Csaknem 30 ország közel 450 legjobb tanára jön el, hogy bemutassa: milyen ötletekkel, kísérletekkel, módszerekkel oktatja hazájában, iskolájában a természettudományokat (természettudomány, műszaki tudományok, mérnöki tudományok és matematika – angol rövidítés: STEM) a diákoknak - tájékoztatott a Debrecen és Hortobágy Turizmusáért Egyesület.
A fesztivál legfontosabb küldetése, hogy minél több diák érdeklődését felkeltse a természettudományok iránt, növelve a hallgatói létszámot ezeken az egyetemi képzéseken, hosszabb távon pedig jól felkészült pedagógusokkal fenntartani a minőségi természettudományos oktatást. A közös európai célt ismerve vállalta el az idei fesztivál fővédnökségét Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatási, kulturális, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa, Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának minisztere és Pálinkás József, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke.
A Science on Stage fesztivált először 2005-ben szervezték meg a svájci Genfben. A versenyt kétévente rendezik meg, eddig olyan európai városok adtak helyszínt, mint London (2015), Slubice – Frankfurt (2013), Koppenhága (2011), Berlin (2008), Grenoble (2007), Genf (2005).
Idén Debrecenben csaknem 30 ország közel 450 tanára verseng a díjakért. A legjobbak mutatják be tudásukat a Kölcsey Központban. A döntőt tavaly nemzeti válogató versenyek előzték meg. A legjobb magyar természettudományos tanárok megmérettetését 2016. október 5. és 2016. október 7. között rendezték szintén Debrecenben, az Agóra Tudományos Élményközpontban. Azzal, hogy idén Debrecen ad otthont az európai döntőnek, azt is elismerték a szervezők, hogy Magyarország már a kezdetektől fogva, a 2000-ben elindult Physics on Stage versenyben is részt vett.
A város Debrecen ideális helyszíne az európai döntőnek. A városban 36 általános és 37 középiskolában folyik többek között természettudományos oktatás, emellett az ország egyik legnagyobb felsőoktatási intézményében, a Debreceni Egyetemen is magas szintű természettudományos oktatói és kutatói munka folyik. Debrecenben működik az Agóra Tudományos Élményközpont, ahol akár óvodás kortól az egyetemi hallgatókig kísérleteken keresztül ismerkedhetnek meg a fiatalok a természettudomány rejtelmeivel. Debrecen számára kiemelten fontos, hogy magas szintű természettudományos oktatás legyen a városban, mert csak így lehet minél több fiatalt Debrecenbe csábítani.
Hosszabb távon Debrecen célja az, hogy minőségi oktatással és minőségi infrastruktúrával a debreceni diákok jelenlegi 70 ezres létszámát 2025-ig legalább 30 százalékkal növelje.