Nem lesz mindenkiből igazi befektet
Aki csak teheti, az félretesz valamennyit, próbálja folyamatosan gyarapítani a megtakarításait. Azonban nem válik mindenkiből igazi befektető. Sokan ugyanis csak abban gondolkoznak, hogy legyen tartalékuk, melyhez nem nyúlnak. Azt érzik biztosnak, ami kézzel fogható, könnyen hozzáférhető, kvázi a párna alatt van.
-
befektetői hiba: Bele sem kezdünk a vállalkozásba
Talán a leggyakoribb hiba az, hogy el sem kezdjük. Pedig ma már könnyen válhat valakiből akár vállalkozó is. És ha nincs is elég alaptőkéje, akkor is van számos kezdő vállalkozói kölcsön a piacon, ami segíthet az indulásban.
De még csak vállalkozónak sem kell lennünk, és nagy összegre sincs szükségünk. Csak kezdjük el, ahogy a takarékoskodást, a tartalékképzést is elkezdtük valahogy.
-
hiba: Ne csak a népszerű termékekben bízzunk!
Sajnos sokan kihasználhatják az embert az élete során, például azok is, akik ígéretes befektetéssel házalnak, szinte azonnali magas hozammal. És hiába válik népszerűvé, lehet, hogy csak egy átverésről van szó. Vagy ha nem is, akkor garantáltan nagy a kockázata. Azt pedig nagyon kevesen tudják elviselni, ha gyorsan és sokat buknak.
-
hiba: Ne válasszunk szélsőséges stratégiát!
Az előző pontban leírt nagy kockázatú befektetés is épp ilyen szélsőséges. Azonban itt a másik végletet is érdemes megemlíteni, amikor gyakorlatilag nulla kockázat mellett próbálunk befektetni. Előbbinél könnyen elveszíthetjük akár az egész összeget, míg utóbbinál garantáltan csak minimálisat fog nőni a vagyonunk, így sok realizálható hozamtól esünk el.
-
hiba: A költségek figyelmen kívül hagyása
Egy befektetésnek szinte minden esetben vannak költségei. Ezt azonban sajnos sokan elfelejtik, és nem kalkulálnak vele. Egy hosszabb befektetési időszak alatt akár jelentős kiadásokról is beszélhetünk, mely csökkenti a végső profitot. Épp ezért előre kell gondolkodni, és ki kell számolni ezeket a kiadásokat.
-
hiba: Ne becsüljük túl a korábbi hozamokat!
Egy befektetési termék korábbi hozama nem garancia arra, hogy a jövőben is épp olyan jól fog teljesíteni. Hogy valóban meg tudjuk állapítani, mennyire érdemes egy adott terméket választani, az aktuális állapotokat, befolyásoló tényezőket, gazdasági trendeket is figyelembe kell vennünk. Mindent, ami hathat rá.
5+1. hiba: Elfelejtjük, hogy magunkba is fektethetünk
Az egyik legjobb befektetés, amit tehetünk, az az, ha önmagunkba fektetünk. Tanfolyamokba, tudás megszerzésébe, mastermindba, mentorba, coach-ba. A lényeg, hogy bármi olyat tanuljunk, tapasztaljunk, mellyel a későbbiekben komolyabb összegeket tudjunk realizálni. Akár egy új munkakörben, akár vállalkozóként.