Az átadott új lakások számát tekintve Budapesten 51,2 százalékos, a községekben 49,3 százalékos volt a növekedés. A megyei jogú városokban 11,9, a többi városban 23,4 százalékkal több lakás készült el, mint a múlt év első felében.
Az első fél évben kiadott új építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján Budapesten 27,0 százalékkal megcsappant az építési kedv, a megyei jogú városokban és a falvakban egyformán 3,5 százalékos a visszaesés. A nem megyei jogú városokban 17,1 százalékkal nőtt az építendő lakások száma.
A használatba vett új lakások 54 százaléka családi házban, 36 százaléka többlakásos épületekben, 6,2 százaléka lakóparkokban készült el. Az új lakások átlagos alapterülete 5 négyzetméterrel, 101 négyzetméterre nőtt.
A lakásépítés változatlanul fele-fele arányban oszlik meg a természetes személyek és a vállalkozások között - jelentette a KSH.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) éves várakozása szerint 2018-ban az újonnan épített lakások száma elérheti a 18 ezret a tavalyi 15 ezer után - mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke. Hozzátette, a szakszövetség adatai alapján jelenleg 30-35 ezer lakás áll kivitelezés alatt.
Koji László szerint ahhoz, hogy a lakásépítések üteme ne törjön meg, a kormánynak olyan intézkedéseket kell hozni, amelyek kompenzálják, hogy 2019. december 31-e után már megszűnik az 5 százalékos áfakulcs az új építésű lakásoknál. Mint mondta, sajnálattal vették tudomásul Varga Mihály pénzügyminiszter erre vonatkozó korábbi bejelentését.
Kiemelték, sürgősen intézkedni kell az építőipari kapacitások mennyiségének és minőségének biztosításáról, mivel a munkaerőhiány már a lakásépítések korlátja. A szakemberhiány hosszú távú megoldásának kulcsa a béremelés mellett a hatékonyság javítása, az építőipari szakmák presztízsének növelése, az oktatás színvonalának emelése, a munkakörülmények javítása, valamint mobilitási célú állami és önkormányzati bérlakások építése. Csak egy kiszámítható, korszerű ágazat tud vonzó lenni a pályaválasztó fiatalok számára - olvasható a társaság közleményében.
Forrás: KSH/MTI