"Nem ördögtől való a gondolat, hogy 2018. január elsejétől a turizmusban, vendéglátásban foglalkoztatott munkavállalók átlagjövedelme megkétszereződjön. Ennek érdekében tárgyalásokat folytatunk a munkaadói érdekképviseletekkel főként arról, milyen garanciákat tudnak vállalni, hogy a versenyképességet javító intézkedéseknek valóban a bérfejlesztésben legyen hatásuk, már rövid távon. A kormány minden olyan észszerű döntésre nyitott, amelyek abban segítik az ágazatot, hogy a mostani bérhelyzet javuljon." – jelentette ki a Magyar Időknek a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója.
A vezérigazgató közölte, hogy jövőre a versenyképességet javító intézkedések mellett egy olyan egységes szoftverrendszert is bevezetnek a szálláshelyeken, amely a bevételeken kívül a vendégforgalmat is láthatóvá teszi egyszerre több hatóság számára.
Guller Zoltán leszögezte: a kormányzat hatalmas növekedési potenciált lát a turizmusban. Rámutatott, a szektor GDP-hez való közvetlen és közvetett hozzájárulása a mostani 10 százalék körüli mértékről két éven belül 16 százalékra emelkedhet, jelenleg Ausztriában jellemző ez a szint.
"Egyelőre nem született döntés arról, hogy a vendéglátás példájából kiindulva csökkentik-e jövőre a szállásszolgáltatás után fizetendő, jelenleg 18 százalékos forgalmi adót, ahogy arról sem határoztak még, hogy kötelezővé teszik-e az éttermekben a jövedelmek fehérítésére szolgáló szervizdíjat. – Támogatunk minden olyan javaslatot, amely ahhoz járul hozzá, hogy az ágazatban dolgozók bére jelentősen emelkedjen. Ez az egyik legfontosabb célunk" – hangsúlyozta Guller Zoltán.
Felhívta a figyelmet arra, hogy májusban megjelennek a komplex szálláshelyfejlesztési pályázatok, amelyekhez kedvezményes hitellehetőség is társul.
A teljes interjút itt olvashatja.
Forrás: Magyar Idők