Hogy járjunk sikerrel az állásinterjún?

A mai munkaerő túlkínálati helyzetben érdemes megfontolni a szakértő tanácsait.

Az álláskeresőkma sorban járnak állásinterjúkra. Míg a pályakezdők főként a hirdetéseket böngészik, a tapasztaltabbak saját kapcsolati hálójukon keresztül szerzik az információt a megüresedett helyekről.

Még a tihanyi visszhang is néma

Az álláskeresés a pályázók számára nem az elutasítás miatt nehéz, hanem az elutasítás hiánya miatt. Mert gyakran nincs semmilyen válasz az állást meghirdetőtől.

Pedig sokszor már a tihanyi visszhanggal is beérnénk, csak tudjuk, hányadán állunk. Ha azonban egyszer sikeresen betalál a pályázatunk, és sor kerül interjúra, tetőfokára hág az izgalom: vajon mit fognak kérdezni?

Első lépésben általában telefonon vagy online

Az első beszélgetés történhet telefonos előszűrés formájában, ahol öt-hat ellenőrző kérdést kapunk, amellyel a legfőbb pontokat egyeztetik velünk: például ugye tudjuk, hogy az állás egy másik városban van, miért akarunk váltani, mikor tudunk leghamarabb kezdeni, mi a fizetési igényünk?

De ez lehet online is: bejelentkezünk egy felületre, és a felbukkanó kérdésekre kell megadott időn belül válaszolnunk. Ezt a kis videóanyagot nézi meg a kiválasztást végző személy, aki eljuttatja a vezetőnek, és ez alapján döntenek, kit szeretnének élőben látni.

Személyes beszélgetés: ez nem egy vallatószék

A klasszikus módszer persze a személyes találkozó. Készüljünk az interjúra: idézzük fel, mit írtunk az önéletrajzunkba, milyen állásra jelentkeztünk, és készüljünk fel a cégből is – ez alapszabály.

Legyen kész válaszunk arra, hogy miért szeretnénk váltani, mi fogott meg bennünket a hirdetésben.

Sokszor kíváncsiak arra, hogy bizonyos helyzeteket hogyan kezelünk – ha volt erre példa a korábbi munkahelyeinken, nyugodtan osszuk meg.

Arra azonban ügyeljünk, hogy ne beszéljük ki korábbi munkaadónkat. Jogunk van hallgatni és elgondolkodni egy kérdésen, lehet azt mondani, hogy most nem jut eszembe ilyen példa. Hiszen ez egy beszélgetés, és nem vallatás.

Várható kérdések, okos válaszok

Szintén fontos és gyakran feltett kérdés, hogy mit gondolunk, mik az erősségeink és gyengeségeink.

Vigyázat! Ez azonban kétélű lehet, hiszen az jó, ha lelkes vagyok, ugyanakkor lehet negatívum, ha elragadnak az indulataim.

A nagy teherbírás pozitívum lehet, de jelentheti azt is, hogy gondot okoz a delegálás vagy nemet mondani valamire. Nekünk is legyenek kérdéseink, de értelmesekkel készüljünk: a hányra kell bejárni, kell-e blokkolni, meddig tart az ebédidő típusúak elég, ha majd az utolsó körben kerülnek elő...

Ha idegennyelv-ismeretre is szükség van az állás betöltéséhez, ne érjen bennünket váratlanul, ha hirtelen átváltanak az adott nyelvre az interjú során. 

Ne a pályázó oldja meg a cég problémáját!

A kiválasztási folyamatot színesíthetik különböző tesztek, feladatok. Ha a próbafeladatoknál úgy érezzük, hogy egy teljes projektforgatókönyv elkészítése már túlzás lenne, és a felvételi folyamatra hivatkozva ingyen kidolgoztatnak velünk valamit, akkor csak a főbb pontokat adjuk le azzal, hogy a többit majd szóban fejtjük ki.

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal: ha már a kiválasztási folyamat során kényelmetlenül érezzük magunkat, az később sem lesz jobb, sőt...

Kísérleti egerek is lehetünk?

Ejtsünk néhány szót az assessment center intézményéről: ez több jelölt egyidejű kiválasztására alkalmazott, megoldandó feladatokból álló esemény. Általában 3-4 órán át tart.

Ha több alkalmas jelölt van, akkor egymásnak eresztik őket, és a megfigyelők az egymással történő interakcióikat is nézik, értékelik. Kicsit olyan, mintha laboratóriumi kísérletek alanyai lennénk, csak talán kevésbé fájdalmas…

Az elején izgul az ember, figyeli, hogy figyelik és pontozzák, aztán fokozatosan elmúlik az izgalom, és belejön.

