A kínai turisták költenek már a legtöbbet a világon

Évtizedeken át a németek voltak a legtöbbet utazó nemzet a világon. Tavaly a kínaiak már messze lekörözték őket.

Az elmúlt hat évtizedben a globális turizmus szinte folyamatos bővülést és diverzifikációt mutat, így mára  a világ egyik legnagyobb és leggyorsabban növekvő gazdasági ágazatává vált.

Számos új úti cél vált népszerűvé az utóbbi évtizedek során, így a hagyományos európai és észak-amerikai desztinációk folyamatosan újabb kihívókkal kerülnek szembe. A legtöbbet utazó és legtöbb pénzt költő nemzetek sorában pedig a sokáig világelső Németországot és az USA-t az utóbbi időben megelőzte Kína. Az egyre többet utazó, óriási lélekszámú ország lakói a gazdasági válság ellenére is növelték turisztikai költésüket. A nemzetközi turizmus egésze - jelentős részben emiatt - szinte töretlen növekedést mutat.

1980-ban még 277 millió turistaérkezést regisztráltak globálisan, ez 1995-ben 528 millióra emelkedett, 2012 decemberében pedig átlépte az egymilliárdot. 2013-ban ez a szám elérte a 108 milliárd 7 milliót.

Az ENSZ Turisztikai Világszervezetének hosszútávú kilátásai pozitív irányt mutatnak. Világszinten a nemzetközi érkezések száma várhatóan átlagosan 3,3%-kal fog nőni évente, így 2030-ra elérheti az 1,8 milliárdot is.

A turisták költése is jelentős, elsősorban a feltörekvő gazdaságokban figyelhető meg jelentős növekedés. 2012-ben mintegy 90 ország nemzetközi turizmusból származó bevétele egymilliárd dollár felett volt.

Kína lakosságának turisztikai költése 2012-höz képest rendkívüli mértékben, mintegy 26%-kal nőtt 2013-ban, és megelőzte az Amerikai Egyesült Államokat és Németországot is. Érdemes odafigyelni a brit adatra is, ott a válság miatti visszaesés eredménye a kiugróan jó 2013-as teljesítmény.

Íme a 2013-ban nemzetközi turizmusra legtöbbet költő országok listája:

Helyezés (2013) Ország Költés (milliárd dollár) Növekedés mértéke (2012-höz képest)
1 Kína 129 +26%
2 USA 86 +3%
3 Németország 86 +2%
4 Egyesült Királyság 53 +25%
5 Oroszország 53 +4%

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.
Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek

Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek 

Ezúttal nem a száj- és körömfájásjárvány terjedésének megfékezése az ok – másról van szó.
Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken

Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken  

A helyi hatóságok adatai szerint az idén rekordszámú látogató árasztotta el a Kanári-szigeteket.
Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás

Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás 

Még egy hónapig azok a szabályok érvényesek, amelyek április 7-én kerültek bevezetésre.
Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben

Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben 

A fiatalokat megcélzó túra fő célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék az osztrák fővárost.
Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak

Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak 

Görögország szigorította a lakóautókra vonatkozó szabályozásokat, ami felháborodást váltott ki a lakóautós közösség körében.
Régi-új szakemberrel bővült Dubaj magyarországi képviselete

Régi-új szakemberrel bővült Dubaj magyarországi képviselete 

Bővül a Dubai Department of Economy and Tourism (DET) magyarországi képviselete.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.