Lengyel és holland példa alapján építtette a város tavaly a ködszínházat a Nagyerdőn, a Komplex gyógyhelyfejlesztés a debreceni Nagyerdő Parkerdejében nevet viselő projekt keretében. Az Európai Unió és a magyar kormány 2,1 milliárd forintos támogatását 500 millió forinttal egészítette ki a város. Megújult a Debreceni Szabadtéri Színpad, a Békás-tó környéke, játszótér, kondipark és tanösvény létesült.
Mélygarázs, szökőkút
Az egykori Csónakázó-tó helyére földalatti, egyszintes, 198 férőhelyes, mélygarázs épült. A mélygarázs fölött alakítottak ki egy füvesített közparkot és a szökőkutat ködszínházzal. A szökőkút vízfelülete meghaladja a 2100 négyzetmétert, mely fölé a „vízen járás” illúziójával tipegőkön keresztül is be lehet menni. A szökőkútnak két központi vízképe van. Az egyik egy legfeljebb 35 méter, de egyébként változtatható magasságú vízoszlop, mely sötétedés után módosítható színű reflektorokkal világítható meg.
Lángokból születő főnix madár
Papp László, Debrecen polgármestere nyitotta meg a ködszínházat tavalyi átadása óta újra tegnap este. A Debrecen Városi Televízió speciális rövidfilmjeit látta az érdeklődő közönség. Az első film a lángokból születő főnix madárral kezdődött (A Debrecen címerében is látható főnix madár arra utal, hogy a város több tűzvész után is újjászületett.), majd bemutatta a legutóbbi fejlesztéseket, mint pl. az Agóra Tudományos Élményközpontot, az Ady parkot, és a város rendezvényeit, pl. a Virágkarnevált, a Márton-napi libalakomát, a Nagyerdei majálist. Majd elkalauzolt az állatkertbe és bepillantást engedett az állatok életébe egy animációs mesefigura kíséretében.
Színek, hangulatok
A Négy évszak a parkerdőn című filmről Andriska János vágó-grafikus, a Debrecen televízió munkatársa elmondta, 3 percbe sűrítették össze a színeket, hangulatokat. Egy évig forgatták a filmet, majd az utómunka színezésén, effektjein dolgoztak. Új eljárásokat kellett alkalmazniuk, ugyanis a vízfüggöny torzít, nem ad tű éles képet, ezért egy-egy képet kétszer annyi ideig láttattak, mint a médiában megszokott. Ott egy-egy képet legfeljebb másfél-két másodpercig látunk, de a ködszínházban a vízpermet torzítása miatt nem lehetne olyan gyorsan felfogni, hogy mit ábrázol a vetített kép, ezért dupla annyi ideig láttatják. Szimulációt hoztak létre vágóprogramjukban a vízfüggöny imitálására és segítségével vágták meg a filmet. Extrém színkeverést is végeztek.
A ködszínház rövidfilmjei minden este 9, 10 és 11 órakor tekinthetők meg a Nagyerdőn.