Az első korlátozások alatt felmerült a kérdés, hogy vajon az emberek miként fognak viszonyulni a szálláshelyekhez, szolgáltatásaikhoz, milyen új igények merülnek fel és milyen másodlagos igények kerülnek a pandémiás időszak után a legfontosabb elvárások közé. A kérdőívet készítője a vendégek a szálláshelyek felé megfogalmazott kérdéseikből illetve aggályaiból építette fel. A kérdőívet a facebookon publikálta, a résztvevők online töltötték ki. Összesen 1910 fő vett részt.
A válaszadók korcsoport szerinti elosztása diverzifikált képet mutat. A kitöltők 30-31%-a a 41-50 és az 51-60 éves korcsoportból, 14-15%-a a 61-70 év közötti és a 31-40 év közötti körcsoportból származik. A válaszadók 2-3%-a vallotta magát 18-26 év közöttinek.
A válaszadók utazási szokásait felmérve elmondható, hogy a kulturális látnivalókkal egybekötött utazást (37%), és az aktív pihenést (30%) részesítik előnyben. A termálvízzel egybekötött kikapcsolódás (18%) csak a harmadik helyre került. Az utóbbi adat nagy meglepetést okozott, hiszen a KSH adatai alapján az elmúlt 12 év TOP 30 települései között bebetonozott helyen szerepeltek eddig a gyógyfürdők a vendégéjszakák tekintetében.
Bátran elmondható, hogy a kitöltők belföldi és az európai utak között nem tettek különbséget, ugyanolyan biztonságban érzik magukat egy európai úttal kapcsolatban mint belföldi utazás esetén, azonban a tengerentúlra a válaszadók csak 17%-a utazna el. A szálláshelyek foglalásának módjánál, a körültekintő, megfontolt foglalás a jellemző (65%), megelőzve ezzel a bizalmon alapuló szálláshely választását (26%), amely azt is előrejelzi, hogy a szálláshelyeknek a visszatérő vendégekre sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni, mint valaha.
A válaszadók az oltakozással kapcsolatban 44-35% arányban választották, hogy maradjon minden a régi rendszer szerint vagy maximum negatív teszthez kössék az utazásokat. A válaszadók 21 százaléka szerint az beoltottságot az utazás feltételeként kell szabni.
A szálláshelyek típusa szerinti priorizálásnál a válaszadók 40- a a szállodát választotta, 33% kisebb szálláshelyet, panziót ellátással, 24% vendégházat és 3% a kempinget. A 7%-os különbség a szállodák és a panziók között is mutatja, hogy a tavalyi „újranyitásnál” elkezdődött trend tovább dominál. Tavaly nyáron a szállodák kihasználtsága jelentősen csökkent, a panziókban és a vendégházakban eltöltött vendégéjszakákhoz képest. A KSH adatai szerint a 2020.év júliusi és augusztusi vendégéjszakák a 2019. évhez képest a szállodákban 58% és 64% volt, míg ez az adat a panzióknál 88% és 96%, a vendégházak tekintetében pedig 75% és 82% volt.
A következő kérdéscsoportnál lehetősége volt a válaszadóknak priorizálni tulajdonságokat a szálláshelyválasztás tekintetében. Nem okozott nagy meglepetést, hogy a tisztaság a legfontosabb, amelyet a kényelmes matrac és a kedves személyzet követett. A „jó ha van” kategóriában a túrázási lehetőség mellett a kulturális programok és a kedvezményes ajánlatok kapták a legtöbb voksot.
A legnagyobb meglepetést az érdektelennek jelölt kérdés alcsoport hozta. A termálvíz közelségét választották a legtöbben (36%) érdektelennek. Csaknem kétszer annyian, mint fontosnak és csak 8%-kal jelölték többen a „jó ha van” kategóriába.
A szállásfoglalás tekintetében a közvetlen foglalást választották döntő többségben (50%) amely mutatja, hogy az utazók bár gondos kutatómunka után választanak szálláshelyet, támogatják a szálláshelyet a közvetlen foglalásukkal a szállásközvetítő portálok helyett, amelyet a válaszadók 33%-a jelölt be. A szálláshelyhez kötött szolgáltatások tekintetében az előleg nélküli garantált foglalás (45%) amely a legnagyobb bizalmat élvezi az utazók részéről. Ezt követi az élménycsomagok szabadidős tevékenységekkel és az érintésmentes svédasztalos reggeli. A középmezőnyben a konyhával felszerelt szoba, a napi takarítás és az időkorlátoktól mentes (12-21 óráig) félpanziós főétkezés végzett.
A kutatásról összeségében elmondható, hogy a kitöltők körében az utazási kedv magas, szeretnék a régi „utazási rendszert” visszakapni és önálló döntések alapján, saját felelősségükre utazni. Az óvatosság tetten érhető mind a szálláshely választásánál, a foglalásoknál, azonban az a konzekvencia is levonható, hogy nem éreznek egy európai utazásnál nagyobb veszélyt, mint egy belföldinél.