A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata 2014-ben indította útjára azt a projektjét, amelynek keretében két német nemzetiségi településen – Sombereken és a Pest megyei Pilisszentivánon – interaktív tanösvények épülhettek: olyan tematikus útvonalak, amelyek állomások segítségével kalauzolnak végig a falvakon, és amelyek helyi épületekről, szokásokról, történelemről, a falu fontos személyiségeiről közvetítenek érdekes információkat.
Az interaktív elemekkel ellátott tájékoztatótáblák, az írásos útikalauzok és játékok feladata az, hogy az ösvényt végigjárók betekintést nyerjenek a helyi németség múltjába és jelenébe. A közösségi összefogással épült tanösvények a helyiek reménye szerint a települések turisztikai vonzerejévé is válhatnak.
A tanösvény minden eleme személyes, családi történeteken keresztül mutatja be az adott dolgot. Ennek két oka van: egyrészt az, hogy ez a falutörténet egy kevéssé megkutatott szelete, másrészt pedig az, hogy a száraz tényeknél érdekesebb és könnyebben megjegyezhető. Úgy tervezik, hogy az összegyűjtött anyagot – az interjúkat, fotókat, videofelvételeket – különleges, gyerekek által szerkesztett helytörténeti kiadvány formájában teszik közkinccsé – olvasható a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ weboldalán.
Forrás: Turizmus Online