Júliusban a külföldi vendégek 1,5 millió vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 4,0, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 4,7%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest. A jelentősebb küldő országok vendégforgalma változóan alakult. Míg a Németországból érkező vendégek forgalma stagnált, addig a lengyel és a holland vendégek által eltöltött éjszakák száma számottevően emelkedett (13 és 11%). Ausztria vendégforgalma csekély mértékben csökkent (0,5%). Továbbra is intenzív növekedés az orosz piacról, a vendégéjszakák száma idén júliusban 17,3%-kal 68 ezerre nőtt. A svájci vendégek által eltöltött éjszakák száma 25,5%-kal emelkedett. Az izraeli (11%), japán (14%) és amerikai (20%) turisták is több éjszakát töltöttek el Magyarországon az idei nyári hónapban.
Júliusban a belföldi vendégek 1,9 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 8,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 7,6%-kal bővült az előző év azonos időszakához viszonyítva. A kereskedelmi szálláshelyek belföldi vendégforgalmának 56%-át fogadó szállodákban a vendégéjszakák száma 7,9%-kal emelkedett.
A régiók teljesítményéről elmondható, hogy az idei július hónapban a külföldi vendégéjszakák növekedése a Dél-Alföldön volt a legmagasabb, közel 30%-os. A tavaly hetedik hónaphoz képest a külföldi vendégéjszakák száma három régióban volt alacsonyabb: Észak-Magyarországon (-3,6%), a Tisza-tónál (-2,7%) és a Közép-Dunántúlon (-8,3%). Utóbbi régióban a belföldi vendégforgalom is csökkent (-7,5%). Míg Budapesren stagnált a hazai turisták forgalma. Összességében Közép-Dunántúl kivételével minden régió növekedést tudott elérni a tavalyi forgalomhoz képest.
Az idei is rekordév lehet |
A legfrissebb turisztikai statisztikákhoz kapcsolódva a nyári szezont értékelte hétfői sajtótájékoztatóján dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára és Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese. Erről szóló anyagunkat itt olvashatják >>> |
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 60%-os volt, ami 2,1 százalékponttal magasabb, mint egy évvel korábban. A csúcsszezonnak számító hónapban a gyógyszállók szobáinak igénybevétele kimagasló, 73%-os, az öt- és a négycsillagos szállodák szobakapacitás-kihasználtsága szintén kiemelkedő, 70%-os volt.
Júliusban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 15 837 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 9466 forint volt. A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 12%-kal magasabb volt, mint 2012 júliusában. Összesen 34 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 21 milliárd forint. A vendéglátásból 6,3 milliárd forint folyt be, 571 millióval több, mint az előző év júliusában. A forint/euró havi átlagárfolyama 295 forint volt, 8,5 forinttal gyengébb a 2012. júliusi értéknél.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján júliusban 2048 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év hetedik hónapjában 2,7 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a tavaly júliusban beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, a bővülés 14%-os volt.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több, különböző ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken júliusban közvetlenül több mint 33 ezer főt foglalkoztattak, ami 4,2%-kal több, mint 2012 azonos időszakában. 2013. július 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3053 volt, ezen belül 1024 szálloda 59 ezer szobával, 1019 panzió több mint 11,5 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek (üdülőház, kemping és közösségi szálláshelyek) száma 1010 volt.
Forrás: Turizmus Online