Mindemellett megújult és további műkincsekkel bővült a kastély Mária Terézia lakosztályának enteriőrje, és restaurálva, eredeti formájában került vissza a helyére a díszudvar pompás lépcsőjének 14 kandelábere. A most zárult beruházással egy több mint hat éven át tartó, átfogó fejlesztési program végére tettek pontot Magyarország legszebb, eredeti pompájában újjászületett, rokokó kastélyában.
A Világörökség részét képező, fertődi Esterházy-kastély és környezete felújításának első üteme 2009 szeptemberében kezdődött el. Az európai uniós támogatással megvalósuló beruházás részeként 2012 tavaszára újult meg többek között a kastély páratlan díszudvara, és befejeződött a kastély homlokzatának a felújítása is. Az első ütem lezárultával indult el a kastély és környezete rekonstrukciójának második üteme, amelynek részeként befejeződött a Marionettszínház és a Narancsház épületének helyreállítása, a kettő közé visszaépült a barokk Víztorony, amelynek földszintjén a kastély történetét bemutató, 360 fokos körvetítéses film látható.
A második ütem befejező munkálataival párhuzamosan indultak el a harmadik ütem munkálatai, amelynek részeként, újabb mintegy 1 milliárd 585 millió forintos európai uniós támogatással 2015 végére felújították az egykori jószágkormányzói épület – az úgynevezett Kiskastélyt –, amelyben a rendezvényközpontot kiszolgáló helyiségek (próbatermek, öltözők) kaptak helyet. Emellett visszaépítették a Narancsház és Kiskastély közötti összekötő szárnyat és parkolókat alakítottak ki. Ugyancsak a harmadik ütemben nyílt lehetőség a kastély Mária Terézia-kiállítását gyarapító műtárgyak beszerzésére, egy páratlan barokk színháztörténeti kiállítás berendezésére, a díszudvar kandelábereinek a rekonstrukciójára is.
Az új létesítményt L. Simon László államtitkár adta át.