Tudosítónktól - Lyon, 2011. január 26.
Életre szóló élménnyel lett gazdagabb, aki végignézte a 2011-es lyoni Bocuse d’Or versenyt. A négy földrészről, Európából, Amerikából, Ázsiából és Ausztráliából érkezett versenyzők isméz bizonyították, hogy ez a vetélkedés jelenti jelenleg a fine-dining szakácsversenyek csúcsát. A huszonnégy séf a két napos verseny során egy-egy halból, illetve bárányhúsból készült ételt mutatott be a huszonnégy tagú zsűrinek.
Ahogy azt már megszokhattuk, a versenyzőket rendkívül lelkes szurkolói csapatok kísérték el, még olyan távoli országok séfjeit is buzdították a lelátóról, mint Malajzia, vagy éppen Guatemala. A szurkolók versenyét ezúttal a svájciak nyerték, akik a második napon pirosba borították a lelátó középső szektorát, de nem volt szégyenkezni valója a dán, és az izlandi drukkereknek sem. Lobogtak a zászlók, szóltak a kürtök, sípok, dobok, nádihegedűk és még néhány vuvuzela felbukkant a nézőtéri hangszerarzenálban.
A szakácsokat nem zökkentette ki a koncentrációból a szinte szűnni nem akaró hangzavar, az elszántságra jellemző, hogy a kanadai versenyző, elmélyült munkája közben csak edzője harmadik, immár meglehetősen ingerült felszólítására volt hajlandó tudomásul venni, hogy a verseny névadója, Paul Bocuse nyújtana kezet neki…
Apropó, Paul Bocuse! A verseny névadója ezen a hétvegén az igazi halhatatlanok sorába emelkedett, mivel a vásárkozpont versenynek helyet adó pavillonját mostantol hivatalosan is Halle Paul Bocuse néven tartják számon!
A backstage-ben és a zsűri asztalánál olyan csillaghullást láttunk, hogy egy valamirevaló augusztus visszaadja az erre vonatkozó jogosítványát. A svéd versenyzőt Mathias Dahlgren, az amerikait Thomas Keller, a belgát Eric Frechon képviselte az ítészek között, és még az ételeket prezentáló „fehérkesztyűs” elit csapatba is kizárólag „MOF” (Meilleur Ouvrier de France) címmel lehetett bekerülni. Akármerre néztünk, minden felé egy, két és három Michelin csillagos séfeket láthattunk, itt volt Philippe Rochat, Joel Robuchon és még tucatnyi emblematikus figurája a fine-dining konyhaművészetnek.
A versenyt a két nap alatt helyszinen megtekintő százhetvenezer (!) néző között találkozhattunk magyar séfekkel is, köztük olyanokkal, mint a tíz legjobb magyar étterem között nyilvántartott budapesti Bock Bisztro, vagy a balatonszemesi Kistücsök tulajdonos-konyhafőnokei, Bíró Lajos és Csapody Balázs, vagy a tavalyi Bocuse d’Or Selection Hungary-n versenyző szakácsok.
A verseny végül teljes skandináv diadalt hozott, a dan Rasmus Kofoed nyert, a svéd Tommy Myllymäki és a norvég Gunnar Hvarnes előtt, a legjobb commis a japán Maiko Imazawa lett. A legjobb halételt a svájciak, a legjobb húsételt a franciák készitették. A verseny teljes eredménysora itt olvasható. (Boros Attila)