Alsómocsolád építve a földművelési, állattartási és kézműves hagyományokra, kizárólag saját forrás felhasználásával „Magunk kenyerén” elnevezéssel Helyi Gazdaságfejlesztési programot indított 2013-ban - írja weboldalán a település. A program sikerességének előmozdítása érdekében a magyar hivatalos fizetőeszköz (forint) helyettesítésére 7,5 millió forint értékben helyi fizetőeszközt (rigac) bocsátott ki. A hivatalos fizetőeszközzel kizárólag Alsómocsolád közigazgatási területén lehet fizetni különböző helyi szolgáltatásokért, helyi termékekért. Az eddigi eredmények pénzügyi és környezeti szempontból is igen pozitívak, mivel a munkahelyteremtést is elősegítették.
A program célja a meglévő értékek megőrzése, a létrehozott erőforrások gazdaságos kihasználása, az, hogy az itt élők ismét kihasználják a környezet biztosította gazdálkodási lehetőségeket, a településben meglévő szolgáltatási potenciált, a mindennapi életükbe beépítsék ezeket javítva életminőségüket.
Fődíjas lett a „Magunk kenyerén” program
A közszféra és non-profit szervezetek kategóriában Alsómocsolád község önkormányzat helyi gazdaságfejlesztési programjában kibocsátott helyi fizetőeszköz kapta a Minőség-Innováció nemzetközi pályázat fődíját - közölte az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága (EOQ MNB).
Pályázatot nagyvállalatok, kis- és középvállalkozások, mikrovállalkozások, közszféra és non-profit szervezetek, oktatási szférában működő szervezetek, egészségügyi és szociális szervezetek, valamint a potenciális innovációk kategóriában lehet benyújtani.
A finn kezdeményezéshez felkérés alapján csatlakozott Svédország, Lettország, Észtország, Csehország, Magyarország, Izrael és Kazahsztán, Litvánia és Spanyolország.
Magyarország az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága közreműködésével 2013 óta vesz részt a nemzetközi pályázaton. Azóta az összes pályázat mintegy 10 százalékát magyarországi szervezetek nyújtották be, melyek közül 2013-ban és 2014-ben 2-2 pályázó lett nemzetközi díjnyertes. Ezt az eredményt sikerült 2015-ben a 2 fődíjjal túlszárnyalni - közölte az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága.
A kis- és középvállalkozások kategóriában az Evopro Bus Kft. MODULO moduláris felépítésű autóbuszcsaládja kapta a fődíjat.
A 2015-ös Greennovációs Nagydíjon is tarolt a község
Alsómocsolád egyébként nem először részesül elismerésben: tavaly kiadónk, a Professional Publishing Hungary is díjazta a települést a Greennovációs Nagydíj keretében. Akkor Turizmus, szálloda, vendéglátóipar kategóriában Alsómocsolád Község Önkormányzatának az „Élmények és Energiák Tárháza, Alsómocsolád” projektje nyert. A településen többek között kialakítottak egy szennyvíztisztító telepet, a belterületi, települést körülvevő vízelvezető árkokat kitisztították, korszerűsítették, a vendégházra napkollektort szereltek, és számos környezet- és egészségtudatos programot szerveztek.
Forrás: Turizmus Online
Forrás: MTI