Pilótaképző és szimulátorközpontot avattak Debrecenben

Átadták a világon egyedülálló Pharma-Flight Nemzetközi Tudományos és Szolgáltató Központot a Debrecen Airport mellett. A szimulátorközpontnak, az egyetemi pilótaképzésnek, a laboratóriumi kutatásoknak, gyógyszerfejlesztéseknek helyet adó épület közel 5 milliárd forintból épült. 

Rekordgyorsasággal felépült az épület, melynek tavaly április 29-én tették le az alapkövét. 3,5 milliárd forintos támogatást kapott a központ a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól az Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív program révén, a többi forrást magántőkéből biztosították. Győri Gyula, a Pharma-Flight megálmodója a tradícióra építve olyan flight akadémiát képzelt el, mely a világon mindenütt megállja a helyét.

Pilótaképzés, kutatás-fejlesztés

A szimulátorok segítségével a hajózó személyzet, műszaki és más szakemberek képzését végzik majd a központban, mely egyben repülés-egészségügyi kutatások centruma is lesz. A kutatás-fejlesztéshez a legmodernebb infrastruktúra áll rendelkezésre. Ehhez a partnerek a Debreceni Egyetem és a Kenézy kórház – mondta Czirják György a Pharma-Flight Kft. ügyvezetője.

Kinyitottuk a világot Debrecen felé – célzott Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter a Lufthansa hét eleji bejelentésére, a jövő tavasszal Debrecen-München között induló járatokra.

Kósa Lajos országgyűlési képviselő hiánypótlónak nevezte a központot, mely fontos piaci réseket céloz meg a polgári és egyéb repülés területén, és fantasztikus lehetőséget ad a Debreceni Egyetemnek. – Felálltunk a rajtkőre, innen lehet jól versenyezni a többiekkel – utalt a nem fővárosi repülési központokra.

Utasforgalom-növekedés

Komplexitását tekintve Európa legnagyobb lehetőségű repterévé válhat a debreceni – szólt Papp László, Debrecen polgármestere. A személyforgalomban és az áruszállításban is kiemelkedő lehet, ugyanis a régió egyetlen vasúti átrakóval is rendelkező reptere. A Pharma-Flight a kutatás, az innováció révén beépül a városba. A Debreceni Egyetem jelenléte nagy erősség a városnak, szolgálja a város által kitűzött célt az innováció területén. 2002-ig charterjáratokat indított és fogadott a reptér, 2002-2003-ban fontos fejlesztési folyamat indult el, melynek 2011-ben lett meg az eredménye, 18 ezer utas utazott a repülőtérről. 2015-re 180 ezerre nőtt az utas forgalom. A Lufthansa új úti céljával, a repülőtér a WizzAir bázis repülőtérré válásával 350-400 ezres utasforgalom is elérhető. Hozzátéve az oktatási potenciált, a régió legkiemelkedőbb repterévé teszi a repülőteret.

Ha támogat a kormány valamit, szeretné látni, hogy fenntartható és megtérül az, amire a forrást adta. Jelentős támogatásával olya n értéket hoztunk létre, mely fenntartható és nyereséges. Az elszánt emberek megvannak, a térítéses képzés nyereséges lesz. A szűk területen nagy a kitörési lehetőség – mondta dr. Szilvássy Zoltán a Debreceni Egyetem rektora.

Repülőgép szimulátorok, gyógyszerfejlesztés

Újságírói kérdésre Czirják György elmondta, a pilóták egyrészt a negyedévenként, félévente kötelező szimulációs gyakorlatokat végezhetik a központban, a vészhelyzeteket is gyakorolják a szimulátorokkal. Másrészt 3 és fél éves pilótaképzést indít a központ a Debreceni Egyetemmel közösen. Az oktatási és gyakorlati infrastruktúra helyben van a Pharma-Flight központban. Az oktatás részét képzi az Airbus A320-as és egy Boeing 737-es repülőgép-szimulátorokon való gyakorlás is. Eddig külföldön voltak ilyen képzések, legközelebb hozzánk Prágában, de ezután Magyarországon is lesz rá lehetőség. Dr. Husi Gézától, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar oktatási dékánhelyettesétől megtudtuk, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának közlekedési mérnök képzését végzik majd a kihelyezett Repülőmérnöki Tanszéken. 2016 szeptemberében tervezik indítani a hivatásos repülőgépvezető-képzést nemzetközi standardok alapján.

A gyógyszer előállításról dr. Czirják György elmondta, kisszériás gyógyszereket lehet majd gyártani a bioanalitikai laboratóriumban, melyek laboreszközei szinte egyedülállóak az országban. A gyógyszereket pl. klinikai vizsgálatokhoz gyártják majd.

A repülőgép szimulátort kipróbálva különleges élményekről számolt be Papp László polgármester. Az amszterdami Schiphol repülőtérről szálltak fel és le az Airbus A 320-as szimulátorral, teljesen élethű körülmények között. A másodpilóta székében ülve tettek egy kört Amszterdam felett, s még a csatorna fodrozódó vizét is megfigyelhették. A landolást robotpilóta végezte, a hanghatás, a gép leszállásánál a zökkenés valóságosnak hatott.


Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni!

Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni! 

Egy friss kutatás eredményeiről számolt be Sulyok Judit, a Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos munkatársa a Veszprémben tartott Balaton Konferencián, május 2-án.
Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.