Száz évvel ezelőtt az Egri Érsekség gazdasági megfontolásból hozta létre az erdei kisvasutat, Felsőtárkány erdő- és mészkővagyonának hasznosítására – mondta a kezdetekre emlékezve Dobre Kecsmár Csaba, az Egererdő Zrt. vezérigazgató-helyettese. – Ezt a feladatát egészen a II. világháború végéig látta el. A kisvasút 1945 nyarán került az Egererdő Zrt. elődjéhez, az akkori Egri Erdőigazgatósághoz, majd 1999-ben a ma is működtető részvénytársasághoz.
Vadaspark, lovastanya és tanösvény
Azt is megtudtuk, hogy az 1950-es években – másokhoz hasonlóan – a Bükkben is alakítottak ki erdei utakat, így a továbbiakban a faanyagot és a követ már teherautókkal szállították. Ezzel a változással a felsőtárkányi erdei kisvasút a turizmus szolgálatába került. Sokan ma is örülnek ennek, hiszen a vendégek Felsőtárkányból indulva az Egeres-völgyön át a Stimecz Háznál levő végállomásig öt kilométer hosszú pályán, erdei környezetben, menetrend szerinti járatokkal utazhatnak ezzel a kisvasúttal. A ház egyébként Stimecz Gáspár egykori erdész, faátvevőről kapta a nevét.
Akik ezt az utazást választják, nem bánják meg, mert megismerkedhetnek a Felsőtárkányi-tó környékével, a gyermekjátszótérrel és az ifjúsági kalandparkkal is. Az indulóállomásnál egy kis ipartörténeti parkot alakítottak ki, ahol azokat a kocsikat, csilléket mutatják be, amelyeket valaha a kitermelt fák és a mészkövek szállítására használtak. A vonattal tovább haladva az Egeres-völgyben vadaskerttel ismerkedhetnek meg a vendégek, ahol muflonokat és dámszarvasokat láthatnak. Ugyanitt egy magántulajdonban levő lovastanyát is találnak. A megálló mögött látni az egykori Varró-házat, amely építészeti különlegesség és ma erdészlak. A végállomásnál pedig szalonnasütőhelyek, focipálya, illetve a Dél-Bükk élővilágát bemutató tanösvény várja a turistákat. Akik a továbbiakban a Stimecz Háztól két kilométert gyalogosan tesznek meg, eléjük tárul a Dél-Bükk egyik jellegzetes karsztképződménye, a Vöröskő-forrás. Ennek az az érdekessége, hogy tavasszal, a hóolvadáskor működik intenzíven és egyedi látványt nyújt.
Tematikus programokat is ajánlanak
Dobre Kecsmár Csaba elmondta, hogy a menetrend szerint közlekedő járatok mellett úgynevezett tematikus programokkal is várják a kisvasúttal közlekedőket Felsőtárkányban. Így például tavasszal a Vöröskő-forráshoz szerveznek látványtúrát. Húsvétkor Nyuszi-vonatot indítanak, ősszel pedig a szarvasbőgésre kíváncsi turistáknak ajánlanak utat a kisvonattal. Decemberben viszont a legfiatalabb korosztálynak és szüleiknek Mikulás-vonattal kedveskednek.
A vezérigazgató-helyettes arról is tájékoztatott, hogy az Egererdő Zrt. a felsőtárkányi önkormányzattal közös konzorciumban fejleszti tovább az erdei kisvasutat. A teljes pályarendszer, továbbá a mozdony- és a kocsipark felújítását tervezik. Hamarosan a nemrég megújult tóparti pályaszakaszhoz költöztetik az indító állomást, ahol díszkővel kirakott peront és pénztárat létesítenek.
Komplex vidékfejlesztési elképzelés
A fejlesztésre szóló programot elkészítették, amely 70-100 millió forintot irányoz elő a munkákhoz. A projekt megvalósításához támogatásért pályáznak. Egy komplex vidékfejlesztési elképzelést szeretnének megvalósítani, amely kölcsönösen előnyös lehetőséget kínál a felsőtárkányi turizmusban érdekelt szolgáltatóknak. A megújuló infrastruktúrát ugyanis a jövőben a faluba érkező turisták is használhatják. Ugyanakkor az idegenforgalommal foglalkozó vállalkozások várhatóan növekvő vendégéjszakáknak köszönhetően több adóbevételhez juttathatják az önkormányzatot. A felsőtárkányi erdei kisvasút jelenleg évente 10-12 ezer turistát szállít, amelyet a fejlesztésekkel megduplázhatnak a jövőben.