Táblaavatás és kerékpártúra Tompa Mihály emlékére

Az elmúlt évben hatszáz vendéget fogadtak a keleméri Tompa Mihály Emlékházban – tájékoztatott Fejes Lilla, a helyi református lelkész. Az idén ennél több érdeklődőre számítanak, mert a magyar-szlovák határnál levő kis településen is megünneplik az egykori jeles költő és helyi lelkipásztor születésének kétszázadik évfordulóját. Az emlékév alkalmából a Tompa Mihály Gömöri Kulturális Egyesület kiadta a lírikus válogatott költeményeit, amelyet az emlékházban láthatnak és fel is lapozhatnak a vendégek.

Június 10-én a szomszédos gömörszőlősiekkel közösen tartanak ünnepséget a költő emlékére. Tompa Mihály (1817-1868) ugyanis az 1848-49-es forradalom és szabadságharc bukása után, 1849 áprilisától 1851 augusztus végéig látta el lelkészi feladatát Kelemérben és Gömörszőlősön. Az abszolutizmus legkeményebb éveit Keleméren élte meg. A június eleji ünnepség keretében a helyi, műemléki védettségű református templomban táblát avatnak Tompa tiszteletére, majd koncertet rendeznek a gömörszőlősi templomban és vendégül is látják a résztvevőket.

A triász harmadik tagja volt

Az emlékházat egyébként az egykori káptalan lakban még 1963-ban nyitották meg, majd az irodalomtörténeti kiállítást négy évtizeddel később, 2003-ban rendezték újra. Mindezt a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai végezték a Sárospataki Református Kollégium támogatásával. Ez az intézmény ma is a fenntartója a múzeumnak.

Itt a költő hagyatékából kéziratok, könyvek, levelek láthatók, de kiállították Tompa Mihály egykori íróasztalát, tintatartóját és székét, valamint azt a református boros kupát is, amelyet lelkészként használt. Az irodalomtörténeti bemutató a Tompa-kutatás legújabb eredményeire támaszkodva eleveníti fel a költő alakját és életének Kelemérben töltött fontos szakaszát. Az emlékház előtti téren a lírikus szobra található, a neves irodalmár ugyanis Arany János és Petőfi Sándor mellett az akkori kor úgynevezett költő-triászának harmadik tagja volt.

Az emlékház mögötti dombon emelkedik a gótikus eredetű református templom, amelyet a XIV. században építettek, ám a XVIII. század végén, majd a XIX. század elején átépítették. Egy 1352-ből fennmaradt okirat tesz róla először említést. Az előcsarnokában egykor régi sírokat díszített, fából faragott különleges fejfák sorozata látható. Ez a gyűjtemény korábbi korok temetkezéseire emlékeztet, amelyet gondos kezek őriztek meg a mának. A templom kertjében pedig több mint száz éves fákban gyönyörködhetnek a látogatók.

Érdekességek a tájházban és a Mohos-házban

Keleméren áthalad az Országos Kéktúra útvonala – mondta Oláh Jánosné, a református közösség gondnoka. – Ennek köszönhetően egyéni érdeklődők, családok és csoportosan érkezők túráznak ezen a környéken. Így különösen a bakancsos, hátizsákos turisták kedvelik Kelemért, de szívesen érkeznek a bringások is a kiépített közműhálózattal, telefon- és internetkapcsolattal rendelkező komfortos faluba. Idén is szeptemberben tartják a már hagyományos Tompa Mihály kerékpáros emléktúrát a Bánrévén működő Vasutas Természetjáró Baráti Kör szervezésében. Ez Putnokról indul, érinti Kelemért és egészen Aggtelekig halad.

A református templommal szemben találni a helyi tájházat, amely egykor a tűzoltók háza volt. Felújították, így itt ma helyből származott régi bútorokat, használati eszközöket láthatnak a vendégek. A település centrumához közel kereshetik fel az érdeklődők az úgynevezett Mohos-házat, amely egykor a térség egyetlen emeletes parasztházaként szolgált, napjainkban fontos bemutatóhely, melyet az Aggteleki Nemzeti Park működtet. Ezen a helyen a falu másik kiemelkedő nevezetességére, a Mohos-tavakra, mint fokozottan védett természeti területre irányítják az érkezők figyelmét szakmai irányítással. Ezek lápos, mocsaras részei Kelemérnek, ahol olyan ritka növények maradtak fenn, mint a hüvelyes gyapjúsás, a tarajos pajzsika, a molyhos nyír vagy a füles fűz. A szakemberek szerint a tavak vastag moharétege pedig fellapozható történelemkönyv a botanikai régészet képviselői számára.

Gyalogosan a lápos tavakhoz

A házban egyébként a tavakat, a Mohos-vár történetét, valamint Kelemért bemutató táj- és kultúrtörténeti kiállítások tekinthetők meg. Az alagsorban pedig foglalkoztatóterem várja a kiránduló iskolás csoportokat, ahol rendhagyó természetismereti órákat tartanak. A tavakhoz túrák keretében gyalogosan juthatnak el az érdeklődők. A község központjából pedig a vendégek kiépített erdei úton egészen Putnokig is elmehetnek. Eközben – mint keleméri érdekességeket – egykor művészien megmunkált és máig fennmaradt tornácos házakat is felfedezhetnek, melyekben ma is laknak.

A faluban egy nagyobb és egy kisebb szálláshelyet találhatnak azok a turisták, akik a tiszta levegőjű, nyugalmat árasztó környezetben a pihenést választják, ezeken a helyeken egyszerre harminc vendéget helyezhetnek. Emellett két élelmiszerüzlet is segít a turisták ellátásában.


Elképzelhető, hogy végleg lezárják a Rám-szakadékot

Elképzelhető, hogy végleg lezárják a Rám-szakadékot 

A klímaváltozás a népszerű kirándulóhelyekre is hatással van.
Kiosztották a Hévíz Város Turizmusáért díjat

Kiosztották a Hévíz Város Turizmusáért díjat 

Molnár Ágnes a szálloda nyitása óta az Európafit oszlopos tagja.
Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni

Turizmusban a kulcs: az utazó fejével kell gondolkodni 

Egy friss kutatás eredményeiről számolt be Sulyok Judit, a Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének tudományos munkatársa a Veszprémben tartott Balaton Konferencián, május 2-án.
Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái

Titkokat őriznek az ország legkülönlegesebb és legidősebb fái 

Az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállítást május 4-én nyitják meg Badacsonyörsön.
Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza

Siófokról indul a Tour de Hongrie legizgalmasabb befutó szakasza 

Május 12-én igazi világsztárokkal is találkozhatunk!
Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján

Kedvezmények a főváros hivatalos applikációjának születésnapján 

Május 1-jén ünnepelte az ÉnBudapestem applikációja az első születésnapját.
Szibériai tokhalak a Balatonban?

Szibériai tokhalak a Balatonban? 

A Balatonban megjelenő lénai tokok minden bizonnyal a vízgyűjtőn létesült halgazdálkodási létesítményekből szökhettek meg.
Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő

Nagy Márton Hévízen: a gyógyturizmusé, az egészségturizmusé a jövő 

Nemzetgazdasági miniszter: a nyugati világ elöregszik, nő az idősek aránya, ebből adódóan sokkal nagyobb lesz a kereslet az egészségturizmusra.
Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.