A Vonyarc Marina elnevezésű vitorláskikötőt a Leventura Kft. építette mintegy 460 millió forintos költséggel, aminek a felét uniós támogatásból finanszírozták. A kikötő eredetileg már a múlt évben megépült volna a szomszédos balatongyöröki partszakaszon, de lakossági ellenállás miatt ott végül elálltak a tervtől. Vonyarcvashegy azonnal lecsapott az akkor már a pályázati támogatást is elnyerő elképzelésre, és egy évtizedekkel ezelőtt kialakított zagytéren helyet is találtak hozzá a község délnyugati részén.
A 97 hajót befogadó kikötő egésze gyakorlatilag a szárazföldön helyezkedik el, nem a Balatonban. A feltöltött terület egy 2,8 hektáros részén egy közel kéthektáros területű medencét ástak, ami egy átjáróval kapcsolódik a tóhoz. A medence északi oldalán lévő nyitott területen alakították ki a klubházat egy, a vízre néző nagy terasszal, kávézóval, büfével.
Mint a kikötő tulajdonosa, Pál Levente kérdésünkre elmondta, azért nem építettek kerítést erre a részre, mert teljesen nyitottan szeretnék működtetni a szolgáltatásaikat, így számítanak a kikötő mellett elhaladó kerékpárosokra, de más érdeklődőkre is. Ugyanígy szívesen fogadják majd a bicikliseket a medence nyugati oldalán épített vécé-mosdó-zuhanyzó blokkban is.
Megtudtuk azt is, hogy jelenleg már a kikötői helyek 30-40 százalékára gazdát találtak. A bérlők többségében magyar vitorlázók, de sok német és osztrák vendég is itt akarja tárolni a hajóját.
A kikötő átadásán köszöntőt mondott Manninger Jenő megyei fejlesztési biztos és Péter Károly vonyarcvashegyi polgármester is, akik egyúttal felavatták a kikötő előtt elhaladó új kerékpárútszakaszt.
A másfél kilométeres, újonnan épített, önálló nyomon haladó bicikliút a település délkeleti részén, a strand mellett lévő vasúti átjárónál ágazik le a balatoni bringakörútból. Végighalad Vonyarcvashegy parti sávjában, majd az új vitorláskikötőt megkerülve a település délnyugati szélén kapcsolódik újra össze a bringakörúttal. Mivel túlnyomórészben közvetlenül a Balaton-parton halad, szépsége miatt kedvelt alternatív útvonala lehet majd a Balaton körül kerékpározóknak.
Az új útvonal megépítését 198 millió forint uniós támogatásból, önerő nélkül finanszírozta az önkormányzat. Mint Péter Károly elmondta, a pénzből az út közvetlen kialakításán túl megépítettek egy pihenőhelyet és 62 napelemes kandelábert is felállítottak az út mellett.