9 tipp, hogy nyaralás alatt is formában maradhassunk

A nyaralás sokak számára olyan felhőtlen, gondtalan napokat jelent, amikor semmivel sem kell foglalkozniuk, csak a pihenéssel és a szórakozással. Kétségtelen, hogy a vízparton való napozás és egésznapos lazítás, a közeli étteremben való kései vacsora, illetve az utána elfogyasztott koktélok csábítóak – de ha a hétköznapokban odafigyelünk az egészségünkre, akkor a vakáció során sem jó ötlet elhanyagolni azt. Ha ugyanis egy kicsit „ellustulunk” és sok mindent megengedünk magunknak, jóval nehezebb lesz visszarázódni a korábbi kerékvágásba.

Ezt persze mondani könnyebb, mint csinálni, de nem lehetetlen! A következő tippeken keresztül bemutatjuk, hogyan maradhatunk fittek a nyaralás alatt is, hogy ne menjen kárba az a sok óra, amit az edzőteremben izzadtunk végig!

 

Válasszunk szállást okosan!

Sok múlhat a megfelelő apartman vagy hotel kiválasztásán: keressünk olyan helyet, ami saját edzőteremmel rendelkezik vagy aminek van ilyen létesítmény a közelében! Természetesen egy tengerparti kis apartman is jó választás, hiszen kevés motiválóbb dolog létezik a reggeli futásra, mint az, ha a parton kocoghatunk a felkelő nap fényében. Igyekezzünk tehát olyan helyet találni, ahol minél közelebb van valamilyen sportolási lehetőség, hiszen akkor sokkal könnyebb lesz rávenni magunkat a napi mozgásra.

Indítsuk reggelivel a napot!

Nem véletlenül szokták mondani, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Ezzel ugyanis feltölthetjük az energiaraktárainkat, a glükózkészletünket és egésznapos lendületre tehetünk szert. Persze nem mindegy, hogy mit eszünk: válasszunk fehérjékben gazdag reggelit, amiben jótékony zsírok és teljes kiőrlésű szénhidrátok is vannak. A szállás kiválasztásánál arra is célszerű figyelni, hogy legyen lehetőség helyben reggelizni, hiszen ez nagyban megkönnyíti ennek a pontnak a teljesítését.

Ne hagyjuk otthon az étrend-kiegészítőinket!

Ha otthon az L-karnitin, a C-vitamin vagy éppen a kreatin fogyasztása a mindennapjaink része, akkor ne legyen ez másként akkor se, ha vakációzunk! Ez különösen fontos akkor, ha valamilyen immunerősítő készítményt szedünk, hiszen biztosan nem akarunk épp ezeken a napokon összeszedni valamilyen betegséget.

Aktivizáljuk a programokat!

A tökéletes nyaralás mindenki számára mást jelent. Van, aki azt élvezi a legjobban, ha egész nap a parton henyélhet a kedvenc könyvével és egy finom koktéllal, miközben akadnak olyanok is, akik egyszerűen nem tudnak megmaradni egy helyben, mindig valamilyen aktív programot kergetnek. Ha mi és az utazótársaink is ez utóbbi csoportba tartozunk, akkor szerencsénk van, ha nem, akkor pedig szükségünk lesz egy kis noszogatásra és okos tervezésre!

Igyekezzünk minden napot úgy alakítani, hogy legyen benne valamilyen izgalmas, aktív program – ha így teszünk, fel sem tűnik majd, hogy nap mint nap milyen sokat mozgunk! Próbáljuk ki, hogy milyen a szörfözés vagy a SUP-ozás, de akár búvároktatásra is elmehetünk, ha pedig van a környéken egy szépnek ígérkező kilátó, másszunk fel a csúcsra! Amennyiben azt érezzük, hogy egy kis segítségre van szükségünk a nagyobb intenzitású mozgások során, a kreatin fogyasztása segíthet.

Hidratáljunk!

Amikor nyaralunk, hajlamosak lehetünk megfeledkezni a megfelelő folyadékpótlásról, pedig ilyenkor különösen fontos, hiszen a nyári melegben több vizet veszítünk. Egy-egy városnézéssel vagy strandolással eltöltött forró napon legalább három liter vizet fogyasszunk el! Ez egyrészt a hidratálás miatt lényeges, másrészt pedig azért, mert az éhséget és a szomjúságot gyakran összekeverjük. Azaz: ha eleget iszunk, nagyobb eséllyel kerülhetjük el a felesleges kalóriákat.

Készüljünk nassolnivalókkal!

