Ez a számok nyelvén azt jelenti, hogy 2015-ben 213 ezer vendégéjszakát hoztunk délnyugati szomszédunknak 84 543 érkezéssel. Érdekes változás ez 2014-hez képest, amikor 114 370 érkezésre 191 105 éjszaka jutott. Vagyis kevesebben, de többet tartózkodunk Szlovéniában. Az éjszakák számában tavaly 9-ről a 8. helyre ugrottunk a küldőpiacok rangsorában, melyet továbbra is Olaszország, Ausztria és Németország vezetnek.
További javulás várható — tudtuk meg Livija Kovačtól, a Szlovén Idegenforgalmi Hivatal vállalati kapcsolatok igazgatójától. Elmondta, hogy 2016 első nyolc hónapjában az érkezések száma 14,4, az éjszakáké 19,3 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. Az ország teljes vendégéjszaka száma 12%-os növekedéssel tavaly 10 milliót tett ki, 2,2 milliárd eurós bevételt hozva Szlovéniának. A délszláv országban a turizmus ágazat a GDP 13%-át, az exportérték 40%-át állítja elő — számolt be Kovač.
A vendégéjszakák számának növeléséhez bizonyára hozzájárul majd a Szlovén Idegenforgalmi Hivatal budapesti képviseletének megnyitása. A nyitás tényét Ksenija Škrilec is megerősítette portálunknak, azonban pontos dátumot még nem tudott megjelölni. Az önálló képviselet várhatóan jövő év első felében kezdi meg működését. Tervek szerint szomszédságában egy szlovén étterem is nyílik majd — árulta el a nagykövet.
Bár Szlovénia egyre inkább bekerül a magyar utazók tudatába köszönhetően annak, hogy karnyújtásnyi távolságban 4 évszakra, kis mérete ellenére rendkívül változatos turisztikai kínálatot nyújt, továbbra is akadnak számunkra feltérképezetlen tájai. Rok Tomšič, a nagykövetség gazdasági tanácsosa szerint felfedezésre várnak még a síterepek. Hasonlóan az ország délkeleti részéhez — ismerte el Livija Kovac, hozzátéve, hogy Szlovéniának továbbra sem célja a tömegturizmus, annál inkább megfelelő ár-érték arányú minőséget kínálni.