják azóta is Főnix városnak), és előbb a Szovjetunió közreműködésével épült újjá, majd az utóbbi évtizedekben egy újabb fejlődési és fejlesztési hullámnak köszönhetően egy egészen más Varsó is megszületett, ami pezsgő és modern, a bizniszvilág egyik központja – miközben megőrizte régi arcait és hangulatát, amelyet gyalogosan, villamossal és metróval is felfedezhetünk. Igaz, a városban mindössze két metróvonal van, az észak-déli irányba közlekedő kék és a kelet-nyugati piros, de ezekkel és a villamos és buszjáratokkal bárhová gyorsan eljuthatunk. Könnyen elmehetünk a Visztulához, hogy megnézzük a Kopernikusz Centrum varázslatos világát, utána pedig végig sétáljunk a folyóparton, vagy megnézzük az Óvárost, amely olyan, akár egy élő múzeum, ahol a színes házak, a szűk utcák, a hangulatos kávézók és éttermek egyedülálló hangulatot árasztanak. Aztán irány a Visztula másik oldala és a sokszínű Praga negyed és a Vodka múzeum, illetve esetünkben a Neon Múzeum, amely egy újabb időutazásra csábít és ahol a szocializmus idejéből származó neonreklámok és világító táblák között érdekes felfedezéseket tehetünk, amikor meglátunk néhány magyar neon feliratot is.
Parkok városa
A város akkora, mint Budapest, de sokkal több zöld területe van – mint utóbb megtudtuk, több, mint 40 százaléka zöld. Bármerre megyünk, nagyjából 15 perc sétával biztosan egy parkba futunk bele. Leghíresebb a Lazienki Park, ahol májustól ingyenes Chopin koncertek várnak, illetve találunk itt egy kastélyt is a tavon, de ott van a Tudomány és Kultúra Palotájának parkja, aztán a Mokotowski Park, és sok más mellett a Királyok Útja legvégén fekvő Wilanów Kastély és parkja, ahová ugyan egy hosszabb buszút vezet, de kár lenne kihagyni.
Fotó: SZT
Polin Múzeum: nem érdemes kihagyni
Varsói tartózkodásunk egyik csúcspontja a lengyel zsidóság történetét bemutató Polin Múzeum, amely Lengyelország zsidóságának történelmét mutatja be lenyűgözően interaktív módon.Soha nem voltam még ilyen izgalmas, sokszínű, érdekes és a figyelmet folyamatosan magával ragadó múzeumban, ahol úgy telt el két-három óra, hogy észre sem vettük. Az épület önmagában is egy műalkotás, a kiállítás különböző szakaszai és helyszínei pedig mélyen elgondolkodtatóak.
Fotó: SZT
A zsidó kultúra gazdag öröksége, a nehéz múlt és az újrakezdés évei egyaránt kiemelkedő részei a múzeumnak, az ember igazán közelről nyer betekintést az ezeréves történetbe, miközben mély érzelmi hatások is várnak ránk.
Sztálin és a panoráma
A Polinból kiérve pár sarokkal később néhány pillanatra még visszaránt a második világháború borzalmaiba: a Swietojerska utcán haladva meglátjuk az egykor itt állott gettó falára emlékeztető jelzést. Pár nehéz lélegzetvétel és gondolat után a Kultúra és Tudomány Palotája felé vesszük az irányt. A Varsó egyik jelképének számító épületet maga Sztálin „ajándékozta” a lengyel népnek, ami egyébként az Egyesült Államokbeli Empire State Buildingre hajaz – kiderült, ennek az az oka, hogy építésekor az amerikai felhőkarcolok technikáját vették alapul.
Fotó: SZT
Az ikonikus épület harmincadik emeletéről lenyűgöző kilátás tárul elénk, egy pillanatra úgy érezzük, mintha az egész város időn és téren kívül állna, vagy minimum egy futurisztikus film szereplői lennénk.
