India nagyobb városaiban annyira fenyegetővé vált a majompopuláció növekedése, hogy a vadőrök már fogamzásgátlási módszerekben gondolkodnak a rhesus makákók szaporodásának megakadályozása céljából.
Veszélyesek is lehetnek a majmok
A Telegraph jelentése szerint – mivel a városiasodás következtében az erdőterületek egyre inkább csökkennek – a cerkóffélék közé tartozó majmok élelmet keresve ellepik a városokat.
„Az emberek lassan már nem tudják elhagyni az otthonaikat, mert a makákók ellopják a ruháikat és akár meg is haraphatják a járókelőket – mondja az indiai Vadvilág Intézet professzora, P. C. Tyagi a Telegraph-nak. – A szájon át történő fogamzásgátlás egyik fő előnye az, hogy nem szükséges hozzá műtéti beavatkozás. Utánanézünk annak is, hogy más országokban ez hogyan működik, teszünk egy próbát, és elindítjuk a folyamatot. Ha az adagolás nem megfelelő, akkor tovább dolgozunk a részleteken.”
Nem ez az első példa
Az állatok már jó néhány éve problémát jelentenek Indiában. 2012-ben a New York Times közleménye szerint Delhi majompopulációja annyira megszaporodott és agresszívvé vált, hogy a városvezetés India legfelsőbb bíróságához nyújtott be petíciót annak érdekében, hogy vegyék le a vállukról a majmok szabályozásának terhét.
Az állatok születésszabályozása nem egyedi eset a világon: 2008-ban Hong Kong hasonló problémával küzdött, majd megoldást remélve bevezették a majmok fogamzásgátlását. Egy mostanában végzett négyéves tanulmány szerint a főemlősök száma azóta 15 százalékkal csökkent. 2009-ben Thaiföldön is felléptek már az ügyben: több hím makákót sterilizáltak, ami szintén segített a majmok terjedésének visszaszorításában. „Ennyi majom számára nincs elég élelmiszer és otthon – mondta akkor Juthamas Sumanam állatorvos. – Ha a számuk tovább növekszik, akkor nem csak az emberek, de ezek az állatok is veszélybe kerülnek.”