Marcinkó Ferenc, az Egyesület elnöke bevezetőjében elmondta, hogy hat éve alakult szervezetük célja a tokaji bor védelme és ápolása, a tokaji borok megismertetése, különösen a tokaji aszú „referenciatermékként” való elfogadtatása a világ édesnemes borai között. Segítik a tagok részvételét nemzetközi borversenyeken, a termékek és a termelők érdekképviseletét az Európai Unió fórumain, támogatják az idegenforgalmi rendezvényeken való részvételt.
Tavaly egy konzorciumot hoztak létre a hegyközségi tanáccsal, a Tokaj Reneszánsz és a Tokaji Borút Egyesülettel, hogy minél hatékonyabban ki tudják használni a közösségi marketingpályázatok adta lehetőségeket. A bemutatón a kiváló aszúk mellett most a szamorodnik álltak a középpontban, de száraz furmintot és házasítást is lehetett kóstolni.
Szamorodni narancsos sütőtök-krémlevessel
Azt is megtudtuk, hogy készül Tokaj-hegyalján a – lengyel eredetű, „ahogy született” értelmű szamorodni: ősszel a botrytis gomba által megtámadott fürtöket nem szemezik, mint az aszú esetében, hanem az egész fürtöt szedik le. Attól függően lesz édes vagy száraz a szamorodni, hogy milyen arányban vannak töppedt szemek a fürtön belül. A nagyon sokféle, de csak Tokajban szokásos szamorodni számos különféle fogás kísérője lehet az ünnepi asztalon: a Babits Pincészet 2004-es száraz szamorodniját például aperitifként ajánlják, míg Bodnárék 2003-as borát aszalt gyümölcsökkel töltött pulyka mellé javasolják a szakértők. A Sajgó pincészet 2002-es szamorodnija mellé narancsos sütőtök-krémleves illik, ellenben Kiss István azonos évjáratú édes szamorodnija mellé liba- vagy kacsamájas finomságot kellene falatozni. Püspökkenyér mellé a Tokaj Kereskedőház 2007-es édes szamorodniját, diós bejgli mellé a Bene pincészet 1999-es édes szamorodniját kínáljuk.