A reformáció félezer évét jelképezi az a speciálisan berendezett kamion is, amely a reformációs városokat mutatja be interaktív kiállítás keretében és a reformációhoz kapcsolódó történeteket gyűjti össze. Az Európai Protestáns Egyházak Közösségének kezdeményezésére útnak indított kamion 19 ország 68 városát köti össze: a múlt év november 3-án indult Kálvin városából, Genfből, és idén május 20-án érkezik Wittenbergbe a reformációs világkiállítás megnyitójára. Magyarországon három városban lehet megtekinteni a kamiont: Debrecenben január 31-től, Sárváron február 3-tól, és Sopronban február 4-től.
„Vándorbiblia”
Útnak indul egy „vándorbiblia” is – ismertette Tóth-Mihala Veronika, a Hirdesd az igét! nevet viselő program vezető lelkésze. A Tiszántúli Református Egyházkerület Püspöki Hivatalában, Debrecenben a lelkipásztor elmondta, a Biblia a Tiszántúl összes gyülekezeténél megfordul. A 4 kilogrammos, egyedi kötésű Bibliát az Alföldi Nyomda Zrt. ajándékozta a református egyháznak. Kísérő könyve is van, ebben mind a 414 gyülekezet dokumentálja 1-1 oldalon Biblia útját.
Magyarország és Erdély világosító lámpása
A Nagytemplom előtt álló díszkapu Égerházi László szobrászművész műve. Ő faragta a protestáns erődtemplomok kapuit, a harangtornyokat megidéző, a legjelentősebb reformátorokat ábrázoló alkotást. A református szószékek motívumait, a leggyakoribb református jelképeket megjelenítő művön Szenczi Molnár Albert, Károlyi Gáspár, Méliusz Juhász Péter és Szegedi Kis István portréja is látható, valamint egy Huszár Gáltól vett idézet is olvasható rajta: „Egész Magyarországnak és Erdélységnek… világosító lámpása”. A reformátor a Debreceni Református Kollégiumot jellemezte így, aminek megkerülhetetlen szerepe van a reformáció történetében. A díszkapu ötlete eredetileg a vándorkamion fogadásához kapcsolódott, de az egyházkerület döntése alapján már hamarabb felállították és egész évben hirdeti a reformáció emlékévének üzenetét – mondta Pogrányi Péter, a reformáció emlékévének debreceni koordinátora a Püspöki Hivatalban.
Egyházi országos megnyitó
A január 6-i budapesti Művészetek Palotájában rendezett állami megnyitó ünnepséget január 31-én követi a református egyház országos megnyitója Debrecenben. Aznap, a vándorkamion megérkezése napján délután 2 órakor ünnepi istentisztelet lesz a Nagytemplomban, majd délután 6 órakor ingyenes koncert kezdődik ugyanott. Fellép Bolyki Balázs és a Bolyki Soul & Gospel Kórus. Délelőtt 9-től este 6-ig a főtéren, egy sátorban mutatkoznak be az egyház társadalmi szolgálatai, többek között a Magyarországi Református Egyház Ökogyülekezeti Mozgalom, az Országos Református Cigánymisszió és a Menekült Misszió. A sátorban fél 11-kor kezdődő pódiumbeszélgetés keretében külföldi és külhoni református egyházi vezetők tartanak előadást arról, mit jelent számukra reformátusnak lenni ma.
Dráma- és grafikai pályázat
Az emlékév alkalmából kiírt pályázatok közül kiemelkedik a Csokonai Színház, Debrecen Város Önkormányzata és a Tiszántúli Református Egyházkerület által kiírt nyílt drámapályázat és a Tiszántúli Református Egyházkerület Elnöksége és Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata által meghirdetett grafikai pályázat. A reformáció szellemiségét megidéző műveket 2017-ben mutatják be.
Erdély és a reformáció
Jelenleg Szalay Lajos bibliai ihletésű grafikáiból rendezett kiállítás tekinthető meg a debreceni Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) a Szentírás történeteiről. A Debreceni Református Kollégium és a Déri Múzeum az év második felében kiállítást rendez Erdély és a reformáció történetéről. Debrecen kiemelten fontos szereppel bír a reformáció európai nagyvárosai között. A város csatlakozott a nemzetközi Reformáció Európai Városai programhoz, amelynek keretében a reformáció történetéhez kapcsolódó emlékhelyeket magyar és angol nyelvű táblákkal jelölik meg. Az év folyamán ezeket a helyszíneket bejáró városi sétákat is tervez a Tiszántúli Református Egyházkerület.
Az emlékévvel kapcsolatos hírekről és eseményekről a reformacio.ma oldalon olvasható bővebb információ.