A Kisfaludy-program az egyik legfontosabb alappillére a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégiának, amely nem kisebb célt tűzött ki, mint hogy országszerte minőségi kínálat jöjjön létre, a széles körű és megalapozott termék- és attrakciófejlesztés, továbbá a turisztikai úti célok, termékek és az alapinfrastruktúra megújulásával 2030-ig Magyarország legyen Közép-Európa vezető turisztikai desztinációja. Ezeknek a projekteknek lett a kormányzati ernyőprogramja a Kisfaludy-program.
Élmények láncolata
A Kisfaludy-program olyan desztinációs szemléletű, innovatív és komplex turisztikai fejlesztések megvalósítását tekinti feladatának, amelyek gazdaságilag fenntarthatóak, és a termékek összekapcsolódásán keresztül erősítik a térségi kínálatot, oldják a turizmus szezonalitását. A kezdetektől fogva alapvető törekvés volt, hogy ösztönözze az egyes turisztikai élmények láncba szervezését a turisztikai térségekben. Ez ugyanis hosszabb tartózkodási időt, ezáltal magasabb bevételeket is eredményez.
Kiterjedt szálláshelyfejlesztés
A program jelentős hazai költségvetési forrásokra épített, hiszen a 2014–2020-as uniós ciklusban számos cél nem volt finanszírozható uniós pénzekből, így például a szálláshelyek fejlesztése sem. A zászlóshajóként meghirdetett Kisfaludy Szálláshelyfejlesztési Konstrukció keretében több mint 300 milliárd forint értékben valósultak meg bővítések, korszerűsítések. A konstrukció nemcsak szolgáltatásfejlesztést vagy kapacitásbővítést támogatott, hanem új szálláshelyek létrehozását is, azzal a fő céllal, hogy a magánszálláshelyektől az ötcsillagos hotelekig minél több helyen várja európai mércével mérve is színvonalas kínálat a látogatókat.
Több ütemben zajlott a szállodák, panziók és magánszálláshelyek fejlesztése, melynek eredményeként 40 új szálloda épült, és több tízezer szállodai szoba, továbbá 14 ezer magánszálláshely és közel 600 panzió újult meg.
Korszerű strandok országszerte
Szintén 2017-ben kezdődött a Kisfaludy Strandfejlesztési Program, amely azt tűzte ki célul, hogy 2030-ig az ország összes szabadvízi strandja megújuljon, ezen belül a hangsúlyt az infrastruktúra és a vendégélmény fokozására, a családbarát és akadálymentes szolgáltatások kialakítására, továbbá új, egységes arculat bevezetésére helyezte. 2021-ig négy ütemben, csaknem 12 milliárd forintos költséggel 114 fejlesztés valósult meg. Egy strand többször is kaphatott forrásokat egymásra épülő rendszerben: elsőként az alapinfrastruktúra fejlesztése volt elvárt, aztán jöhetett a többi. Az ötödik ütem pályázatát tavaly ősszel írták ki, ennek köszönhetően újabb 3,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból fejleszthetők tovább a Balaton, a Tisza-tó, a Velencei-tó, valamint a Duna és a Tisza mentén lévő szabadvízi strandok.
Komoly önerő a vállalkozásoktól
Emellett számos látnivaló, kastély, vár és gyógyhely fejlesztése folyik párhuzamosan. A Kisfaludy-program keretében eddig összesen több mint 17 ezer fejlesztés valósult meg, melyek egy részéről videós, képes, szöveges beszámolók is találhatók a kisfaludyprogram.hu weboldalon. Fontos hangsúlyozni, hogy a cégek többnyire az elnyert támogatásokkal szinte megegyező önerőt tettek hozzá a projektekhez, így gyakorlatilag kétszer annyi pénz áramlik a gazdaságba, ami pozitívan hat a foglalkoztatásra és az adóbevételekre is.