Egy város, tele zenével
Úgy tűnik, Varsóban hétvégén minden utcasarkon zenél, énekel, vagy táncol valaki, esetleg éppen varázsol. Miközben a Királyok Útján a szépen helyreállított házak és kávézók között sétálunk, újabb és újabb utcazenészekbe botlunk. Minden sarkon szól valami… vagy valaki: az egyiken hegedűs játszik egyklasszikus darabokat, kicsit odébb jazz muzsikát játszik két fiatal, míg a Plac Zamkowyn tíz-tizenkét fiatal lány táncol profi módon egy híres k-pop muzsikára, ötven méterrel arrébb pedig egy vicces bűvész produkció következik. Varsó ezen részén egyértelműen a középkorba utazhatunk.
Fotó: SZT
Itt van a Királyi Vár, az előbb is említett Várkapu tér (Plac Zamkowy), a tér közepén álló Zsigmond-oszlop, amely az egyik legrégebbi emlékmű Lengyelországban, itt található a Szent János-székesegyház, a Barbikán, vagyis a régi városfal megmaradt darabja, és persze a legfontosabb a Fő téren álló harcias Szirén szobor, ami Varsó másik szimbóluma. Bárhová is nézünk, azt látjuk, hogy város múltja és jelene szoros kapcsolatban van egymással, és mindkét világ báját megérezhetjük, ha odafigyelünk az apró részletekre.
Gasztronómiai kalandok: a pierogi nagymestereitől a cseresznyelikőrig
A város egyik ikonikus étterma Kultúrna nem hétköznapi hely: ínycsiklandó kulturális élmény. Híresen jó a konyhája, amely tökéletesen illeszkedik Varsó modern és történelmi hangulatához. A Tudomány és Kultúra Palotájában kapott helyet, ahol a lengyel konyha klasszikusainak modern változatától, az egyedi tálalású pierogikon keresztül a vegetáriánus fogásokig minden van és minden nagyon finom.
A lengyel foci legenda, Robert Lewandowski étterme is autentikus élményt kínál – bár nem a hagyományos lengyel konyha, inkább a lengyel és a nemzetközi konyha ötvözete, jó adag egészségtudatos kínálattal. Varsó szerte mindenhol remek volt a kiszolgálás, de ebben az étteremben különösen: Polina, a már kezdetektől itt dolgozó munkatárs például boldogan kalauzolt végig minket az étterem különböző részein és a szurkolói zónákon, amelyek csak különleges alkalmakkor vannak nyitva.
Fotó: SZT
A lengyel fővárosban járva semmiképp nem tanácsos kihagyni a lengyel konyha egyik legismertebb fogását, a pierogit, amelyet a legjobb, ha a Syrena Irena étteremben vagy az egyik Zapiecek nevű étteremben kóstolunk meg. Mindkét helyen különböző töltelékekkel készítik el: a klasszikus káposztás és a hússal töltött változatoktól kezdve a modern kombinációkig minden van. Az egyetem mellett található Kafka kávézó tökéletes hely városnéző sétánk megszakításához, ahol igazi irodalmi atmoszféra fogad. A várost bejáró utunkat a Prostán indítottuk, így hát úgy illik, hogy itt is érjen véget. Már csak azért is, mert itt található az egyik legszínesebb és legnagyobb kínálattal rendelkező egykori gyárépületből kialakított hatalmas kulináris forgatag, a Fabryca Norblina, ahol ember legyen a talpán, aki könnyen tud választani a sokféle étterem és konyha kínálatából.
Utolsó napunkon egy jó pohár Wisniewskit is elfogyasztunk itt, amelyet többféle kiszerelésben kérhetünk egy apró bárban, ahol semmi más nem kapható, csak ez a fenséges cseresznyelikőr. A hagyományos bornál ugyan valamivel magasabb az alkoholtartalma, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne meginni belőle több pohárral anélkül, hogy a fejünkbe szállna.