Két munka közt az új munkavállalónak is jár a pihenő

Végül jöhetnek a praktikus kérdések: felmondási idő – ennek nézzünk utána a szerződésünkben, hogy ne álljunk ott bambán.

Ha megengedhetjük magunknak, érdemes néhány nap vagy hét szünetet tartani két állás között. Legyen lehetőségünk letenni az előző munkát és felkészülni a következőre. Mert fura lenne több év után pénteken elköszönni az egyik helyen és hétfőn egy másik helyen kezdeni.

Fizetési elvárások

Ami a fizetést illeti: legyen elképzelésünk arról, hogy mennyit szeretnénk keresni, ha nekünk szegezik a kérdést. Márpedig nekünk fogják szegezni.

Nem kell megmondanunk, hogy most mennyit keresünk – ez csak ránk tartozik, ne ez legyen a kiindulási alap. De azt meg kell tudnunk mondani, hogy mi mennyivel lennénk elégedettek.

Ennek lehetnek különböző kreatív variációi: alapbér plusz cafeteria, bónusz, jutalék, juttatások stb., akár úgy is, hogy a próbaidő alatt egy alacsonyabb összegbe egyezünk bele, ami automatikusan megemelkedik annak lejártakor.

Próbaidő, szabadság kérdése

Magyarországon a próbaidő maximum 3 hónap, és ez az időszak nem hosszabbítható meg. Ez a törvény, ettől eltérni nem lehet akkor sem, ha a munkavállaló beleegyezne. És ne is egyezzen bele! Ez idő alatt bármelyik fél beláthatja, hogy rosszul választott, és indoklás nélkül kezdeményezheti, hogy elváljanak az útjaik.

A másik nagyon gyakori tévedés, hogy nem lehet szabadságra menni próbaidő alatt. Az elején, amikor az ember mindent megtesz annak érdekében, hogy felismerjék, milyen nagyszerűen jártak vele, nyilván nem kezd egy háromhetes szabival. De vannak előre befizetett utak vagy éppenséggel előre nem látott események, amelyek miatt mégis kénytelenek vagyunk próbaidő alatt is igénybe venni a szabadságunkat.

Úgy tisztességes, ha már a felvételi folyamat végén jelezzük, hogy van egy ilyen befizetett út stb. Addigra már úgyis annyira fognak örülni, hogy megtalálták a megfelelő jelöltet, hogy rábólintanak, hiszen mindenki jobban jár egy kipihent munkatárssal.

 

Forrás: Turizmus Online


TKI Index: vegyes képet mutat az ágazat

TKI Index: vegyes képet mutat az ágazat 

A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 34 százaléka növekedést, míg 12 százalékuk visszaesést vár a vendégéjszakák számában.
Ömlik a pénz a Dunakanyar vízi turizmusának fejlesztésére

Ömlik a pénz a Dunakanyar vízi turizmusának fejlesztésére 

A fejlesztés középpontjában álló hét helyszín: Ipolydamásd, Szob, Nagymaros, Visegrád, Vác, Szigetmonostor és Göd.
Verssel is fizethet egy napig a Balatonnál és Budapesten

Verssel is fizethet egy napig a Balatonnál és Budapesten 

Április 11-én, a költészet napján, a Balatonnál és Budapesten is egy különleges akcióval tisztelegnek a magyar líra előtt.
Falusi húsvét Sóstón

Falusi húsvét Sóstón 

Húsvéti programok a Sóstói Múzeumfaluban.
MSZÉSZ: friss, ropogós trendriport

MSZÉSZ: friss, ropogós trendriport 

Februári trendriport a KSH adatai alapján.
MNG: ilyen a magyar plakátművészet első aranykora

MNG: ilyen a magyar plakátművészet első aranykora 

A szecesszió korszakának magyar plakátművészetét és tárgykultúráját bemutató tárlat péntektől látható a Magyar Nemzeti Galériában.
Tavaszi programok a Tisza-tónál

Tavaszi programok a Tisza-tónál 

A tavasz nemcsak a virágok édes illatát hozta el Tiszafüredre, hanem a jobbnál jobb programokat is.
Hamarosan startol a 40. Vivicittá

Hamarosan startol a 40. Vivicittá 

Április 12-én startol Budapesten a tavasz legnépszerűbb szabadidősport-eseménye, a negyvenedik, jubileumi Telekom Vivicittá.
 Turizmusmarketing konferencia Pécsett

Turizmusmarketing konferencia Pécsett 

2025. április 11-én rendezik Pécsett a hazai turizmus- szakmai konferenciák zászlóshajójává vált évenkénti turizmusmarketing konferenciát.
MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége

MSZÉSZ régiós ülések: fenntarthatósági gyakorlatok, osztrák piac jelentősége 

A március 27-28-i régiós üléseken több mint 150 szállodaipari szakember vett részt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.