Vízi taxival Dubaj óvárosában

A világ különböző részeiből Dubajba érkező vendégek főleg a belváros nevezetességeit igyekeznek megismerni. A gigantikus méretű épületeket, a világ legnagyobb tornyát és nem kevésbé az egymással összekötött autópályák sokaságát. Ehhez képest kevesebb a turista fordul meg az óvárosban, amelyet egy öböl ölel körbe.

A hatalmas forgalom miatt célszerű metróval utazni az óvárosba, vagyis Bur Dubajba, mi a végállomástól alig néhány méterre értünk a régi kikötő partjára. Ezen a részen sok érdeklődő figyelte az öbölben pihenő hajókat, illetve az itt látható régebbi és újabb épületeket. Néhány perccel később fából épített, nyitott, motoros vízi taxiba – az abrába – szálltunk, amellyel alig negyed óra alatt értünk át az öböl túlsó partjára. Ezek a régi, fából faragott csónakok az itteni kirándulások elengedhetetlen részei.

Daukkal hozzák a fényes Kelet áruit

A városban számos abra közlekedik tele turistákkal. Ezek az elmúlt évtizedekben több generációt szolgáltak már ki, és az is látható, hogy sokszor javították már őket. De jelenleg is működnek, és hangulatos perceket jelent velük a vízen siklani, nem beszélve arról, hogy olcsón szállítanak.

A túlsó parthoz közelítve fából faragott, nagyméretű bárkákat láttunk, az úgynevezett daukokat, amelyekkel a hajósok ma is szelik az Indiai-óceán vizeit. Áruk sokaságát szállítják ide naponta Ázsiából, különösen fűszereket, csokoládét, kávét, egzotikus gyümölcsöket, például narancsot, citromot, kivit vagy mangót. Ez a parti rész is tele van régi és új házakkal, a muzulmánok szent helyét pedig egy égnek emelkedő mecset jelzi.

Amint kiszálltunk a vízi járműből, a parton egy városnéző sétabusz is megállt sok érdeklődő turistával. Körös-körül hatalmas bazársor fogadott bennünket a mesés Kelet termékeivel. Megtalálni itt az indiai és pakisztáni kelméket, különféle szőnyegeket, a fémből készült emléktárgyakat, kancsókat, tálakat, vázákat, arany- és ezüstláncokat, továbbá különleges lámpákat is, hogy csak néhányat említsünk. Körültekintve nagyszerű látványban volt részünk, gazdag kínálattal. A kereskedők hangos kiáltással igyekeztek magukra és főleg a portékáikra terelni a figyelmet.

Ahol a fűszerkereskedő szívesen magyaráz

A nagy csarnok közepén a vendégek sokasága állt meg hosszabb-rövidebb időre, mert lenyűgözte őket a látvány. Az egyik bolt előtt fűszerkereskedő állt, aki gyors szójárással igyekezett felsorolni az áruit és azt is elmondta, hogy melyik fűszert melyik ételhez ajánlja. Ezeket főleg az ázsiai konyhákban használják, de némelyiket, például a kurkumát, a borsot, vagy a szegfűszeget Európa-szerte is ismerik. Voltak olyan turisták, akiknek annyira megtetszettek a felsorakoztatott különleges fűszerek, hogy nyomban vásároltak is belőlük. A kereskedő ugyanis nem sajnálta az időt, egyenként mutatta be ezeket, miközben a levegőt áthatotta a különböző fűszerek különleges, összekeveredett illata.

Természetesen sok szó esett a vízről is, amely a legdrágább kincs és meg is becsülik. Hozzá képest az üzemanyagot itt sokkal olcsóbban adják.

Az arab kávé- és teakiöntőket keresték

A forgatagban az arab mellett főleg angol és német nyelven beszélő külföldiekkel találkoztunk. A hölgyek többsége különböző színű, divatos, strasszokkal díszített sálakat és ruhákat vásárolt, mások viszont a különleges mintázatú, kézzel készített, kisebb és közepes nagyságú szőnyegek mellett döntöttek. A férfiak leginkább az egyedileg készített arab kávé- és teakiöntőket keresték, de szívesen időztek az órákat vagy az aranyat áruló üzletek előtt is. Sokan pedig megkóstolták az óvárosi konyhákban készített ételeket is.

A kikötő partján nemcsak az árukkal roskadásig teli bazárt, hanem például sirályokat etető helyi lakókat, a hónuk alatt a Koránnal imára sietőket és a babakocsikat tologató fiatal házaspárokat is láthattunk séta közben. A nyugalom, a békesség uralta ezt a városrészt. És még egy érdekesség, hogy élő tevét és szamarat is vásárolhattak azok, akik szerettek volna.


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.