Táblaavatás és kerékpártúra Tompa Mihály emlékére

Az elmúlt évben hatszáz vendéget fogadtak a keleméri Tompa Mihály Emlékházban – tájékoztatott Fejes Lilla, a helyi református lelkész. Az idén ennél több érdeklődőre számítanak, mert a magyar-szlovák határnál levő kis településen is megünneplik az egykori jeles költő és helyi lelkipásztor születésének kétszázadik évfordulóját. Az emlékév alkalmából a Tompa Mihály Gömöri Kulturális Egyesület kiadta a lírikus válogatott költeményeit, amelyet az emlékházban láthatnak és fel is lapozhatnak a vendégek.

Június 10-én a szomszédos gömörszőlősiekkel közösen tartanak ünnepséget a költő emlékére. Tompa Mihály (1817-1868) ugyanis az 1848-49-es forradalom és szabadságharc bukása után, 1849 áprilisától 1851 augusztus végéig látta el lelkészi feladatát Kelemérben és Gömörszőlősön. Az abszolutizmus legkeményebb éveit Keleméren élte meg. A június eleji ünnepség keretében a helyi, műemléki védettségű református templomban táblát avatnak Tompa tiszteletére, majd koncertet rendeznek a gömörszőlősi templomban és vendégül is látják a résztvevőket.

A triász harmadik tagja volt

Az emlékházat egyébként az egykori káptalan lakban még 1963-ban nyitották meg, majd az irodalomtörténeti kiállítást négy évtizeddel később, 2003-ban rendezték újra. Mindezt a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai végezték a Sárospataki Református Kollégium támogatásával. Ez az intézmény ma is a fenntartója a múzeumnak.

Itt a költő hagyatékából kéziratok, könyvek, levelek láthatók, de kiállították Tompa Mihály egykori íróasztalát, tintatartóját és székét, valamint azt a református boros kupát is, amelyet lelkészként használt. Az irodalomtörténeti bemutató a Tompa-kutatás legújabb eredményeire támaszkodva eleveníti fel a költő alakját és életének Kelemérben töltött fontos szakaszát. Az emlékház előtti téren a lírikus szobra található, a neves irodalmár ugyanis Arany János és Petőfi Sándor mellett az akkori kor úgynevezett költő-triászának harmadik tagja volt.

Az emlékház mögötti dombon emelkedik a gótikus eredetű református templom, amelyet a XIV. században építettek, ám a XVIII. század végén, majd a XIX. század elején átépítették. Egy 1352-ből fennmaradt okirat tesz róla először említést. Az előcsarnokában egykor régi sírokat díszített, fából faragott különleges fejfák sorozata látható. Ez a gyűjtemény korábbi korok temetkezéseire emlékeztet, amelyet gondos kezek őriztek meg a mának. A templom kertjében pedig több mint száz éves fákban gyönyörködhetnek a látogatók.

Érdekességek a tájházban és a Mohos-házban

Keleméren áthalad az Országos Kéktúra útvonala – mondta Oláh Jánosné, a református közösség gondnoka. – Ennek köszönhetően egyéni érdeklődők, családok és csoportosan érkezők túráznak ezen a környéken. Így különösen a bakancsos, hátizsákos turisták kedvelik Kelemért, de szívesen érkeznek a bringások is a kiépített közműhálózattal, telefon- és internetkapcsolattal rendelkező komfortos faluba. Idén is szeptemberben tartják a már hagyományos Tompa Mihály kerékpáros emléktúrát a Bánrévén működő Vasutas Természetjáró Baráti Kör szervezésében. Ez Putnokról indul, érinti Kelemért és egészen Aggtelekig halad.

A református templommal szemben találni a helyi tájházat, amely egykor a tűzoltók háza volt. Felújították, így itt ma helyből származott régi bútorokat, használati eszközöket láthatnak a vendégek. A település centrumához közel kereshetik fel az érdeklődők az úgynevezett Mohos-házat, amely egykor a térség egyetlen emeletes parasztházaként szolgált, napjainkban fontos bemutatóhely, melyet az Aggteleki Nemzeti Park működtet. Ezen a helyen a falu másik kiemelkedő nevezetességére, a Mohos-tavakra, mint fokozottan védett természeti területre irányítják az érkezők figyelmét szakmai irányítással. Ezek lápos, mocsaras részei Kelemérnek, ahol olyan ritka növények maradtak fenn, mint a hüvelyes gyapjúsás, a tarajos pajzsika, a molyhos nyír vagy a füles fűz. A szakemberek szerint a tavak vastag moharétege pedig fellapozható történelemkönyv a botanikai régészet képviselői számára.

Gyalogosan a lápos tavakhoz

A házban egyébként a tavakat, a Mohos-vár történetét, valamint Kelemért bemutató táj- és kultúrtörténeti kiállítások tekinthetők meg. Az alagsorban pedig foglalkoztatóterem várja a kiránduló iskolás csoportokat, ahol rendhagyó természetismereti órákat tartanak. A tavakhoz túrák keretében gyalogosan juthatnak el az érdeklődők. A község központjából pedig a vendégek kiépített erdei úton egészen Putnokig is elmehetnek. Eközben – mint keleméri érdekességeket – egykor művészien megmunkált és máig fennmaradt tornácos házakat is felfedezhetnek, melyekben ma is laknak.

A faluban egy nagyobb és egy kisebb szálláshelyet találhatnak azok a turisták, akik a tiszta levegőjű, nyugalmat árasztó környezetben a pihenést választják, ezeken a helyeken egyszerre harminc vendéget helyezhetnek. Emellett két élelmiszerüzlet is segít a turisták ellátásában.


 Közel kétezer résztvevő a Tisza-tó körüli kerékpárversenyen

Közel kétezer résztvevő a Tisza-tó körüli kerékpárversenyen 

Új távokkal és felejthetetlen hangulattal ünnepelte 18. születésnapját a BSI kerékpáros eseménye.
Változás a száj- és körömfájásjárvány korlátozása miatt hozott intézkedések  esetében

Változás a száj- és körömfájásjárvány korlátozása miatt hozott intézkedések esetében 

Enyhített a korlátozáson kívüli területeken a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészségügyi hatóság.
Ismét ellepték világszerte ismert influenszerek hazánkat

Ismét ellepték világszerte ismert influenszerek hazánkat 

Látogatásuk három napja alatt 22 helyszínen, 30 hazai szolgáltató segítségével mutatják meg hazánk élményeit.
A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum

A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum 

A BKV – a Magyar Autóklubbal együttműködve – az idén is csatlakozik a közlekedési kultúra napja programsorozathoz.
Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál

Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál 

Új értékesítési vezető érkezett a német hátterű utazásszervezőhöz.
Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén

Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén 

Új fejezet nyílik a Sziget életében, megőrizve a különleges atmoszférát és a változatos programokat, miközben látványos újításokkal is várják a látogatókat.
Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán

Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán 

„Ez Magyarország legszebb szabadidősport-rendezvénye”, hallhattuk az ALDI Futógála beharangozó eseményén május 8-án, a Cafe Frei BudaParton lévő egységében.
75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest

75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest 

Idén Sopronban indul a fesztiválszezon.
Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon

Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon  

Az idei Gizella Napok keretében, május 10-én és 11-én vezetett sétákon fedezhetjük fel a Szent Mihály Főszékesegyházat, ahol Szent István király hitvesének két ereklyéjét is őrzik.
Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában

Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában 

Hamarosan az ország több pontján is megtekinthető a Szipál-univerzum.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.