Miután elkezdtek lazítani a koronavírus-járvány miatti korlátozásokon, Amszterdamba is elkezdtek vissza-visszaszállingózni a turisták. Csakhogy a holland nagyváros számos lakójának elege lett belőlük, amikor a járvány alatt szembesült azzal, milyen békés is nélkülük az élet. Mint a Kurier írja: az évenként 20 millió vendégéjszakát lebonyolító, 800 ezer lakosú Amszterdamban – összehasonlításként: az 1,8 milliós lakosú Budapesten a 2019-es turisztikai rekordév 10,3 millió vendégéjszakát jelentett – egy civil kezdezményezés 25 ezer aláírást vitt be a városházára, hogy korlátozzák a tömegturizmust. Ennyi aláírással pedig már muszáj foglalkoznia a városvezetésnek.
A lakók azt követelik, hogy legfeljebb évenként 12 millió vendégéjszakára korlátozzák Amszterdam turisztikai befogadóképességét. Mindezt úgy érnék el, hogy betiltanák a lakások airbnbztetését, és új hoteleket se lenne szabad már nyitni. Szintén követelik a híres vöröslámpás negyed átalakítását, a vendégéjszakákra kirótt, jelenleg fejenkénti 3 eurós turizmusadó drasztikus növelését, illetve azt is, hogy a jövőben a coffeeshopokban ne legyen szabad turistákat drogokkal kiszolgálni – a droghasználat márpedig a járvány alatt, turisták hiányában látványosan lecsökkent.
„A válság világossá tette, hogy a koronavírus előtti időszak alatti szituáció tarthatatlan volt” – hangsúlyozza a civil kezdeményezés. Amszterdam történelmi belvárosa ugyanis elsősorban a turistáké volt, olyannyira, hogy egy a városban élő olvasónktól megtudtuk: ezt úgy kell elképzelni, mintha a budapesti V. kerületben direkt nem akarnának lakni helyiek. Az amszterdami civilek azt szeretnék, ha városuk nem vidámparkként, hanem élő városként fogadná a turistákat.
Forrás: Azonnali