Szezonértékelés a Balaton déli fővárosából

Idén is Siófok a legnépszerűbb és legtöbb vendégéjszakát magáénak tudható turisztikai célpont a Balatonnál.  Kiegyenlítődő szezonális ingadozást, erősödő tavaszi és őszi forgalmat, zsúfolt augusztust realizálhatott eddig a nyár fővárosa.

A KSH adatai alapján 2024. június és augusztus hónapokban összesen 1 754 ezer vendég 5,5 millió vendégéjszakát töltött el a Balaton régió szálláshelyein. A vendégéjszakák száma közel azonos a 2023-as év hasonló időszakában mérttel, 2 százalékkal haladja meg azt. 2024. június-augusztus között a vendégéjszakák 71 százaléka belföldi vendégektől származott. A Balaton térsége kiemelten kedvelt a külföldiek körében is, a 2023-as évhez képest 3 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák száma.

A Balaton régió települései közül a június és augusztus közötti összes vendégéjszaka szám szerint (összesen 5,5 millió) Siófok volt az első 867 ezer vendégéjszakával, majd Balatonfüred (588 ezer), Hévíz (417 ezer), Zalakaros (301 ezer) és Balatonlelle (249 ezer) következik.

Országos összehasonlításban vizsgálva június-augusztus hónapokban Budapest (4,6 millió) után Siófokon (867 ezer) realizálódott a legtöbb vendégéjszaka.

Az önkormányzati hivatal adóügyi osztálya által az idegenforgalmi adó bevétel alapján számított vendégéjszakák száma alapján, Siófokon 2024. január és augusztus között több, mint 1 millió vendégéjszaka realizálódott, ami 15 százalékkal haladja meg a 2019. év (covid-járvány előtti év) hasonló időszakának eredményét és szinte teljesen megegyezik a rekordokat hozó 2023-as évi adatokkal.  A vendégéjszakák 66 százaléka a belföldi vendégektől származott, viszont a külföldi vendégéjszakák száma 21 százalékkal haladta meg a 2023. év hasonló időszakában mért értéket.  Az NTAK vendégéjszaka adatai alapján Siófok három legfontosabb küldőországa: Németország, Lengyelország és Szlovákia. A német vendégéjszakák száma 2024. január-augusztus közötti időszakban 4 százalékkal emelkedett az elmúlt év hasonló időszakához képest.

Siófok Fő tér víztorony szökökút
Siófok Fő tér víztorony szökökút
Fotó: siofok.hu

A nyári 3 hónapban, a több mint 110 éves műemlék Víztoronyban működő Siófoki Tourinform irodát 25 468-an keresték fel, mely 27 százalékkal több, mint 2019 hasonló időszakában és 2 százalélkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában mért vendégadatokat.

A Tourinform iroda munkatársainak tapasztalatai alapján Siófok legfontosabb küldő országai továbbra is Németország, Csehország, Szlovákia és Lengyelország voltak.

2024. január-augusztus közötti időszakban összesen 35 119-en keresték fel személyesen a Tourinform irodát, mely 3 százalékkal több, mint 2023-ban és 23 százalékkal több mint 2019-ben.

Ezzel is mutatva a nyári főszezonon kívüli időszakok népszerűségének növekedését, a 4 évszakos Balaton létjogosultságát. Sokan érkeztek vonattal, kihasználva a kedvezményes és online konstrukciókat, valamint az idei fesztiválszezon is jelentős többletet generált a vendégéjszakák számában.

Az előfoglalások alapján kiemelkedő őszi időszakban bízhat Siófok, ahol az őszi Balaton csodálatos panorámája mellett, az október eleji XI. Halfesztivál színes családi programjaival, a noveberben ismét hívogató kínálatú GasztroFok Kulináris Körutazás kezdeményezéssel és november végi Városnaptól kezdődően színes Adventi kavalkáddal csábítják az érdeklődőket.


Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények

Utazás 2025 kiállítás: fókuszban a különleges élmények 

Az idei évben különös figyelmet kap a Balaton négyévszakos turizmusa, míg a nemzetközi vendégek közül Szlovákia mutatkozik be különleges gasztronómiájával és kulturális örökségével.
 Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon

Most először: nemzetközi snowboard verseny Magyarországon 

Látványos nemzetközi snowboard-verseny, tökéletes hó és minden pályán zavartalan nyitvatartás várja a sízőket a hétvégén Mátraszentistvánon.
Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban

Hosszabb a balatoni STRAND Fesztivál, mint korábban 

Egy nappal hosszabb lesz a STRAND Fesztivál.
NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés

NGM: díjmentes marad a szálláshely-minősítés 

Visszavonják a társadalmi egyeztetésre bocsátott rendelettervezetet, amely a szálláshely-minősítési tevékenységhez kapcsolódó igazgatási szolgáltatási díjak szabályozását célozta.
Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen

Sétálójeggyel nyit újra a szentendrei Skanzen 

A Skanzen házaiba ugyan még nem térhetünkk be, de sétálhatunk, túrázhatunk a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó 75 hektáros területen.
Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából

Vegyes ízelítő a 2025-ös HoReCa Design Kiállítás választékából 

Az idei HoReCa Design Kiállítás, amely a Bútor, Lámpa, Dekor Kiállítás részeként látogatható, számtalan innovatív és különleges termékkel várja a szakmai érdeklődőket.
Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet

Csendes Olivér: a hazai turizmus idén is húzóágazat lehet 

Az Utazás kiállítás szakmai napján a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szervezésében megrendezésre kerülő konferencián a hazai turizmus szereplői osztották meg tapasztalataikat.
Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban

Kicsi gazdák, nagy kalandok: egyedülálló farsang a múzeumban 

A Mezőgazdasági Múzeum szervezői egyedülálló farsangi kalandra hívják a családokat 2025. március 1-jén a Vajdahunyad várába. Egy napra gyermekeinkből lehet tehenész, lovász, gabonatermesztő vagy szatócsboltos.
PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások

PwC: erősödő bizalom a világgazdaságban, óvatos vállalati várakozások 

A hazai cégvezetők 70 százaléka számít globális gazdaság gyorsulására, 60 százalék a hazai gazdasággal kapcsolatban is optimistán nyilatkozott, míg saját vállalata növekedésében mindössze 39 százalék bízik.
Így zajlott a jubileumi BCEFW

Így zajlott a jubileumi BCEFW 

A Budapest Central European Fashion Week (BCEFW) az elmúlt években a régió egyik legjelentősebb divateseményévé vált, a 15. szezon pedig minden eddiginél színesebb programmal és új nemzetközi együttműködésekkel ünnepelte a közép-európai divatot február 10-16. között.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.