Egy nyaralás során nem egyszerű az összes eshetőségre felkészülni és mindent pontosan megtervezni. Így előfordulhat, hogy megcsúszunk egy-egy programmal, kihagyva egy étkezést, ami azt eredményezi, hogy korgó gyomorral kötünk ki néhány gyorsbüfé előtt. Mivel az ilyen helyeken általában finomított szénhidrátokban és rossz zsírokban gazdag fogásokat kínálnak, érdemes inkább felkészülten útnak indulni a nap elején. Pakoljunk be a táskánkba néhány fehérjeszeletet vagy gyümölcsöket, amikhez vészhelyzet esetén nyúlhatunk! Így nemcsak egészségesebben választunk, de azt is pontosan tudjuk majd, hogy miből és mennyit viszünk be a szervezetünkbe.

Fedezzünk fel gyalogosan!

Kössük össze a kellemeset a hasznossal, és felejtsük el az autónkat – vagy az autóbérlést – az utazás idejére! (Kivételt jelent persze, ha egy körutat terveztünk tenni.) Ahová csak lehet, inkább menjünk gyalogosan, hiszen ezzel nemcsak, hogy sokkal többet láthatunk az adott hely varázsából és kultúrájából, de még a formánknak is jót teszünk vele. Ha van okos óránk, az ilyenkor (is) szuper kiegészítő, hiszen a segítségével pontosan láthatjuk, hogy milyen sokat jelent, ha inkább gyalogszerrel teszünk meg egy-egy távot.

Figyeljünk a pihentető alvásra!

A megfelelő, pihentető alvás a fitt nyaralás egyik kulcsa. Ha ugyanis nem hagyunk időt a szervezetünknek a regenerálódásra – például az egésznapos tengerparti úszómaraton után –, akkor a következő napokon már biztosan nem tud majd a szokott szinten „teljesíteni”. Az alváshiány ráadásul az immunrendszer egészségére is rossz hatással van, így mindenképp érdemes tartani a napi nyolc órát!

Rendeljünk tudatosan!

Kétségtelen, hogy a fitt nyaralás legnagyobb ellensége az a sok-sok gasztronómiai kísértés, ami éri az embert. Mindegy, hogy a Balaton-parton vakációzunk, ahol egymást érik a fagyizók és lángosos büfék, egy olasz városkában, ahol isteni pizzákat és tésztaételeket kínálnak vagy éppen Mallorcán, ahol jéghideg koktélok csábítanak – mindenképpen nehéz lesz ellenállni. Természetesen nem is azt mondjuk, hogy mindenféle élvezettől tartózkodnunk kell, a hangsúly itt inkább a mértékletességen, a rendszerességen és az időzítésen van.

Mint már említettük, a reggeli során érdemes „feltankolni”, de ebédre, majd vacsorára inkább csak valamilyen könnyű ételt, például salátát válasszunk. Az alkoholbevitelt limitáljuk, hiszen ezek az italok rengeteg kalóriát tartalmaznak. Figyeljünk arra, hogy késő este már ne együnk, ha pedig egy-egy napon „bűnözni” szeretnénk, azzal sincs semmi baj, de inkább a délelőtti órákban tegyük, és maximum naponta egyszer! Ha ezekre mind-mind odafigyelünk, a szervezetünket nem viseli majd meg a nyaralás, és hazatérve azonnal visszazökkenhetünk a korábbi kerékvágásba.

 

 

 


TKI Index: vegyes képet mutat az ágazat

TKI Index: vegyes képet mutat az ágazat 

A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 34 százaléka növekedést, míg 12 százalékuk visszaesést vár a vendégéjszakák számában.
Ömlik a pénz a Dunakanyar vízi turizmusának fejlesztésére

Ömlik a pénz a Dunakanyar vízi turizmusának fejlesztésére 

A fejlesztés középpontjában álló hét helyszín: Ipolydamásd, Szob, Nagymaros, Visegrád, Vác, Szigetmonostor és Göd.
Verssel is fizethet egy napig a Balatonnál és Budapesten

Verssel is fizethet egy napig a Balatonnál és Budapesten 

Április 11-én, a költészet napján, a Balatonnál és Budapesten is egy különleges akcióval tisztelegnek a magyar líra előtt.
Falusi húsvét Sóstón

Falusi húsvét Sóstón 

Húsvéti programok a Sóstói Múzeumfaluban.
MSZÉSZ: friss, ropogós trendriport

MSZÉSZ: friss, ropogós trendriport 

Februári trendriport a KSH adatai alapján.
MNG: ilyen a magyar plakátművészet első aranykora

MNG: ilyen a magyar plakátművészet első aranykora 

A szecesszió korszakának magyar plakátművészetét és tárgykultúráját bemutató tárlat péntektől látható a Magyar Nemzeti Galériában.
Tavaszi programok a Tisza-tónál

Tavaszi programok a Tisza-tónál 

A tavasz nemcsak a virágok édes illatát hozta el Tiszafüredre, hanem a jobbnál jobb programokat is.
Hamarosan startol a 40. Vivicittá

Hamarosan startol a 40. Vivicittá 

Április 12-én startol Budapesten a tavasz legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a negyvenedik, jubileumi Telekom Vivicittá.
 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége

MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.