A versenyhivatal szerint a változások a fúziós eljárásokat érintik nagyobb mértékben. A fúziókontrollt érintő eljárásjogi változásoknak köszönhetően az egyszerűbb megítélésű (ún. egyfázisú) fúziós ügyek ügyintézési határideje 45-ről 30 napra csökken, továbbá fontos változás, hogy az összefonódás nem hajtható végre addig, amíg a cégek nem kapják meg a GVH engedélyét. A versenyhivatal megítélése szerint a változtatásokkal csökkenthető a piaci szereplők adminisztratív terhe anélkül, hogy érdemben növelné a versenyt akadályozó fúziók engedélyezésének a kockázatát, továbbá biztosítja, hogy az összefonódások engedélyezésére vonatkozó szabályokat be nem tartó vállalkozásokkal szemben is hatékony eszközök álljanak a GVH rendelkezésére.
Jelentősen változnak az iratbetekintés és adatkezelés szabályai annak érdekében, hogy a GVH még hatékonyabban tudja lefolytatni vizsgálatait, miközben továbbra is maradéktalanul eleget tesz az adatkezelési, adatvédelmi követelményeknek.
A kartellekkel, a gazdasági erőfölénnyel való visszaéléssel összefüggő ügyekben a módosítás egyebek között kiigazítja a kartellek feltárásában, azok bizonyításában önként közreműködő vállalkozások tekintetében a bírság mellőzésére vagy csökkentésére lehetőséget adó ún. engedékenységi politika szabályait.
A fogyasztóvédelem területén a hivatal szerint az átláthatóságot segíti az, hogy a GVH beépíti a törvénybe a reklámtörvény (gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló 2008. évi tv.) megtévesztő és jogellenes összehasonlító reklám tilalmára vonatkozó rendelkezéseit.
Szintén a módosítás célja a versenypártolás és a versenykultúra fejlesztésének
alapfeladatként való megjelenítése. A GVH ez utóbbi két területet évek óta
prioritásként kezeli, hiszen a jogszabályi környezet versenybarát szemlélettel történő alakításának és a versenyjogi szabályok ismertségének, betartásának, valamint a fogyasztói tudatosságnak a növelésével a hivatal hatékonyan hozzájárulhat a verseny intenzitásának javításához, ezáltal a gazdasági növekedést, a foglalkoztatást és az életszínvonalat, összességében a társadalmi jólétet is növelheti.
Forrás: Kreatív Online